ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » 13 izerskich spojrzeń

Napisany: 2016-11-16

13 izerskich spojrzeń

Ścienny kalendarz znów pomoże Górom Izerskim

Kalendarz ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2017 pomaga chronić przyrodę Gór Izerskich

Już po raz szósty możecie pomóc Górom Izerskim zakupem kalendarza Zaostřeno na Jizerky 2017. Złożyła go Fundacja dla ochrony i odnowy Gór Izerskich z najlepszych zdjęć konkursu fotograficznego. W tym roku dochód ze sprzedaży kalendarza przeznaczony będzie na odnowę torfowisk w rezerwacie przyrody Nová louka i na remont ścieżek turystycznych w G. Izerskich.
– Naszym długofalowym celem jest nie tylko wydawanie kalendarza dla wszystkich miłośników Gór Izerskich, ale również pomoc tym górom. Jestem przekonany, że się obie rzeczy udało połączyć. Ludzie mogą przynieść do domu piękne fotografie w formie kalendarza i zarazem mieć wkład w szczytny cel – mówi Ondřej Petrovský, prezes fundacji.

Kalendarz naścienny w formacie A2 można zakupić za 300,- Kč w infocentrach Liberca, Bedřichova, Josefova Důlu, Tanvaldu oraz Jablonca nad Nisou (Eurocentrum). We wszystkich tych miastach – stacjach narciarskich wnet zaroi się od Polaków spragnionych jazdy na nartach. Zachęcamy więc, aby po drodze na stok wstąpić do któregoś infocentrum i sprawić sobie podarek, cieszący oko przez cały rok.
Kalendarz można także zamówić bezpośrednio od fundacji: telefonicznie (pod numerem tel. +420 605 701 503 lub e-mailem pod adresem jizerky@ecn.cz. Można także kupić kalendarz wizytując biuro fundacji przy ul. Matoušova 453/21 w Libercu. Pamiętajcie, że do zakupu via poczta zostanie doliczony koszt przesyłki i opakowania.

W przeszłości dochód ze sprzedaży kalendarzów pomógł na przykład w wysadzeniu niemal 84 000 drzewek: buków, dębów i jodeł, rewitalizacji koryta Smědy oraz wybudowaniu rybiej przepławki w górnym biegu rzeki, a także odnowie infrastruktury dla izerskich turystów.
W trakcie konkursów fotograficznych łącznie wydrukowano już 7000 kalendarzów. Tylko w zeszłym roku fundacja przygotowała 1400 sztuk i ten nakład został wykupiony do ostatniego egzemplarza.
– Z uwagi na wielkie zainteresowanie w tym roku postanowiliśmy zwiększyć nakład. Ludzie doceniają nie tylko piękne zdjęcia, ale też fakt, że kalendarz składa się z fotografii różnych autorów i każdy ma trochę inne spojrzenie na Góry Izerskie – tłumaczy Petrovský.

Konkurs fotograficzny, po którym powstaje kalendarz, w tym roku ogłoszony został już po raz szósty. Jury oceniało 222 fotografie 64 autorów. Jedną fotografię wybrała także publiczność w drodze głosowania internetowego przebiegającego podczas wakacji letnich. W sześcioletniej historii konkursu fotografowie przesłali do fundacji ponad 800 fotografii, a autorów z każdym rokiem przybywa.
– Zainteresowanie konkursem z każdym rokiem wzrasta, co mnie bardzo cieszy. Jakość zdjęć także nieustannie rośnie i jury ma coraz cięższą pracę. Wierzymy, że piękne widoki na nasze góry i zainteresowanie ich ochroną – dopowiada prezes fundacji.

Z szerokiego wyboru powstała wędrowna wystawa, którą przez cały listopad zobaczyć można w centrum handlowym Forum Liberec na placu Sukienniczym (Soukenné náměstí, ścisłe centrum Liberca, w miejscu dawnego domu handlowego Ještěd).
Fotografie wiodą widzów wystawy do najróżniejszych zakątków Gór Izerskich, pokazując tradycyjne widoki i całkiem nieznane, we wszystkich porach roku.

Źródło: Fundacja dla ochrony i odnowy Gór Izerskich

Tagi: · ochrona przyrody · rezerwat · konkurs fotograficzny

Linki: · Zaostřeno na Jizerky · Lasy się bogacą · Piękny i pożyteczny przez 366 dni · www.jizerky.ecn.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław