ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Chung zagra Messiaen'a

Napisany: 2017-04-11

Chung zagra Messiaen'a

Spotkanie z muzyką 25. rocznicę śmierci Oliviera Messiaena

Myung-Whun Chung będzie gościem spotkania z muzyką Oliviera Messiaena (Źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN)

Mało kto jest tak obeznany z muzyką Oliviera Messiaen'a jak Myung-Whun Chung. Ten pianista i dyrygent przez wiele lat ściśle współpracował z francuskim kompozytorem, co bardzo mocno odcisnęło się na twórczości Koreańczyka.

Poprzez muzyczną i osobistą więź z kompozytorem, Myung-Whun Chung jest w szczególny sposób związany z Zgorzelcem. To przecież tutaj Olivier Messiaen spędził na przełomie 1940-1 r. jedne z najcięższych lat swojego życia. Jako francuski żołnierz był więziony w niemieckim obozie jenieckim Stalag VIII A na południowym przedmieściu prawobrzężnego Görlitz. Chunga można nazwać prekursorem wyjątkowego projektu pamięci w tym historycznym miejscu. Dziesięć lat temu, jeszcze przed założeniem stowarzyszenia MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN, Myung-Whun Chung wyraził głębokie poparcie dla budowy Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura Meetingpoint Music Messiaen w Zgorzelcu.

Z okazji 25. rocznicy śmierci Oliviera Messiaena, przypadającej na 27 kwietnia br., Myung-Whun Chung przyjedzie do Görlitz-Zgorzelca, aby opowiedzieć o swojej pracy z kompozytorem. Także, aby zastanowić się nad sensem i znaczeniem muzyki dla pracy pamięci oraz pojednania. Na zakończenie wieczoru, artysta odznaczony w 1995 r. nagrodą UNESCO jako osobowość roku, zagra wraz z trzema solistami Saksońskiej Orkiestry Państwowej w Dreźnie. Wykonają słynne dzieło Messiaen'a Kwartet na koniec czasu. Utwór jest klejnotem muzyki kameralnej XX wieku. Francuz skomponował go podczas niewoli, a prawykonanie odbyło się 15 stycznia 1941 r., przy udziale trzech współwięźniów, właśnie w Stalagu VIII A.

Na rozmowę z pianistą i koncert 27 kwietnia br. od godz. 19 zaprasza Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura Meetingpoint Music Messiaen w Koźlicach k. Zgorzelca. Bilety w przedsprzedaży kosztują 40 i 20 zł. Można je zakupić na miejscu, w Europejskim Centrum lub Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.
W dniu koncertu na trasie od dworca autobusowego w Görlitz do Stalagu w Koźlicach (z przystankami w Zgorzelcu) będzie kursował specjalny autobus. Opłata za przejazd – 5 zł (w dwie strony).

Więcej informacji na stronie www.meetingpoint-music-messiaen.net lub pod numerem telefonu +49 3581 661 269, bądź via e-mail info@themusicpoint.net .

Myung-Whun Chung

Myung-Whun Chung jeden z najbardziej renomowanych muzyków naszych czasów o to światowej sławie. Jest pierwszym dyrygentem gościnnym Saksońskiej Orkiestry Państwowej w Dreźnie, z którą od 2001 r. regularnie współpracuje. Wspólnie zagrali wiele koncertów, przedstawień operowych oraz odbyli liczne tournée.
Karierę, urodzony w Seulu muzyk, zaczynał jako pianista. Był laureatem drugiej nagrody w Konkursie im. Czajkowskiego w 1974 roku. Pięć lat później został asystentem Carlo Marii Giulini w Orkiestrze Filharmonii w Los Angeles, a już w 1984 r. Chung przejął kierownictwo Radiowej Orkiestry Symfonicznej Saarbrücken w Niemczech. W następnych latach objął kierownicze stanowiska w Paryskiej Operze Bastille oraz w Akademii Muzycznej Santa Cecilia w Rzymie. Od 2000 r. Chung jest dyrektorem muzycznym Orkiestry Filharmonicznej Radia Francja. Obok tego angażuje się czynnie – oprócz pełnienia funkcji doradcy artystycznego w Filharmonii w Tokio i dyrektora muzycznego Orkiestry Filharmonii w Seulu – w życie muzyczne swojej koreańskiej ojczyzny. Szczególnym poświęceniem wykazuje się dla projektów humanitarnych i ekologicznych. W 2008 r. zyskał tytuł specjalnego ambasadora UNESCO. Jesienią 2010 r. w ramach »Projektu Chung-Messiaen« zagrał wraz z muzykami Saksońskiej Orkiestry Państwowej w Dreźnie »Kwartet na koniec czasu« swojego przyjaciela i mentora, Oliviera Messiaen. Dyrygował także symfonią »Turangalila« w Operze Sempera w Dreźnie. Od sezonu artystycznego 2012/13 Chung jest pierwszym dyrygentem gościnnym Saksońskiej Orkiestry Państwowej w Dreźnie.

Źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN

Tagi: · koncert · Zgorzelec · wydarzenia kulturalne

Linki: · Początek kulturalnego czasu · Martwa-żywa historia Górnych Łużyc · Smyczki w obozie · www.meetingpoint-music-messiaen.net

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław