ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Spływaj!

Napisany: 2016-07-29

Spływaj!

Na byle czym. Byle nie byle jak...

Nyski SPŁYW NA BYLE CZYM sprzed lat (źródło: MDK Zgorzelec)

Najstarsi zgorzeleccy górale pamiętają, a tym młodszym właśnie chcemy przypomnieć, że nasza Nysa Łużycka, wbrew pozorom, jest rzeką żeglowną. Można się śmiać! A nawet trzeba, bo to o śmiech właśnie nam chodzi w kwestii tej żeglowności.
Otóż, my Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, jako główny organizator Jakubów - Święta Starego Miasta i Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH, jako organizator bliźniaczego Altstadtfest, czerpiąc z doświadczeń czasów niedawno minionych, postanowiliśmy wspólnie reaktywować spływ po Nysie na byle czym.
Starszym przypominamy, a młodym wyjaśniam, że takie spływy już się w naszym podwójnym mieście odbywały. Jako dowód załączamy nawet stosowne zdjęcie. Tak więc pomysł odtworzenia tych regat nie jest taki znowu z kapelusza.

Spływ ma być na "byle czym", ale nie o "byle co" nam chodzi. Przygotowaliśmy regulamin, który dozwala udział jedynie konstrukcjom wyglądem nawiązującym do historii, najchętniej obu naszych miast. Nie chcemy w żaden sposób niczego sugerować, ani też ograniczać niczyjej fantazji, ale dla przykładu podpowiadamy, że konstrukcja pływająca w kształcie jakubowej ciżemki (wszak Jakub Böhme, patron Jakubów był szewcem) jest absolutnie "na tak", natomiast unoszący się na wodzie trabant, czy tratwa jaskiniowców już niekoniecznie...

Żeby do konstruowania własnych jednostek pływających Was zachęcić, oferujemy konstruktorom zwrot kosztów produkcji tego czegoś, co im wyjdzie. Do wysokości – uwaga, uwaga! – 100 €. Jest oczywiście haczyk – kasę zwracamy:
a) po zakwalifikowaniu łajby do wyścigu,
b) po przedłożeniu rachunków za zakup wykorzystanych do budowy materiałów.

Aby poziom artystyczny Waszych pływadeł był wystarczająco śmieszny, jako organizatorzy ogłaszamy, że do tegorocznego Spływu na byle czym dopuszczonych będzie jedynie/aż* 10 jednostek pływających. Zdecyduje kolejność zgłoszeń.
Z rzeczy ważnych powinniście też wiedzieć, że załogantów na "byle czego" może być minimalnie dwóch, a maksymalnie czterech. Każdy musi mieć skończone 18 lat i wziąć na siebie całość ryzyka związanego z przeżyciem wyścigu we względnej całości. Aha, to też ważne: wszyscy załoganci muszą być trzeźwi. W trakcie spływu spożywanie wyskokowych środków dopingujących będzie ścigane jak bigamia w Polsce. Wszystkie szczegóły na temat warunków udziału w spływie znajdziecie w regulaminie, który wkrótce opublikujemy.

Skwer przy Uferstraße w Görlitz (źródło: Google Maps)

Zanim go jednak przeczytacie, pewnie chcielibyście wiedzieć czy warto? Otóż warto! Do wygrania będzie całkiem niezła kasa wyrażona w gotówce od burmistrza Zgorzelca i nadburmistrza Görlitz, o pamiątkowych medalach i gadżetach tylko wspominając.

Na koniec najważniejsze: spływ odbędzie się w jakubową niedzielę, 28 sierpnia 2016 r. . Rozpocznie się o godzinie 16 od skweru na zachodnim brzegu Nysy vis-a-vis Bulwaru Łużyckiego. Załogi zakończą bieg przy Moście Staromiejskim, również po niemieckiej stronie. To ze względów praktycznych. Ci co wiedzą to wiedzą (miejscowi wiedzą, nieprawdaż?), a ci co nie wiedzą, muszą wiedzieć, że niestety po polskiej stronie przy Moście Staromiejskim warunków do wyciągania pływających konstrukcji na brzeg nie ma. Jest wysoki, a dojście do niego odgradza prawie tak samo wysoki płot.

Zapraszamy do udziału!

____
*) niepotrzebne skreślić

MDK Zgorzelec

Tagi: · Zgorzelec · Górne Łużyce

Linki: · Jakubowe tajemnice · mdk.zgorzelec.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław