ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Szwajcaria nad Łabą

Napisany: 2016-06-20

Szwajcaria nad Łabą

Przepiękna kraina gór stołowych, zamków i skalnych ostańców

Widok na Łabę, Kurort Rathen i góry Saskiej Szwajcarii z BASZTY (fot. A. Barczak)

Mieszkając w Bogatyni mamy to szczęście, że otaczają nas bardzo atrakcyjne krainy – bogate w historię i zabytki – wspaniałe do uprawiania różnorodnej turystyki. Jedną z takich krain, oddalonych mniej niż 100 km od Bogatyni, a więc w zasięgu niedługiej jazdy autem, jest Saska Szwajcaria. To najbardziej malownicza część Gór Połabskich – "pomostu" między Rudawami a G. Łużyckimi. Autorem umownej nazwy przyrównującą saskie góry nad Łabą do Szwajcarii jest pochodzący z tego kraju malarz, Adrian Zingg [Wikipedia.pl].

Przystań promowa w Kurot Rathen (fot. Bogusława Pikulska-Baranowska)

Aby sprawdzić prawdziwość tej malarskiej metafory, wybraliśmy się do Saskiej Szwajcarii 18 czerwca 2016 r., bardzo liczną grupą BOG-TUR. Autokarem dojechaliśmy do Rathen – miejscowości położonej nad Elbą, jak po niemiecku nazywa się wielka europejska rzeka biorąca początek w Karkonoszach. Promem przeprawiliśmy się na przeciwległy brzeg, aby dojść do Bastei – formacji skalnej stanowiącej jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii w Górach Połabskich. Niezwykła kraina wzgórz, lasów i skał o fantastycznych kształtach powstała miliony lat temu. Przyroda miała mnóstwo czasu na jej wyrzeźbienie. Skały wznoszą się na wysokości ok. 200 m nad poziom lustra rzecznej wody.
W pierwszej połowie XIX wieku wybudowano tu kamienny most łączący skały z ruinami dawnego średniowiecznego zamku Ratný (Felsenburg Neurathen) o długości ok. 80 m. Widoki z mostu oraz zawieszonych tarasów widokowych przyprawiają o zawrót głowy.

Ruiny Felsenburg Neurathen (fot. Bogusława Pikulska-Baranowska)

Przy zmiennej pogodzie przejechaliśmy autokarem do położonej nieopodal twierdzy Königstein. Położona na wysokości 247 m nad Łabą zajmuje ok. 10-hektarowy płaskowyż zabudowany militarnymi obiektami, narastającymi przez niemal 800 lat. Warownię wymienia po raz pierwszy już w 1241 r. górnołużycki dokument graniczny, w którym jest nazywana lapis regis – kamień królewski. Stąd też późniejsza nazwa niemiecka Königstein oznaczająca dokładnie to samo. Wybudowany przez Czechów zamek strzegł południowych sąsiadów przed Marchią Miśnieńską. Marchie były to kraje graniczne w Imperium Karolińskim zakładane dla osłony wewnętrznych hrabstw w królestwach niemieckich. W obręb M. Miśnieńskiej włączano także Milsko-Górne Łużyce, a więc także okolice Bogatyni.

Widok na kamienny Basteibrücke z Ferdinandstein (fot. A. Barczak)

Twierdza Königstein – nigdy niezdobyta – bywała także więzieniem. Za czasów Fryderyka Augusta I, znanego w Polsce jako król August II Mocny, przetrzymywano tutaj m. in. trzech magnatów polskich: Jakuba Ludwika Sobieskiego, syna Jana III Sobieskiego, pretendenta do tronu polskiego podczas Wojny Północnej; Konstantego Władysława Sobieskiego, spiskującego przeciw Augustowi II w celu osadzenia na tronie brata Jakuba (Konstanty Sobieski "zemścił" się na Sasie romansując z byłą kochanką Augusta Mocnego – Urszulą Lubomirską); Jana Stanisława Jabłonowskiego, spiskującego na rzecz Stanisława Leszczyńskiego i starający się obalić Augusta II przy pomocy Turków i Tatarów.

Pamiątkowe zdjęcie BOG-TURu w Twierdzy Königstein (fot. Bogusława Pikulska-Baranowska)

Usytuowana na wapiennym płaskowyżu twierdza jest wspaniałą atrakcją turystyczną. Poza różnorodnymi zabytkami architektury i sztuki militarnej, można stąd podziwiać przepiękne widoki na zakole Łaby, jak i na Góry Połabskie.

W sezonie letnim (kwiecień-październik) Twierdzę Königstein można zwiedzać w godz. 9-18, a bilety wstępu kosztują: dla dorosłych – 10 €, dla uczniów /studentów / osób niepełnosprawnych – 7 € (dzieci do 6 lat wchodzą bezpłatnie), dla rodzin (2 osoby dorosłe i maks. 4 dzieci do 16-tego roku życia) – 25 €. Warto skorzystać także z wypożyczenia audioprzewodnika za 3 €.
Więcej informacji o twierdzy i jej zwiedzaniu (w języku polskim) pod adresem: www.festung-koenigstein.de.

Widok z Twierdzy Königstein na Łabę i sąsiednią górę Lilienstein(fot. Bogusława Pikulska-Baranowska)

Z Bogatyni na pełną atrakcji i niezwykłych widoków letnią wycieczkę można się wybrać 84-kilometrową trasą (ok. 1 g. 56 min) o przebiegu: Żytawa → Großschönau → Varnsdorf → Krásná Lípa → Mikulášovice → Sebintz → Bad Schandau → Königstein. Poznamy piękne miejscowości, z których każda może stanowić odrębny cel wycieczki. Innym ciekawym wariantem będzie jazda do Drezna, skąd do Königstein możemy popłynąć rzecznym statkiem oglądając przepiękną Dolinę Łaby.

Aleksander Barczak, A.L.

Widok z BASZTY (Basteifelsen) w kierunku zachodnim (fot. A. Barczak)

Widokowe tarasy i przęsła Basteibrücke wznoszą się nad Łabę nawet do 190 metrów! (fot. A. Barczak)

Fortyfikacje na drodze do Królewskiego Kamienia (Königstein) (fot. Bogusława Pikulska-Baranowska)

Rothe brücke - wejście do Twierdzy Königstein (fot. Bogusława Pikulska-Baranowska)

Twierdza Königstein - maszkaron (fot. Bogusława Pikulska-Baranowska)

Zeughaus (zbrojownia) w Twierdzy Königstein(fot. Bogusława Pikulska-Baranowska)

Zamek Magdaleny / magazyn żywnościowy w Twierdzy Königstein (fot. Bogusława Pikulska-Baranowska)

Friedrichsburg, doskonały punkt widokowy w Twierdzy Königstein (fot. Bogusława Pikulska-Baranowska)

...wewnątrz także oferuje wiele uroku (fot. Bogusława Pikulska-Baranowska)

Widok z Lilienstein na Twierdzę Köngistein (fot. Christian Skubich, źródło: Wikimedia)

Tagi: · relacja z wędrówki · zabytek · Bogatynia

Linki: · Barokowa perła Saksonii · W górnołużyckim Lubiju · Za czeską miedzę · de.wikipedia.org/wiki/Festung_Königstein · www.festung-koenigstein.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław