ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Dla Staszka!

Napisany: 2017-02-26

Dla Staszka!

Pierwszy Memoriał Stanisława Michonia w Jakuszycach

Podium I Memoriału Stanisława Michonia podczas drugiego dnia zmagań narciarskich BIEGU PIASTÓW (źródło: Bieg Piastów)

"Dla Staszka!" – nieustannie powtarzane wśród wśród 220 uczestników biegu na 15 km stylem klasycznym stało się mottem I Memoriału Stanisława Michonia w ramach XLI Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego. W drugich zawodach tegorocznego BIEGU PIASTÓW wystartowało wielu znajomych trzykrotnego zwycięzcy izerskiego biegu na głównym dystansie.

Zmarły we wrześniu 2016 r. Stanisław Michoń, wygrał pierwszy BIEG PIASTÓW w 1976 r., a potem jeszcze w 1978 i 1985 roku. Należał do kadry narodowej, gdy trenował w niej m. in. późniejszy mistrz świata Józef Łuszczek. S. Michoń Przetarł szlaki dla polskich narciarzy w wielkich biegach masowych w innych krajach. Jako trener odkrył wiele talentów, w tym Dorotę Dziadkowiec, która we współpracy ze Stanisławem Michoniem wygrała klasyfikację Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich WORLDLOPPET.
Stanisław i Dorota zostali parą także w życiu prywatnym, a rodzinną tradycję narciarską kontynuuje ich syn Mariusz.
Wdowa i syn wraz z małżonką Kingą, startowali w dzisiejszym biegu. Dorota Dziadkowiec-Michoń, choć już dawno zakończyła karierę zawodniczą, zajęła siódme miejsce (!).
"Zaczynam trenować!" – żartowała na mecie.

Emocjonujący finisz pań w wykonaniu Anny Gałek i Natalii Grzebisz (źródło: Bieg Piastów)

Ponieważ Stanisław Michoń specjalizował się w szkoleniu młodzieży, do regulaminu memoriału jego imienia, wprowadzono klasyfikację dla dziewcząt i chłopców w wieku do 18 lat. Zwyciężyli w niej Daria Deja i Krzysztof Góral.
Rodzina Stanisława Michonia ufundowała także nagrodę dla zawodnika, który zajmie 62 miejsce (62 lata przeżył Staszek). Weekend w hotelu wysokiej klasy w Karpaczu spędzi Mariusz Młotkowski z Piły.

Uczestnikom dzisiejszego biegu, jak i wczorajszego, aura sprzyjała. Temperatura opadła nieco pod zero, a pod koniec rywalizacji zaczął padać śnieg. Zmagania mężczyzn zdominował renomowany czeski weteran biegania, Dan Šlechta, wyprzedziwszy o ponad dwie minuty Tomasza Kałużnego z Jeleniej Góry i Piotra Habrata z Krosna.
Wśród pań doszło do pasjonującego pojedynku jedynej w historii zwyciężczyni zimowego i letniego BIEGU PIASTÓW, Natalii Grzebisz z Siedlec z Anną Gałek z Lubawki.
"Na pierwszych trzech kilometrach, gdzie było pchanie do krzyżówki, Natalia uciekła mi na 15-20 sekund. Na Samolocie, na podbiegu doszłam ją i wyprzedziłam. Na prostej ona mnie wyprzedziła i lekko odeszła. Trzymałam różnicę kilku-kilkunastu sekund straty do dziesiątego kilometra. Na podbiegach znów się zbliżyłam do Natalii i na Górnym Dukcie równo pchałyśmy cały ten odcinek", opowiada druga z pań.

Najlepsi biegacze w Memoriale DLA STASZKA (źródło: Bieg Piastów)

Końcówka jednak należała do Anny Gałek, która odniosła trzecie z rzędu zwycięstwo w Jakuszycach. Po wczorajszej Rodzinnej Dziesiątce i w finałowym biegu cyklu Enervit Classic 5-10-15. A. Gałek reprezentuje barwy Yoko Enervit Team, a jej trenerem jest Tomasz Kałużny.

Memoriał Stanisława Michonia przebiegał w znakomitej, przyjacielskiej atmosferze. Wśród uczestników byli: jedyny uczestnik wszystkich edycji BIEGU PIASTÓW, Walter Judka, wybitny reportażysta Jacek Hugo-Bader, Dominik Sewina – zawodnik z niesprawnościami, który ukończył bieg na wymagającej trasie tylko ponad pół godziny później niż inni zawodnicy.
Na mecie wszystkich przyjęto ciepłą herbatą, gorącą zupę i udekorowano medalem.

W poniedziałek o godz. 18 kolejna konkurencja XLI Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego – Nocna Dziesiątka. Zawodnikom przypominamy, by wzięli na trasę latarki-czołówki.

Po 3 dniach przerwy wielkie bieganie będzie kontynuowane: w piątek biegi na 30 km dowolną techniką oraz na 9 km stylem klasycznym. W sobotę bieg główny na 50 km klasyczny, a w niedzielę na 25 i 16 kilometrów.

Źródło: stow. Bieg Piastów

Tagi: · Bieg Piastów · zawody narciarskie · narty biegowe

Linki: · Rodzinna inauguracja · Słoneczna pięćdziesiątka · bieg-piastow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław