ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Życie na granicy

Napisany: 2016-12-02

Życie na granicy

Wystawa na temat granicy polsko-niemieckiej na Odrze i Nysie

 

Układ Zgorzelecki – traktat między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną, podpisany w roku 1950 był jednym z najważniejszych aktów politycznych nowych stosunków międzynarodowych braterskich krajów.
Stanowił o granicy polsko-niemieckiej na Nysie Łużyckiej i Odrze, ale także o przyjaźni i wspólnym dążeniu do socjalizmu.

Nie tylko zresztą te geograficzne… Właśnie tym granicom i życiu przy granicy poświęcona jest wystawa, którą od 8 do 20 grudnia br. będzie można oglądać w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Miejscu nieprzypadkowym. Właśnie w tym gmachu, dawnym budynku muzealnym, Układ Zgorzelecki został uroczyście podpisany przez premiera PRL Józefa Cyrankiewicza i ambasadora Stefana Wierbłowskiego, a ze strony niemieckiej przez premiera Otto Grotewohla i ministra spr. zagranicznych Georga Dertingera.

Zgorzelecka ekspozycja jest próbą odpowiedzi na pytanie jaką rolę odegrała granica w życiu codziennym ludzi w podzielonym mieście nad Nysą – w czasie komunizmu, i jak ją pamiętają dzisiaj mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz.
Wystawa jest wspólnym projektem Instytutu Zachodniego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki (PNFN) i Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur.

Źródło: MDK w Zgorzelcu

Tagi: · wystawa · wydarzenia kulturalne · Zgorzelec

· mdk.zgorzelec.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław