ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » High-tech w Libercu

Napisany: 2016-07-06

High-tech w Libercu

Seniorzy z pogranicza wymieniali się doświadczeniami z nową technologią

Seniorzy w Libercu: trzy sposoby na rozsłonecznianie jesieni życia - jest się czym dzielić z sąsiadami (źródło: P-ZFST "Pogranicze")

Na zaproszenie Stowarzyszenia Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" w Lubaniu, 47-osobowa grupa seniorów z Bolesławca, Nowogrodźca i Lubania uczestniczyła 28 czerwca br. w wyjeździe do Liberca, na polsko-czesko-niemieckie spotkanie środowisk seniorskich. Międzynarodowe spotkania seniorów z przygranicznych części woj. dolnośląskiego, Kraju Libreckiego i Saksonii są organizowane przez "Pogranicze" wspólnie z partnerskimi organizacjami: Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen z Miltitz koło Budziszyna oraz Venkovsky Prostor z Liberca.
– Seniorzy z polsko-niemiecko-czeskiego pogranicza organizowane są już od wielu lat – mówi Magdalena Guła. – Spotykają się corocznie. Wymieniają się doświadczeniami, rozmawiają o aktualnych wyzwaniach i problemach, a przede wszystkim prezentują swą działalność – dodaje sekretarz zarządu stowarzyszenia "Pogranicze".

Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu prezentują się ze swą twórczością (źródło: P-ZFST "Pogranicze")

W ubiegłym roku gospodarzem był Lubań. W tym, zgodnie z przyjętą przez organizatorów rotacją, kolej przypadła na stronę czeską. Gospodarzem spotkania zatem był Venkovky Prostor (pol. Wiejska Przestrzeń). Temat przewodni – nowinki technologiczne w komunikacji. Jak się okazało komputery, tablety czy smartfony naszym seniorom się są obce.
Program dnia obejmował wystąpienia zaproszonych gości oraz prezentacje uczestników. Opowiadali o własnych doświadczeń w posługiwaniu się komputerami czy też Internetem. Przedstawicielki Ośrodka Wsparcia Dziennego w Lubaniu: Teresa Nijakowska oraz Maria Śmigielska, przedstawiły w trakcie spotkania działania lubańskiej placówki w zakresie "obcowania z technologiami".
Grupy seniorów miały też okazję zaprezentować swoją twórczość, np. rękodzieło lub zdjęcia. Po obiedzie uczestnicy udali się na objazdową wycieczkę po Libercu, która zakończyła się wizytą w galerii sztuki Oblastni galerie w budynku dawnych łaźni miejskich z czasów cesarza Franciszka Józefa I.

Zwiedzanie galerii sztuki - inspiracja do własnej twórczości (źródło: P-ZFST "Pogranicze")

W wydarzeniu uczestniczyło łącznie ok. 150 osób, z 3 przygranicznych regionów, w tym przedstawiciele następujących środowisk seniorskich z woj. dolnośląskiego:

  • Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu
  • Klub Pionierów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
  • Dom Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu
  • Związek Nauczycielstwa Polskiego w Nowogrodźcu
  • Dom Dziennego Pobytu w Bolesławcu
  • Klub Nauczycielski Carpe Diem w Bolesławcu

Kolejne spotkanie już za rok. Tym razem w Niemczech. "Pogranicze" gospodarzem wydarzenia będzie ponownie w roku 2018.

Źródło: P-ZFST "Pogranicze"

Tagi: · legendy

Linki: · Lubański DAR · www.pogranicze-csb.home.pl · pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE · www.liberec.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław