ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Pie(rw)szy retrorajd

Napisany: 2016-09-03

Pie(rw)szy retrorajd

Dlaczego warto włożyć flanelową koszulę i stare buty na górską wycieczkę?

Z duchem czasu bądźcie retro!

Powiadają, że w Karkonoszach i Górach Izerskich sezon turystyczny trwa cały rok. A jednak dzieli się na dwa główne: letni i zimowy. Każdy z nich należy rozpocząć i skończyć radośnie, oczywiście w górach. Z pomocą nadchodzi Gildia Przewodników Sudeckich oraz Towarzystwo Izerskie. Wspólnie zachęcamy do wzięcia udziału w Pierwszym Pieszym Rajdzie Retro "Flanela 2016". Wpisuje się w zapoczątkowany przed laty przez dra Przemysława Wiatera, karkonosko-izerski cykl retro.

Do udziału zapraszamy wszystkich, dla których wędrówka górskimi szlakami i poznawanie nietuzinkowych ludzi jest drugą naturą. Przygotowaliśmy trzy trasy o różnym stopniu trudności i atrakcyjności. Każda ze ścieżek startować będzie w Żelaznym Tyglu w Szklarskiej Porębie przy ulicy 1 Maja 66a. Pierwsza z nich wiedzie przez grzbiet Karkonoszy, Schronisko "Pod Łabskim Szczytem", Halę Szrenicką i Jakuszyce. Druga, nieco dłuższa, przez "Zakręt Śmierci" i Kopalnię "Stanisław". Trzecia – najprostsza – wiedzie opodal dawnej Josephinenhütte i dalej leśnymi drogami do osady Orle.
Trasy są nieco wymagające, ale bez obaw – poprowadzą Was doświadczeni przewodnicy z Gildii Przewodników Sudeckich im. Willa Ericha Peuckerta.
Wszystkie mają swój koniec w jednym z najbardziej znanych miejsc Gór Izerskich czyli we wspomnianej osadzie Orle. Tutaj kwaterę główną ma Towarzystwo Izerskie i Stacja Turystyczna ORLE. Podczas wielkiego zakończenia "Flaneli 2016" będzie można tu nie tylko odpocząć, ale też bawić się przy muzyce na żywo czeskiej kapeli. Corocznie pod koniec września spotykają się tu miłośnicy Gór Izerskich na wspólnym kociołkowaniu i konkursie nalewek podczas "Pożegnania lata". Atrakcji więc będzie moc.

Powrót do Jeleniej Góry na własną rękę. Można wykupić nocleg w ST ORLE lub w Jakuszycach, albo dojechać do najbliższego miasta pociągiem lub większą taksówką, których w Szklarskiej Porębie jest wiele.

Pierwszy Pieszy Rajd Retro FLANELA 2016 ze Szklarskiej Poręby do Orla

Warunkiem wzięcia udziału w rajdzie jest ubiór retro z czasów PRL*. Może być to strój miejski, wiejski, wojskowy, strażacki lub inny, wzbudzający dziś sentyment do minionej epoki. Każdy, nawet najbardziej wyrafinowany ubiór, będzie mile widziany. Te najbardziej dopracowane zostaną docenione. Specjalna komisja wyróżni także najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu, a może też jeszcze kogoś...

Co trzeba zrobić aby wziąć udział w rajdzie? Poza obowiązkowym strojem z epoki PRL, należy zgłosić chęć uczestnictwa na adres e-poczty: kontakt@gildia-przewodnicy.pl . Regulamin rajdu dostępny jest na stronie TowarzystwoIzerskie.org oraz Gildia-Przewodnicy.pl, a także na FB.com/gildiaprzewodnikow . Niezbędne będzie również wpłacenie symbolicznego wpisowego (10 zł od osoby).

Komandorem rajdu jest wieloletni działacz O/PTTK "Sudety Zachodnie", Andrzej Mateusiak.

Gracjan Kielijańśki

______________________
*) Młodszym czytelnikom wyjaśniamy, że rozwinięciem skrótu jest Polska Rzeczpospolita Ludowa – nazwa państwa polskiego w latach 1952-1989, kiedy ustrój polityczny Polski zwany był demokracją ludową, a społeczeństwo żyło w stanie permanentnego niedoboru i kryzysu – nie tylko gospodarczego. (przyp. red.).

Tagi: · rajdy górskie · retro · wędrówki

Linki: · Krótka historia pewnych zawodów · Orle w Dolinie Karola · Na starym rowerze · www.towarzystwoizerskie.org · gildia-przewodnicy.pl · zelaznytygiel.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław