ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Poszli do Pacanowa

Napisany: 2016-06-09

Poszli do Pacanowa

...a tam, u Matołka - najsłynniejszego Koziołka, młodych IZERIAN wyróżnili

Koziołek Matołek na czele podczas pochodu w trakcie Festiwalu Kultury Dziecięcej 2016 w Pacanowie (źródło: Szymon Surmacz)

Zespół teatralny ze szkoły podstawowej w Pobiednej zdobył pierwszą nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie. Młodzi artyści sceniczni z Pogórza Izerskiego zostali docenieni za najbardziej efektowny i radosny udział w Bajkowym Korowodzie – pochodzie organizowanym od 14 lat podczas wyjątkowego wydarzenia dziecięcego w Polsce.
– To najcenniejsza nagroda w historii szkoły, bo jeszcze żaden ze szkolnych pucharów nie był zdobyty w konkursie tak daleko od Pobiednej – mówią młodzi aktorzy.

Uczniowie szkoły podstawowej w Pobiednej podczas Festiwalu Kultury Dziecięcej 2016 w Pacanowie (źródło: Szymon Surmacz)

Występ wolimierzan i pobiedzian był częścią przedsięwzięcia realizowanego przez Stowarzyszenie Wolimierz we współpracy ze szkołą podstawową w Pobiednej. Polegało ono na inscenizacji przedstawienia w formie teatru ulicznego, wzorowanego na twórczości legendarnej wolimierskiej Kliniki Lalek. Przez dwa miesiące młodzi aktorzy i realizatorzy, wspierani przez kadrę instruktorów teatralnych i animatorów społecznych, pracowali nad choreografią i scenografią. Uczniowie szkoły w Pobiednej sami wykonali większość scenografii pod okiem doświadczonych twórców: wielkie lalki i maski wykonane w technice papier mâché, kostiumy, konstrukcje, falujące płótna itd. Nauczyli się także ruchu scenicznego, układów tanecznych i tekstu. Nagrali także piosenki i narrację składające się na spektakl "W drodze do domu", na motywach twórczości Kornela Makuszyńskiego. W przedstawieniu bierze udział prawie czterdzieścioro dzieci. Są zarówno aktorami jak i zespołem technicznym zmieniającym scenografię. W ten sposób uczą się, jak ważna jest współpraca i przekonują, że na magię teatru pracują nie tylko aktorzy, lecz także pozostający w cieniu, jednak niezmiernie ważni członkowie zespołu technicznego.

Uczniowie szkoły podstawowej w Pobiednej podczas Festiwalu Kultury Dziecięcej 2016 w Pacanowie (źródło: Szymon Surmacz)

Dziecięca trupa teatralna z Izerbejdżanu – jak swego czasu nazwał izerską krainę Grzegorz Żaka – premierowy spektakl wystawiła 30 maja 2016 r. w Pobiednej. W największe święto dzieci – 1 czerwca, wystąpili ponownie na Placu Szczepańskim w Krakowie. Kolejny występ w ramach tego swoistego tournée dali 3 czerwca podczas Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie. Jako grupa "Izerbejdżan" dzieciaki z Wolimierza i Pobiednej wzięli 5 czerwca udział w Bajkowym Korowodzie. Właśnie ten występ został nagrodzony wyróżnieniem.
Kolejny spektakl młodych aktorów już 25 czerwca 2016 r. w Rębiszowie, podczas dorocznych Janek.

Gratulujemy młodym aktorom i winszujemy ich opiekunom. Wszystkich zaś Izerian zapraszamy na spektakl.

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław