ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » sKRZYŻOWAli filmowe ścieżki

Napisany: 2017-01-04

sKRZYŻOWAli filmowe ścieżki

Premiera polsko-łotewskich filmów aktywnie społecznej młodzieży

Grupa młodzieży z powiatu lubańskiego i z Łotwy, na przełomie listopada i grudnia ub. roku pracowała w Krzyżowej k. Świdnicy, nad krótkimi filmami zachęcającymi do podejmowania działań wolontariackich.
Spotkanie w ramach polsko-łotewskiego projektu SOCIALA DARBIBA – AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA odbyło się dzięki lubańskiemu Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE we współpracy z Gimnazjum Polskim im. J. Piłsudskiego (lav. J. Pilsudska Daugavpils valsts polu ģimnāzija) w Daugavpils na Łotwie.

(fot. M Guła, P-ZFST POGRANICZE)

Pomysł międzynarodowego spotkania filmowego zrodził się ponad roku temu. Lubańską młodzież, działającą w Klubie Liderów Młodzieżowych w Lokalnym Inkubatorze Organizacji Pozarządowych, wsparło POGRANICZE przygotowując wniosek do unijnego programu Erasmus+. Spotkał się z uznaniem i dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską grupa mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego w wieku 15-18 lat, spędziła na przełomie listopada i grudnia 2016 r. wyjątkowo aktywny i twórczy tydzień. Towarzyszyli im rówieśnicy z Łotwy. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, bowiem w Krzyżowej właśnie podczas międzynarodowego obozu VIVA POLONIA w 2015 r. zostały nawiązane kontakty między młodymi Polakami i Łotyszami.

W ramach SOCIALA DARBIBA – AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA odbywały się zajęcia zapoznawcze i integracyjne. Uczestnicy rozmawiali o podobieństwach i różnicach w aktywności społecznej w Polsce i na Łotwie. Pod opieką filmowców młodzież rozpoczęła przygodę z aktorstwem i kamerą. Wiele ćwiczeń aktorskich: głosu, mimiki, improwizacji, wreszcie odgrywanie scenek przed kamerą, pozwoliło na podjęcie wyzwania nakręcenia własnego, krótkiego filmu. Młodzież pracowała w zespołach polsko-łotewskich, a wspólny tydzień upłynął wyjątkowo szybko.

(fot. M Guła, P-ZFST POGRANICZE)

Program spotkania, poza nauką filmowania, objął też wiele wspólnych akcji przygotowanych samodzielnie przez młodzież. Odbyła się m. in. gra terenowa, wieczór międzynarodowy oraz andrzejkowy. Do uczestników zawitał (z czterodniowym wyprzedzeniem) z podarunkami także Św. Mikołaj. Świętowano też podwójne, polsko-łotewskie urodziny. Z Krzyżowej młodzież wróciła do Lubania i Daugavpils z wieloma nowymi umiejętnościami, wspomnieniami oraz znajomościami.

Zrealizowane wspólnie przez młodzież filmy można obejrzeć w Internecie na kanale YouTube Pogranicze Lubań

Magdalena Guła
P-ZFST POGRANICZE


SOCIALA DARBIBA – AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA zrealizowano przy dofinansowaniu w ramach programu Unii Europejskiej ERASMUS+.

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław