ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » oPłaTTeK

Napisany: 2016-12-22

oPłaTTeK

Oddział SUDETY ZACHODNIE spotkał się na podsumowaniu roku

fot. K. Tęcza

Kawiarnia MUZA Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze, 13 grudnia 2016 roku wypełniła się świątecznym nastrojem i członkami Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego SUDETY ZACHODNIE. Odbyło się wówczas zwyczajowe spotkanie opłatkowe, organizowane corocznie przed świętami Bożego Narodzenia. Traktujemy je jako rozszerzone zebranie Zarządu Oddziału. Przewodniczący poszczególnych komisji statutowych Towarzystwa zdają sprawozdania z rocznej działalności. To determinuje dużą frekwencję.

Przybyłych powitał Krzysztof Paul, prezes Oddziału. Wraz z Andrzejem Mateusiakiem, wiceprezesem urzędującym, wręczył upominki wyróżniającym się działaczom. Książki i przewodniki otrzymali: Wiktor Gumprecht, Jan Jabłoński, Jan Tyczyński, Janusz Perz, Adam Rodziewicz, Krzysztof Tęcza, Tomasz Łuszpiński, Janusz Turakiewicz, Jacek Potocki, Wanda Oryszczak, Maria Marcinkowska, Zdzisław Orlik, Piotr Gryszel, Włodzimierz Bayer, Franciszek Michalik, Marek Gołębiowski, Maria Goraczewska, Anna Makowska, Zdzisław Gasz, Sławomir Stankiewicz i Krzysztof Paul.

Po chwili przyjemności przyszła pora na pracę. Andrzej Mateusiak, prowadzący biuro oddziału, przybliżył szczegóły podejmowanych w trakcie roku działań. Najważniejszym bez wątpienia było, dzięki otrzymaniu stosownych dotacji (ponad 400 tys. zł), przeprowadzenie remontu zamku Chojnik. Niestety – nie całości potrzebnych prac. Być może w roku przyszłym uda się uzyskać kolejną dotację, a wówczas kolejny etap prac zostanie zrealizowany.

fot. K. Tęcza

Krótkie sprawozdania z działalności poszczególnych komisji składali prowadzący je działacze.
Ja zdałem sprawę z Komisji Krajoznawczej: organizacja seminarium z cyklu Mijające krajobrazy Polski oraz organizacja I Podziemnego Sympozjum Sudeckiego, prowadzenie Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonoszy działającej na mocy porozumienia przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu (wyróżniona Liczyrzepą – nagrodą Starosty Jeleniogórskiego), przeprowadzenie etapu wojewódzkiego konkursu Poznajemy Ojcowiznę, redagowanie w KK Informatorów Krajoznawczych oraz w RPK Zeszytów Historycznych.
Te ostatnie właśnie zostały wyróżnione II nagrodą w kategorii informatorów krajoznawczych, w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. W mijającym roku Pracownia zorganizowała ogólnopolskie szkolenie dla osób prowadzących regionalne pracownie w całej Polsce.

Piotr Gryszel, prezes Koła Przewodnickiego, przypomniał o organizowanych w trakcie roku wycieczkach szkoleniowych oraz szkoleniach skierowanych do przewodników i pozostałych członków kadry programowej Towarzystwa. Jeleniogórskie liczące ponad 260 członków jest największym w Polsce górskim kołem przewodnickim.

Jan Tyczyński prowadzący Komisję Turystyki Motorowej, podsumował organizowane rajdy motorowe: SZLAKIEM KLASZTORÓW I SANKTUARIÓW, SZLAKIEM EWANGELICKIEJ ARCHITEKTURY SAKRALNEJ W POLSCE, SZLAKIEM KATEDR W POLSCE oraz SZLAKIEM JANA PAWŁA II W POLSCE. We wszystkich ww. wzięło udział ponad 100 załóg, a uczestnicy rajdów zwiedzili ponad 800 budowli.

Wiktor Gumprecht omówił wyniki głównego wydarzenia organizowanego w ramach Komisji Turystyki Pieszej – Rajdu na Raty, odbywający się od 46 lat. W ciągu 2016 r. w 46 wycieczkach łącznie wzięło udział 1691 uczestników.

Tomasz Łuszpiński z Komisji Geocachingu przypomniał, że największą bolączką jest serwisowanie już istniejących skrzynek. Wystawione na surowe warunki atmosferyczne i wandalizm – szybko się zużywają. Tymczasem na 35 tysięcy istniejących w Polsce skrytek, aż 5600 znajduje się na Dolnym Śląsku.

fot. K. Tęcza

Maria Goraczewska z Koła Nauczycielskiego poinformowała, że ze względu na wysoką średnią wieku członkowie tego koła wybierają raczej wycieczki krótsze i o niezbyt dużym stopniu trudności.

Franciszek Michalik z Koła Wojskowego przyznał, że przede wszystkim organizowane są wyjazdy rodzinne. Członkowie biorą także udział w rajdach organizowanych przez inne oddziały PTTK, wojskowe.

Janusz Perz przybliżył trudności w organizowaniu wycieczek narciarskich. Słabe warunki zimowe w ubiegłym sezonie narciarskim nie rozpieszczały. Mimo problemów odbyło się 16 wycieczek narciarskich, głównie w rejonie Jakuszyc.

Jan Jabłoński podkreślił, że kierowana przez niego Komisja Turystyki Narciarskiej organizuje najstarszy rajd narciarski w Polsce – Ogólnopolski Rajd Narciarski KARKONOSZE. Ponadto, na prośbę ZG PTTK, zorganizowała kurs instruktorów i przodowników turystyki narciarskiej, dzięki czemu 3 osoby z naszego terenu uzyskały potrzebne uprawnienia.

Komisja Turystyki Kolarskiej organizowała rajdy rowerowe RELAX Z ROWEREM. Odbywały się też spacery z KIJKAMI ZA PAN BRAT, podczas których uczestnicy poznawali tajniki chodzenia z kijkami.

Zdzisław Gasz – prezes lokalnych Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i Ligi Ochrony Przyrody, przedstawił aktualną kondycję tych organizacji. Przede wszystkim odniósł się do PTSM, które po reformie administracyjnej państwa i zmianie instytucji zarządzających, musiały przestawić się na organizację turystyki młodzieżowej.

Adam Rodziewicz z Komisji Młodzieżowej i Imprez na Orientację opowiedział o szkoleniach organizowanych dla dzieci w zakresie terenoznawstwa, o eliminacjach międzypowiatowych Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, PUCHARZE WAGAROWICZA, Rajdzie Geologicznym Młodzieży Szkolnej oraz V Młodzieżowym Rajdzie na Orientację CZTERY PORY ROKU.

Po zakończeniu dyskusji nt. sprawozdań uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem i wymienili się życzenia świątecznymi. Zebranie zakończono śpiewając kolędy, z myślami o przyszłym roku...

Krzysztof Tęcza

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe blokady skrzyni biegów plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław