ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Jasnogórskie skarby ziemi

Napisany: 2016-10-13

Jasnogórskie skarby ziemi

Wycieczka bogatyńskich turystów do geogródka w Jasnej Górze

(fot. Janusz Baranowski)

Mieszkamy w bardzo ciekawej części Polski. Członkowie BOG-TUR wiedzą o tym doskonale. Niemal każdą sobotę spędzają zwiedzając interesujące miejsca Bogatyni i okolic. W sobotę 8 października postanowiliśmy powędrować zaledwie 3 kilometry od rogatek miasta. Do najwyżej położonej wsi w gminie bogatyńskiej. Jasną Górę odwiedzamy często. Tym razem nie szliśmy jednak na górujący nad wioską Guślarz, nieodłącznie ze wsią kojarzony. Naszym celem był otwarty miesiąc temu ogród geologiczny.

(fot. Janusz Baranowski)

Wyruszyliśmy 30-osobową grupą przez miasto, a później ulicą Opolowską – zwaną dawniej Diebst Weg, czyli Przemytniczą Drogą. Zawdzięczała miano kontrabandzie przerzucanej między saskimi Górnymi Łużycami a Królestwem Czech. Za ogrodami działkowymi "Marzenie" weszliśmy na główną szosę do Jasnej Góry, także posiadającą własną nazwę. Jako, że ani dawna Lichtenberg, ani nawet Oppelsdorf nie posiadały kościołów – wierni na nabożeństwa chodzili aż do Reichenau. Stąd przyjęła się nazwa Kirchweg – Kościelna Droga.
Dochodząc do głównego skrzyżowania we wsi, naszą uwagę przykuł pięknie prezentujący się napis "JASNA GÓRA". Wysadzony na skarpie krzewami wrzosu, jest niejako emblematem jasnogórskiego geoparku.

(fot. Janusz Baranowski)

Tę nową atrakcję turystyczną zlokalizowano w samym sercu wsi – przy przystanku autobusowym, opodal kaplicy, w sąsiedztwie dawnego sklepu. Ogród geologiczny powstał dzięki wolontariuszom PGE i mieszkańcom Jasnej Góry z pomocą finansową Fundacji PGE i gminy.
Między wysypanymi żwirem alejkami umieszczono okazy skał występujących w okolicy. Pośród nich np. fragment bazaltu z pobliskiego kamieniołomu. Ciekawie prezentuje się też głaz narzutowy wydobyty z bogatyńskiej kopalni węglowej. Na centralnym zaś miejscu wyeksponowano pień drzewa kopalnego, tamże pozyskany.

(fot. Janusz Baranowski)

Każdy z eksponatów opisany jest na tabliczce, a tablica główna informuje o geologicznych dziejach Zachodnich Sudetów. Jak przystało na ogród – upiększony jest roślinami i zapraszającymi do odpoczynku ławeczkami.
Powstało piękne miejsce w odradzającej się wsi, przed wielu laty chętnie odwiedzanej przez letników.
Gratulujemy mieszkańcom wspaniałego dzieła! Wreszcie mamy pierwszy w okolicy ogród geologiczny, który z pewnością stanie się atrakcją turystyczną. BRAWO!

(fot. Janusz Baranowski)

Ruszyliśmy w drogę przez sąsiednie Opolno do Bogatyni. Na zakończenie naszego spaceru, i wycieczki kolegów-rowerzystów do czeskiego przysiółka Saň, czekał nas ciepły poczęstunek. Przygotowali go pozostali członkowie BOG-TUR przy współudziale Rady Osiedlowej nr 7. Dziękujemy bardzo!

Bogusława Baranowska

Tagi: · relacja z wędrówki · Bogatynia

Linki: · Geogródek · Goście, goście · Śladami przeszłości

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław