ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Zaostřeno na Jizerky

Napisany: 2016-10-14

Zaostřeno na Jizerky

Wernisaż wystawy prezentującej najpiękniejsze fotografie Jizerských hor

JIZERSKÉ PROBUZENÍ, Daniel Cervan - zwycięskie zdjęcie w konkursie fotograficznym Zaostřeno na Jizerky 2016

Zaostřeno na Jizerky – wystawa prezentująca najpiękniejsze fotografie Jizerských hor, miała wernisaż 14 października 2016 r. w Libercu. Składa się ze zdjęć wybranych przez jury, spośród 222 przesłanych przez 64 autorów. Zgłosili je do konkursu fotograficznego, ogłaszanego corocznie od sześciu lat przez Fundację dla Ochrony i odnowy Gór Izerskich. Jedną fotografię wybrała szeroka publiczność w internetowym głosowaniu, przebiegającym latem. Absolutnym zwycięzcą konkursu został wyłoniony przez jury Daniel Cervan za wykonanie zdjęcia Jizerské probuzení (po. Izerskie przebudzenie). Gratulujemy talentu, a przede wszystkim samozaparcia! Zdjęcie wszak wykonane zostało na szczycie góry w środku zimy.

Na wernisaż przybyło ponad 100 osób. Nie tylko wielu fotografów, ale też miłośników Gór Izerskich.
– Zainteresowanie konkursem z każdym rokiem rośnie, co mnie bardzo cieszy. Jakość fotografii także nieustannie wzrasta i jury ma coraz cięższą pracę. Wierzymy, że piękne widoki na nasze góry wesprą ich ochronę – mówi Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji.

Fotografie zawiodą odwiedzających wystawę do najróżniejszych zakątków Gór Izerskich. Prezentują tradycyjne widoki i zupełnie nieznane, we wszystkich porach roku.
W przestrzeni Centrum BABYLON w Libercu wystawę można oglądać aż do końca października. W listopadzie zostanie przeniesiona do centrum handlowego FORUM LIBEREC, a później kolejno do wybranych gmin Kraju Libereckiego. Zwiedzanie wystawy jest darmowe.

Poza wystawionymi fotografiami czwartkowy wieczór miał jeszcze jeden doniosły akcent. Światło dzienne ujrzał kalendarz ścienny Zaostřeno na Jizerky 2017, powstały z najlepszych wystawianych zdjęć. Każdy autor, który zgłosił do konkursu fotografie, otrzymał ten wyjątkowy odmierzacz upływu czasu, jako podziękowanie za udział.
My także możemy stać się szczęśliwym posiadaczem kalendarza. Wystarczy zakupić go za jedyne 300 koron czeskich. Warto dlatego, że dochód ze sprzedaży kalendarza fundacja przeznaczy na odnowę torfowiska w rezerwacie przyrody Nová louka i na naprawę ścieżek turystycznych w Jizerských horách. A przecież wszyscy z nich korzystamy.
Kalendarz zamówić można we fundacji pod adresem jizerky@ecn.cz , telefonicznie pod numerem (+480) 605 701 503 lub osobiście w libereckim biurze przy ul. Matoušova 453/21.

Atrium Ogrodu Tropikalnego w Centrum BABYLON tradycyjnie gości pokonkursową wystawę ZAOSTŘENO NA JIZERKY (źródło: NpzaoJh)

Organizatorzy już przygotowują ogłoszenie kolejnej edycji konkursu. Zaostřeno na Jizerky pierwszy raz został zorganizowany w roku 2011, o czym nasza redakcja skrupulatnie informowała. Jesteśmy patronem medialnym konkursu. Z pomysłem jego ogłoszenia wystąpił František Pelc – przewodniczący rady fundacji. We wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu fotografowie przysłali ponad 800 zdjęć, a autorów z każdym rokiem przybywa. W przeszłości dochód ze sprzedaży kalendarza powstającego z konkursowych zdjęć, pomógł na przykład wysadzić w Górach Izerskich niemal 84 tysiące buków, dębów i jodeł, zrewitalizować koryto Smědy i wybudować przepławki w jej górnej części, a także odnowić infrastrukturę turystyczną.

Pieniądze na zakup kalendarza są wydane dobrze. Nie tylko, że piękne izerskie widoki cieszą oko przez cały rok, to jeszcze chroniona jest izerska przyroda.
Zresztą przekonajcie się sami...

tłum. AL, źródło: NpzaoJh

Tagi: · konkurs fotograficzny · wystawa fotograficzna · wernisaż wystawy

Linki: · PRZEZ KAMIENIE · Jodła za szkodę · Lasy się bogacą · www.jizerky.ecn.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław