ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Granty dla dzieci

Napisany: 2017-01-26

Granty dla dzieci

Zmieniają nazwę i zasięg działania – nie zmieniają celów

NIECH ŻYJE ŻUK! Projekt SP Masaryka w Zásadzie (źródło: NpzaoJh)

Jeszcze niespełna tydzień pozostał szkołom, przedszkolom i organizacjom pracującym z dziećmi i młodzieżą aby zgłosić swe pomysły z zakresu ekologicznej edukacji do programu grantowego, który ogłosiła Fundacja dla ochrony i odnowy Gór Izerskich. Wspierane są mniejsze projekty, które mają za cel pogłębiać związek najmłodszych pokoleń z przyrodą. Podczas przyznawaniu wsparcia komisja kładzie akcent na pracę w terenie i na aktywność dzieci. Mile widziane są zwłaszcza projekty angażujące więcej uczestników (np. pedagogów, uczniów, rodziców, społeczność), projekty długodystansowe bądź bezpośrednio związane z Górami Izerskimi. „Zdajemy sobie sprawę, że pozytywny stosunek społeczny do środowiska naturalnego jest nieodzownym krokiem ku temu, aby osiągnąć jego lepszą ochronę. A od kogo najlepiej zacząć jeśli nie od najmłodszych? Ideą całego programu jest pomoc w sfinansowaniu aktywnym szkołom i nauczycielom często doskonałych pomysłów, na które w wielu przypadkach brakuje pieniędzy” mówi Ondřej Petrovský, dyrektor Fundacji dla ochrony i odnowy Gór Izerskich.

Projekt TRZMIELE - IZERSCY AMBASADOROWIE (źródło: NpzaoJh)

Program przyznawania grantów na edukację ekologiczną dzieci jest ogłaszany corocznie od 2003 r. i w ciągu tych kilkunastu lat wsparł 178 projektów łączną kwotą niemal 2,5 mln koron. Stale rosnące zainteresowanie szkół pokazuje, że zwiększa się zaangażowanie pedagogów w ekologiczną problematykę. Wszystko oczywiście zależy od finansowych możliwości fundacji, która stara się ten cel uzyskiwać fundusze od swych darczyńców. Dlatego każdego roku zwraca się do biznesowego otoczenia, aby wsparło szczytny cel. „Pieniądze przekazują nam przeważnie regionalne przedsiębiorstwa. Bez ich pomocy program byłby niemożliwy do zrealizowania. Darowizny przyjmujemy zazwyczaj w mniejszych kwotach, więc już kilka tysięcy koron jest mile widziane”, mówi Petrovský.

Fundacja dla ochrony i odnowy Gór Izerskich w tym roku przeistoczy się w organizację wspierającą już nie tylko nasze pasmo górskie. Po zmianie nazwy na Fundację Ivana Dejmala dla ochrony przyrody, której zarząd dokona 1 marca 2017, rozwinie swą działalność na inne regiony Republiki Czeskiej. Po dwóch dekadach wytężonej pracy dla Gór Izerskich to naturalna konsekwencja. Dla szkół wszak nic się nie zmieni i nadal będą wspierane w ekologicznej edukacji dzieci.

Źródło: Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor

Tagi: · ochrona przyrody

Linki: · Grube tysiące na eko-edukację · Dwa miliony na edukację · Czeska fundacja izerska · www.jizerky.ecn.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław