ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Początek kulturalnego czasu

Napisany: 2016-12-17

Początek kulturalnego czasu

Niezwykła muzyka przyniesie nadzieję i pokojowe przesłanie

Międzynarodowe Dni Messiaena w Görlitz-Zgorzelcu 13-15 stycznia 2017 r.

Dziesięć lat temu dr Albrecht Goetze założył stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen. Najważniejszym celem było przywrócenie do życia zapomnianego rozdziału przeszłości Görlitz – historii byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalagu VIII A, a także wskrzeszenie pamięci o wyjątkowym dziele muzycznym. Po raz pierwszy o stowarzyszeniu usłyszeliśmy w 2008 r., kiedy zorganizowało niemalże niewykonalne: w przeszywającym mrozie, w namiocie, w lesie opodal Zgorzelca, czterech muzyków Saksońskiej Orkiestry Państwowej z Drezna, wykonało utwór pt. Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaen'a. Utwór to jedno z najbardziej znaczących dzieł muzycznych XX wieku. Dla potomnych ma szczególne znaczenie, bowiem to właśnie na przedmieściach dzisiejszego Zgorzelca, w niemieckim obozie jenieckim 15 stycznia 1941 r., prapremierę utworu wykonał francuski kompozytor wraz z trzema współwięźniami.

Od 2008 r. pt. Kwartet... grany jest corocznie – w dzień i w miejscu prawykonania. Od 2015 r. już nie w zimnym namiocie, lecz w nowoczesnym budynku Europejskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN. W nadchodzącą rocznicę organizatorzy postanowili pójść krok dalej. Poprzez cykl koncertów pragną jeszcze raz przypomnieć jak ważną by przeżyć dla Oliviera Messiaen'a była muzyka.

Organizatorzy chcieliby aby Międzynarodowe Dni Messiaena, otwierające kulturalny rok w Görlitz-Zgorzelcu, na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz obu miast. Wybitni rodzimi artyści oraz muzycy światowej klasy będą mieć możliwość poznania się i wymiany doświadczeń. Z kolei goście festiwalu, zarówno z Görlitz-Zgorzelca, jak i całego świata, spotkają się z niezwykłą muzyką i wsłuchają się w niesione przez nią przesłanie – nadzieję.

Trzy dni muzycznej uczty

Orkiestra Sinfonietta Dresden (źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

W piątek, 13 stycznia 2017 r. orkiestra Sinfonietta Dresden uroczyście otworzy festiwal koncertem muzyki współczesnej do tematu pt. Sztuka słuchania – podróż na wschód. W Dni Messiaena będzie okazja usłyszeć jednego z najznamienitszych znawców muzyki francuskiego kompozytora, Brytyjczyka Petera Hilla. Dzień później, 14 stycznia odbędzie się jego recital fortepianowy, a w formie wykładu pianista opowie o swoich osobistych doświadczeniach z osobą i przeżyciach z dziełami Oliviera Messiaen'a.
Oprócz tego na sobotę wieczorem zaplanowany jest koncert muzyki francuskiej w wykonaniu młodych muzyków ze Zgorzelca: pianisty i kompozytora, Dominika Lewickiego oraz flecistki, Agaty Żak.

Niedziela, 15 stycznia rozpocznie się od Mszy Św. w Katedrze Św. Jakuba w Görlitz. W jej trakcie wybrzmią liczne dzieła organowe Messiaen'a w wykonaniu Thomasa Seydy, dyrektora muzycznego kościoła.
Szczytowym punktem festiwalu będzie koncert Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaen'a, w wykonaniu grupy Flex Ensemble i klarnecistki Bettiny Aust. Ku pamięci prawykonania – koncert zabrzmi oczywiście 15 stycznia 2017 r..

Klarnecistka Bettina Aust (źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Obok koncertów w ramach festiwalu wygłoszony zostanie wspomniany wykład, poświęcony muzyce ptaków w twórczości Messiaen'a oraz pokaz filmu dokumentalnego pt. Quartet for the End of Time. Ponadto 12 stycznia w Galerie Brüderstrasse w Görlitz odbędzie się wernisaż wystawy Koniec czasu, wrocławskiego artysty, Krzysztofa Furtasa. Artystę zainspirowała historia i twórczość Oliviera Messiaen'a w obozie jenieckim Stalag VIII A.

W sercu Górnych Łużyc, na ziemi skropionej krwią

Część muzyczna Międzynarodowych Dni Messiaena w Görlitz-Zgorzelcu odbędą się 13-15 stycznia 2017 r. w Europejskim Centrum Edukacyjno-Kulturalnym w Koźlicach u południowych rogatek Zgorzelca, na terenie dawnego hitlerowskiego obozu jenieckiego Stalag VIII A.

Karnety festiwalowe oraz bilety na pojedyncze koncerty są już w sprzedaży. To doskonały pomysł na świąteczny prezent pod choinkę!

Pianista Peter Hill (źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Bilety

Karnet festiwalowy:

 • 90 zł (wstęp wolny na wszystkie wydarzenia + program)
 • Ceny dla grup szkolnych – uzgadniane indywidualnie

Pojedyncze koncerty:

 • bilet cały – 40 zł w przedsprzedaży; 45 zł – w kasie wieczornej
 • bilet ulgowy – 20 zł w przedsprzedaży; 25 zł – w kasie wieczornej
 • bilet szkolny – 10 zł w przedsprzedaży; 15 zł – w kasie wieczornej

Ulga dla emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych i bezrobotnych.

Przedsprzedaż biletów prowadzą:

 • Miejski Dom Kultury przy ul. Parkowej 1 w Zgorzelcu
 • Meetingpoint Music Messiaen e.V. na Demianiplatz 40 w Görlitz
 • Touristbüro i-vent na Obermarkt 33 w Görlitz
 • Görlitz-Information na Obermarkt 32 w Görlitz
 • SZ – Ticketservice, przy An der Frauenkirche 12 w Görlitz

Kasa wieczorna przed wydarzeniami:

 • Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne w Koźlicach k. Zgorzelca

Więcej informacji oraz rezerwacje biletów:

 • tel.: +49 (0) 3581 661 269, e-mail: info@themusicpoint.net

Strona festiwalu: Festival-Music-Messiaen.net.

Festiwalowy autobus (przejazd w cenie 8 zł):
odjazd z Demianiplatz, Görlitz do Europejskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnym w Koźlicach k. Zgorzelca (oraz z powrotem).
Autobus zatrzymuje się na wszystkich przystankach w kierunku Centrum. Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Tagi: · Zgorzelec · wydarzenia kulturalne · koncert

Linki: · Performance na koniec czasu · Smyczki w obozie · Martwa-żywa historia Górnych Łużyc · www.festival-music-messiaen.net · themusicpoint.net

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław