ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Mistrzowie, ścigacze i spacerowicze

Napisany: 2017-03-05

Mistrzowie, ścigacze i spacerowicze

Około 5500 zawodników z 26 krajów wzięło udział w 10 biegach

Start BIEGU PIASTÓW na 25 km stylem klasycznym 5 marca 2017 r. (fot. Leszek Kosiorowski)

Dwie ostatnie konkurencje tegorocznego BIEGU PIASTÓW odbyły się 5 marca 2017 r. W niedzielne przedpołudnie rozegrano biegi na 25 i 16 km techniką klasyczną. W pierwszym, zaliczanym do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet, wystartowało 1307 biegaczy z 20 krajów. Warunki na trasie, bardzo urozmaiconej, pełnej podbiegów, zjazdów i długich prostych, po pięknych zakątkach Gór Izerskich, były lepsze niż w słoneczną sobotę. Było bowiem chłodniej, a śnieg nie roztapiał się i nie zamieniał się w grząską kaszę.
"Tory były bardzo dobrze wykonane niemal na całej trasie. Gorsze warunki panowały tylko na Kozim [Grzbiecie - przyp. red.]", chwaliła wysiłek organizatorów Alicja Rolska.

Ton rywalizacji nadawali ci sami zawodnicy, co w sobotę: grupa Czechów i Niemiec, Toni Escher. Na mecie pierwszy był Jakub Pšenička (drugi w sobotę na 50 km). Kroku starali się im dorównać Michał Skowron (medalista mistrzostw Polski) i Piotr Michałek, który przybiegł najszybciej spośród Polaków.
W gronie pań bezkonkurencyjna okazała się 27-letnia Emilia Romanowicz. Zwyciężczyni wielu zawodów w Jakuszycach, zarówno zimowych, jak i LETNIEGO BIEGU PIASTÓW na dystansie półmaratonu.

Zwycięskie grono niedzielnych biegów (od lewej góry): Jakub Pšenička, Emilia Romanowicz, Krzysztof Miałkiński [po obliczeniu czasu netto okazał się drugi, wg inf. Biegu Piastów z 6 marca 2017 r.], Klaudia Kołodziej (fot. Leszek Kosiorowski)

Na 16 km pobiegło 522 zawodników. Rewelacyjnie spisał się Krzysztof Miałkiński, stały bywalec izerskich tras. Wygrał ze sporą przewagą. W konkurencji pań nie miała sobie równych osiemnastoletnia Klaudia Kołodziej, uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży.

Depesza z 6 marca 2017 r. (godz. 9) od służby prasowej BIEGU PIASTÓW:

Po weryfikacji wyników biegu na 16 km okazało się, że według obowiązujących w klasyfikacji końcowej czasów netto, zwycięzcą jest Oskar Wysocki, a nie Krzysztof Małkiński, który jako pierwszy dotarł do mety. Wyniki dostępne są na www.datasport.pl .

"Postanowiłem wystartować w BIEGU PIASTÓW, bo chcę pobiec razem z tak wieloma osobami lubiącymi biegówki. Traktuję mój udział rekreacyjnie", mówił Tomasz Sikora, król polskiego biathlonu, wicemistrz olimpijski z Turynu w 2006, dwukrotny mistrz świata, aktualnie trener polskiej kadry biathlonowej.
Pobiegł na 16 km, podobnie jak dwukrotna mistrzyni Polski w biegach narciarskich, olimpijka Paulina Maciuszek. Wbiegła na metę uśmiechnięta, nie spieszyła się bowiem z racji na swój stan - jest w ciąży.
"Przeszłam się. Próbowałam zagadywać innych startujących, ale wszyscy się ścigali", żartowała po biegu.

XLI BIEG PIASTÓW - FESTIWAL NARCIARSTWA BIEGOWEGO trwał od 25 lutego do 5 marca. Jak co roku od 41 lat, jego areną były trasy narciarskie w Górach Izerskich. Dzięki łaskawej aurze nie brakowało śniegu i wszystkich dziesięć zaplanowanych biegów zostało rozegranych zgodnie z planem: od 1 kilometra dla dzieci do 50 kilometrów z udziałem mistrzyni świata i olimpijskiej, czterokrotnej zwyciężczyni klasyfikacji Pucharu Świata, Justyny Kowalczyk. Jej debiut w BIEGU PIASTÓW i zwycięstwo na 50 km zapewne zostanie zapisane w annałach zawodów, bowiem nigdy w tych zawodach nie startował ktoś równie utytułowany.
Należąca aktualnie do światowej czołówki biegaczek Justyna Kowalczyk, podkreślała trudność trasy i warunków (w sobotę śnieg topniał). Dziękowała organizatorom za dobrze wykonaną pracę. Zapowiedziała kolejny start w BIEGU PIASTÓW.

Ostatni będą pierwszymi... ;-) (fot. Marcin OLIVA Soto)

Jak podkreśla Julian Gozdowski, honorowy komandor, bohaterami BIEGU PIASTÓW są wszyscy uczestnicy, którzy postanowili przyjechać i pobiec. W sobotę ojciec jakuszyckich zawodów został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym przez prezydenta państwa.
Słowa Juliana Gozdowskiego potwierdzał sympatyczny gest – Kaja Sznajdrowicz, dyrektorka BIEGU PIASTÓW wraz ze współpracownikami, po każdym biegu oczekiwała na ostatnich zawodników. Otrzymywali upominki, ciepłą herbatę i donośny doping.

Organizatorem XLI BIEGU PIASTÓW - FESTIWALU NARCIARSTWA BIEGOWEGO było stowarzyszenie Bieg Piastów.

Źródło: stow. Bieg Piastów

Tagi: · Bieg Piastów · biegi narciarskie · zawody narciarskie

Linki: · Jakuszycka kowalczykomania · Medalowe warunki narciarskie · Z Biegiem Piastów · bieg-piastow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław