ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Tablica pod zegarem

Napisany: 2016-11-14

Tablica pod zegarem

Upamiętnia najsłynniejszego jeleniogórskiego zegarmistrza

(fot. Krzysztof Tęcza)

Tablicę pamiątkową poświęconą najbardziej znanemu jeleniogórskiemu zegarmistrzowi Mirosławowi Skowrońskiemu, odsłonięto w środę 2 listopada 2016 roku na budynku przy ul. 1 Maja w Jeleniej Górze. Ufundowaną przez Wojciecha Skowrońskiego – syna zegarmistrza, umieszczono na budynku, w którym przez 60 lat pan Mirosław prowadził zegarmistrzowski zakład.
W Jeleniej Górze nie ma chyba osoby, która nie zetknęłaby się z panem Mirosławem, bowiem z uwagi na fach i podejście do klienta, zawsze miał pełne ręce roboty. Był człowiekiem zarówno rzetelnym i sumiennym, jak i bardzo miłym oraz uczynnym. Niejednokrotnie naprawiał zegarki biorąc za swoją pracę tylko opłaty za użyte części. Robił tak, kiedy widział, że klient musi liczyć się z każdym groszem. Czynił podobnie również wtedy, gdy ktoś wzbudził jego sympatię.

(fot. Krzysztof Tęcza)

Znam przypadek zegarka młodej dziewczyny. Ania przyniosła panu Mirosławowi zegarek tak sponiewierany, że ten zapytał czy aby czasomierz nie wpadł pod tramwaj. Właścicielka wyjaśniła, że stan zegarka to skutek wymierzonego przez Anię ciosu dokuczającemu jej chłopakowi. Zasłonił się ręką, na której miał zegarek. Zegarmistrz śmiejąc się z opisanego zajścia oraz dziwiąc się, że ów chłopak w ogóle pozwolił na to by dziewczyna musiała naprawić zegarek, przywrócił go do świetności kasując jedynie za cenę nowego szkiełka.

(fot. Krzysztof Tęcza)

Ponieważ Mirosław Skowroński opiekował się wielkim zegarem umieszczonym nad warsztatem, po załatwieniu stosownych formalności gmina miejska przejmie na siebie obowiązek restauracji i konserwacji czasomierza.
Na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej przybyło kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych, Rady Miasta oraz Prezydent Miasta Jelenia Góra. Marcin Zawiła złożył pod tablicą wiązankę kwiatów.

Krzysztof Tęcza

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych blokady skrzyni biegów regały magazynowe sprzątanie Wrocław