ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » PRZEZ KAMIENIE

Napisany: 2016-09-20

PRZEZ KAMIENIE

Wybraliście najpiękniejsze zdjęcie Gór Izerskich

Jiří Fejkl, PRZEZ KAMIENIE, nagroda publiczności w konkursie ZAOSTŘENO NA JIZERKY (© Jiří Fejkl)

Wyłoniono zwycięzcę konkursu fotograficznego Zaostřeno na Jizerky. W internetowym głosowaniu zwyciężyło zdjęcie Jiřego Fejkla pt. Przez kamienie. Plebiscyt trwał przez całe lato. Poddane ocenie publiczności zostało 209 fotografii wykonanych przez 58 autorów. Łącznie odbyło się osiem rund głosowania, a z każdej do finału kwalifikowały się dwie najwyżej ocenione fotografie. Tych 16 zdjęć następnie rywalizowało między sobą w ostatecznym, czternastodniowym głosowaniu.
– Oddaliście 9000 głosów i tak ogromne zainteresowanie doprawdy mnie zaskoczyło – mówi Ondřej Petrovský, dyrektor Fundacji dla Ochrony i Odnowy Gór Izerskich, która już po raz szósty zorganizowała konkurs. – Widać, że ludzie są stale przyrodą zainteresowani i lubią popatrzeć na piękne widoki, które Góry Izerskie oferują. Wielką zasługę mają w tym oczywiście sami fotografowie, ponieważ to oni wychwytują obiektywami także to, na co zwykły turysta nie zwraca czasem uwagi – dodaje przedstawiciel fundacji.

Zaostřeno na Jizerky 2012

Cały konkurs na tym się jednak nie kończy. Do oceny nadesłanych fotografii natychmiast, po czerwcowym zamknięciu konkursu, przystąpiło jury złożone z fotografów i przedstawicieli fundacji. Miało przed sobą bardzo trudne zadanie wyboru tylko 37 zdjęć. Z nich będzie złożona wędrowna wystawa. A spośród tego zbioru zostało wybranych 13 absolutnie najpiękniejszych fotografii. Zostaną wydane w postaci kalendarza ściennego Zaostřeno na Jizerky 2017. Fundacja zaprezentuje go podczas wernisażu wystawy, na który zaprasza wszystkich miłośników fotografii i Gór Izerskich 13 października br. do libereckiego Centrum Babylon. Autorzy zdjęć, które znalazły prestiżowe miejsce w kalendarzu, będą ponadto obdarowani cennymi nagrodami ufundowanymi przez Canona. Jako podziękowanie fundacja przekaże też każdemu uczestnikowi konkursu jeden kalendarz.
– Rzekłbym, że z każdym rokiem jury ma ciężej, ponieważ jakość zgłaszanych fotografii stale rośnie. Myślę jednak, że zawsze wybierają dobrze i przygotowywany kalendarz o tym świadczy. Wierzę też, że ludziom się spodoba. Jego zakupem znów pomogą nam w odnowie Izerek – wyjaśnia Ondřej Petrovský.

Zaostřeno na Jizerky 2013

Konkurs fotograficzny Zaostřeno na Jizerky pierwszy raz został ogłoszony już w roku 2011. Z pomysłem jego zorganizowania wyszedł przewodniczący rady fundacji, František Pelc. W historii konkursu zgłoszonych zostało ponad 1200 fotografii. Kalendarzów Zaostřeno na Jizerky, które są głównym celem konkursu, ukazało się już ponad 7000 sztuk. Tylko w minionym roku fundacja zleciła ich wydrukowanie w nakładzie 1400 egz. i praktycznie wszystkie się rozeszły.
– Wielce mnie cieszy stale rosnące zainteresowanie kalendarzem. Tego roku nakład znów zwiększyliśmy. Ludzie doceniają nie tylko wspaniałe zdjęcia, ale też i to, że kalendarze zestawione są z fotografii różnych autorów, z których każdy ma trochę inne spojrzenie na Góry Izerskie – dodaje dyrektor fundacji.

Zaostřeno na Jizerky 2014

Dochód ze sprzedaży kalendarzów wędruje w Góry Izerskie. W przeszłości pomógł na przykład wysadzić niemal 84000 sadzonek buków, dębów i jodeł. W ubiegłym roku zaś pieniądze pomogły naprawić zniszczone turystyczne ścieżki. Tego roku fundacja także pomaga w naprawie ścieżek, ale równocześnie zamierza naprawić wodny reżim w krainie. Konkretnie usunie niewłaściwe odwodnienie torfowisk w rezerwacie przyrody Nová louka. Projekt dzięki Jizersko-ještědskiemu Towarzystwu Górskiemu zyskał wsparcie finansowe ze środków UE, ale fundacja zobowiązała się do pokrycia współfinansowania w wysokości 15 procent, co stanowi kwotę ponad pół miliona koron czeskich.
– Tę wartość dodaną do fotokonkursu w postaci pomocy Górom Izerskim uważam za bardzo doniosłą, dodającą akcji głębszego sensu. Ludzie nie tylko rozkoszują się pięknymi zdjęciami, ale mogą jednocześnie zakupieniem kalendarza pomagać – uzupełnia Petrovský.

Zaostřeno na Jizerky 2015

Kalendarz, jak co roku, będzie można nabyć podczas wernisażu wystawy w Libercu, w libereckiej siedzibie fundacji oraz drogą pocztową. O ukazaniu się kalendarza, jego cenie i sposobach zakupienia będziemy informować na naszych łamach. Magazyn "Góry Izerskie" jest polskim patronem medialnym konkursu Zaostřeno na Jizerky.

red., Źródło: Nadace pro záchranu
a obnovu Jizerských hor

 

Zaostřeno na Jizerky 2016

Tagi: · konkurs · konkurs fotograficzny · ochrona przyrody

Linki: · Piękny i pożyteczny przez 366 dni · Ruch pomaga · Lasy się bogacą · www.jizerky.ecn.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław