ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Jakubowe tajemnice

Napisany: 2016-07-11

Jakubowe tajemnice

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, że zgorzelczanie nie gęsi i swe Jakuby mają

Święto Starego Miasta JAKUBY w Zgorzelcu (źródło: MDK Zgorzelec)

Kramy z cudeńkami, rzemieślnicy starych fachów, a do tego występy teatrów ulicznych, koncerty i pokazy walk historycznych. To wszystko sprawi, że w weekend 25-28 sierpnia 2016 r. musicie być z nami na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu. Polecamy także po sąsiedzku Altstadtfest w Görlitz.

Program wciąż dopinamy, ale już teraz, bez żadnych konsekwencji, możemy uchylić nieco rąbka tajemnicy...

Zaczniemy w czwartek, 25 sierpnia, gdy uliczni zawadiacy, których tak lubicie, czyli artyści festiwalu BuskerBus, ustawią się w liczbie około czterdziestu w każdym kąciku skweru Popiełuszki i dadzą popis umiejętności. Będzie muzyka, żonglerka i... magiczne sztuki.

W piątek, 26 sierpnia oprócz uroczystego otwarcia Jakubów i koncertów na scenie przy moście Staromiejskim, mamy w planie m. in. Łąkę Filozofów, czyli dyskusje na tematy fundamentalne, prowadzoną pod gołym niebem przez intelektualne znakomitości. Będzie też coś ekstra: połączenie muzyki dawnej z ultranowoczesną techniką i wizualizacjami, ale cssst... więcej szczegółów niebawem.

Sobotę, 27 sierpnia nazwaliśmy Dniem Artystów Ulicy. Po nadnyskim deptaku przechadzać się będą racząc jakubowych gości muzyką m. in. Duo Ruach, znany i lubiany przez zgorzelczan Szelindek z Węgier, a prosto z Warszawy nasza wschodząca gwiazda, czyli Witek Artysta Ulicy. Na swojej muzycznej machinie pojawi się także Sambor Dudziński. Nie zabraknie teatrów i ulicznych parad. Wzdłuż Nysy przejdą m. in. artyści Teatru Porywaczy Ciał, a Teatr A3 zaprezentuje wieczorem niesamowitą paradę lampionów. Na łące teatralnej, na której przedstawienia dla dzieci pokaże także Teatr Małe MI, rozegrane zostaną po raz pierwszy w Zgorzelcu i po raz pierwszy w Polsce... Mistrzostwa Polski w rzucie butem!
Muzyką rozbrzmi scena. Na niej m. in. znakomita folkowa formacja Hoyraky.

Niedziela, 28 sierpnia będzie historyczna. Zaproszone na JAKUBY grupy rekonstrukcyjne zaprezentują pokazy tańców, kursy walki białą bronią, musztrę dla publiczności, strzelnicę łuczniczą; będą pokazy rzemiosł, gry i zabawy historyczne, pokazy walk, manewry wojsk, a nawet strzelanie z armat! Na teatralnej łące sztuki wystawią: Teatr Trójkąt oraz Teatr Małe MI. A na jakubowej scenie, oprócz Kapeli Hanki i Cygańskiego Trio, także reaktywowane po latach Mistrzostwa Polski w Klęciu jak Szewc. Planujemy również różnego rodzaju (audio i wideo) prezentacje poświęcone patronowi JAKUBÓW, czyli filozofowi i mistykowi rodem ze Zgorzelca, szewcowi Jakubowi Böhme.

Mamy nadzieję, że Was zainteresowaliśmy. Jeśli tak, spotkajmy się nad Nysą w ostatni weekend tegorocznych wakacji!

MDK Zgorzelec

Tagi: · Zgorzelec · wydarzenia kulturalne

· mdk.zgorzelec.eu · jakuby.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław