ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Za minutkę zamykamy budkę

Napisany: 2016-05-30

Za minutkę zamykamy budkę

Ostatnia szansa na wzięcie udziału w konkursie fotograficznym Zaostřeno na Jizerky

Ubiegłoroczna konkursowiczka Martina Knopová i jej fotografia GÓRSKIE BYDŁO W JIZERCE (źródło: Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor)

Tylko do piątku 3 czerwca 2016 r. można przesyłać fotografie wykonane w Górach Izerskich do konkursu Zaostřeno na Jizerky. Papierowe trzeba dostarczyć do kancelarii Fundacji dla Ochrony i Odnowy Jizerských hor, która mieści się pod libereckim adresem przy ul. Matoušovej 453/21, a elektroniczne zdjęcia wysłać na e-skrzynkę jizerky@ecn.cz. Każdy miłośnik Gór Izerskich i fotografii może popisać się czterema ujęciami. Na zwycięzców czeka przede wszystkim prestiżowe miejsce w kalendarzu ściennym na 2017 rok, a także cenne nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymają egzemplarz kalendarza. Jest jednym z efektów konkursu i każdego roku jest coraz bardziej popularny.
Wybór nadesłanych do konkursu prac utworzy wędrowną wystawę, pokazywaną przez kilka miesięcy w licznych miejscowościach libereckiego kraju.
- Poza warunkiem, że fotografia musi być wykonana w Górach Izerskich, tematyka nie jest narzucona i wyłącznie od fotografa zależy jakimi zdjęciami chce się pochwalić. Dzięki temu przychodzą do nas naprawdę rozmaite obrazy naszego pasma górskiego. Czasem sami musimy szukać miejsca, które przedstawiają. I to jest właśnie wspaniałe, albowiem ukazuje nieskończoną różnorodność Gór Izerskich - cieszy się z każdej nadesłanej fotografii Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji, która jest organizatorem konkursu od sześciu lat.

Po zamknięciu konkursu fotografie ocenia jury, lecz swego zwycięzcę wybiera także szeroka publiczność w głosowaniu internetowym. Przebiega ono w trakcie wakacji. Wybrane w ośmiu turach zdjęcia konkurują między sobą w głosowaniu finałowym. Jury będzie miało nieco trudniejsze zadanie. Będzie musiało wybrać zdjęcia nie tylko do kalendarza Zaostřeno na Jizerky 2017, ale też na wystawę. Prac z każdym rokiem przybywa - coraz więcej fotografów uczestniczy w konkursie.
- Bardzo się cieszę, że konkurs znalazł już stałą pozycję wśród fotografów, a ich poczet nieustannie rośnie. Także jakość zdjęć jest coraz lepsza. Patrząc na dotychczas nadesłane fotografie nie mam obaw, iż nie będzie z czego wybrać i jury na pewno zrobi to najlepiej. Jak zawsze z zadania wywiążą się doskonale - dodaje Petrovský.

Konkurs fotograficzny ma jeszcze jeden wymiar. Dochód ze sprzedaży kalendarza wraca w Jizerskie hory. W przeszłości pomógł już wysadzić ponad 84 000 sadzonek buków, dębów i jodeł. W ubiegłym roku pieniądze fundacja przeznaczyła na naprawę zniszczonych ścieżek turystycznych. Tego roku cel ten będzie kontynuowany, ale również podjęte zostaną prace naprawcze reżimu wodnego w krainie. Konkretnie - osuszone dawniej torfowiska w rezerwacie przyrody Nová louka. Projekty wprawdzie zyskują wsparcie ze środków UE dzięki Jizersko-ještědskiemu Stowarzyszeniu Górskiemu, ale fundacja zobowiązała się do pokrycia 15 % wydatków, co stanowi kwotę przeszło pół miliona koron.
- Ową wartość dodatkową dla pomocy Górom Izerskim pozyskaną dzięki fotokonkursowi uważam za wielce istotną, a całej akcji dodaje to głębszego sensu. Ludzie nie tylko podziwiają piękne zdjęcia, ale mogą też kupnem kalendarza pomagać. - wyjaśnia Petrovský, który planuje, że fundacja w tym roku wydrukuje jeszcze więcej kalendarzy niż w zeszłym. - Zeszłoroczny nakład 1400 egzemplarzy rozszedł się praktycznie do ostatniego, więc jeśli w tym roku zainteresowanie będzie podobne, chcielibyśmy nieco go zwiększyć.

Ubiegłoroczny konkursowicz Vítězslav Hudský i fotografia W KRÓLESTWIE ELFÓW (źródło: Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor)

Szósta edycja popularnego konkursu Zaostřeno na Jizerky trwa. Jeszcze macie szansę powiększyć grono autorów fotografii zamieszczanych w kalendarzu Zaostřeno na Jizerky 2017. Do tej pory łącznie przyszło ponad 800, a w zeszłym roku 216 zdjęć - przesłanych przez 59 fotoamatorów. W bieżącej edycji konkursu zgłosili się także Polacy. Miejmy nadzieję, że będzie to liczna reprezentacja, dzieląca się świetnymi ujęciami z Gór Izerskich.

Magazyn GÓRY IZERSKIE jest partnerem medialnym konkursu Zaostřeno na Jizerky w Polsce.

red.

Tagi: · konkurs fotograficzny · ochrona przyrody · las

Linki: · Zdjęcia ślij! · Las czeka na was · Lasy się bogacą · www.jizerky.ecn.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław