ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Żegnaj Powozowa Alejo!

Napisany: 2016-10-03

Żegnaj Powozowa Alejo!

Inicjatywa CHROŃMY ALEJE i stowarzyszenie LUNARIA zapraszają na Pożegnanie z Kočárovou Aleją

Przed rokiem na Frýdlantsku odbyła się wielka debata odnośnie zachowania w mikroregionie wysadzanych drzewami alei. Wiele z nich udało się dzięki negocjacjom zachować. Niestety Kočárová Aleja od Raspenavy do Krásnego Lesu wkrótce zostanie wycięta. Po poszerzeniu szosy zostanie ponownie wysadzona jednostronnym rzędem drzew. Właśnie ta aleja w ubiegłym roku w plebiscycie "Aleja roku" zajęła trzecie miejsce. Dlatego chcemy się z nią dostojnie pożegnać. Będzie nam bardzo miło, jeśli w tej uroczystości i Was nie zabraknie.

W piątek 7 października br. od godz. 1930 we frýdlantskim browarze odbędzie się muzyczno-literackie przedstawienie Dua Paradiso i Martina Duška Muž, který sázel stromy (Człowiek, który sadził drzewa). Wstęp wolny.
Jednocześnie otworzymy wystawę Chrońmy aleje stow. Arnika. Ekspozycja będzie wędrować przez dwa tygodnie po Frýdlantsku. Od poniedziałku 10., do środy 12. października będzie prezentowana we foyer frýdlantskiego ratusza, zaś w niedzielę 16. i w środę 19. bm. oglądać ją można będzie w hejnickim kinie i hejnickim klasztorze.

W sobotę 22 października (dwa tygodnie po Międzynarodowym Dni Drzewa) o godz. 12 spotykamy się na Kočárovéj Alei, przy ranczu na jej dolnym końcu, przy wyjeździe z Raspenavy w kierunku na Krásný Les. Tam wędrówka wystawy się zakończy, a oprócz słowa mówionego czeka nas koncert piosenkarki Kayi, taniec sceniczny dzieci nazwany Liście, przekazanie dyplomu za trzecie miejsce w plebiscycie Aleja Roku 2015 i oczywiście pożegnanie. Przebiegnie w formie spaceru i symbolicznej przejażdżki konnymi zaprzęgami i powozami (z wyłączeniem normalnego ruchu). Niemal 150-lecie alei będzie przyszłym pokoleniom przypominać pamiątkowy kamień.
Wstęp na pożegnanie z aleją oczywiście jest darmowy.

Serdecznie zapraszamy!

W imieniu inicjatywy Chrońmy Aleje
Zbyněk Vlk, Lunaria

Tagi: · ochrona przyrody · ochrona krajobrazu · Frýdlant

· www.lunaria-jindrichovice.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław