ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Wiosna z Meetingpoint

Napisany: 2017-05-03

Wiosna z Meetingpoint

Spacer po obozie. Filmy na festiwalu. Artystyczny piknik. Próba w operze

W najbliższych miesiącach stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen zaprasza na szereg wyjątkowych wydarzeń kulturalnych do Zgorzelca i Görlitz. W wiosennym programie ciekawe propozycje znajdą dla siebie zarówno miłośnicy muzyki, sztuki filmowej, a także... przyrody.

Spacer po obozie jenieckim pod Zgorzelcem szlakiem spiewu ptaków - 4 maja 2017 r.(źródło: Meetingpoint Music Messiaen e.V.)

Już w najbliższy czwartek, 4 maja nietypowe oprowadzanie po terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A. Dr Markus Ritz, ornitolog z Muzeum Przyrodniczego SENCKENBERG w Görlitz poprowadzi spacer śladami śpiewu ptaków. Olivier Messiaen, więziony w tym obozie na przełomie 1940/41 r., był nie tylko muzykiem i kompozytorem, ale także wielkim miłośnikiem i znawcą ptaków. Messiaen posiadał zdolność rozpoznawania około 700 gatunków z nich. Nazywał je "największymi artystami wśród wszystkich istot żywych".
Spacer rozpocznie się o godz. 17 i potrwa ok. 75 min., miejscem zbiórki będzie Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Koźlicach pod Zgorzelcem. Aktywni a niezmotoryzowani mogą skorzystać ze wspólnego przejazdu na Stalag rowerem. Start o godz. 1630 z Mostu Jana Pawła II (przy Hali Miejskiej w Görlitz). Bilet wstępu na wydarzenie kosztuje 10 zł. Warto zabrać lornetkę!

Nyski festiwal filmowy - 12-14 maja 2017 r.(źródło: Meetingpoint Music Messiaen e.V.)

W kolejnym tygodniu, między 10 a 12 maja, Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura zaprasza na cykl pokazów filmowych w ramach cyklicznego Nyskiego Festiwalu Filmowego. W programie znalazło się wiele nowości z kategorii filmu dokumentalnego, w tym m.in. nakręcony nowatorską techniką kolażu archiwalnego, Dotyk anioła. Film opowiada historię ostatniego przewodniczącego gminy żydowskiej w Oświęcimiu. Podczas wybranych seansów obecni będą także ich twórcy, którzy po projekcji będą dyskutować z publicznością. Cały program festiwalu (także w języku polskim) pod adresem: www.neissefilmfestival.de .

Piknik Kultury i Pauza na Sztukę - 21 maja 2017 r.(źródło: Meetingpoint Music Messiaen e.V.)

W niedzielę, 21 maja przypada Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej UNESCO. Warto zarezerwować termin na kolorowy, rodzinny Piknik Kultury w Görlitz. Przez całe popołudnie, od godz. 14 do 19 łąka przed teatrem w Görlitz tętnić będzie sztuką w wykonaniu młodszych i nieco starszych artystów z Görlitz-Zgorzelca. Dodatkowo piknik połączony jest w tym roku z corocznym, polsko-czesko-niemieckim festiwalem sztuki dziecięcej Pauza na Sztukę. Pokazy cyrkowe, taneczne i teatralne to tylko niektóre z atrakcji tego dnia. Weźcie ze sobą kosz z przekąskami i koc, aby rozkoszować się majowym popołudniem przy dźwiękach i akrobacjach lokalnych artystów.

Wyjazd na próbę generalną do Opery Sempera w Dreznie - 3 czerwca 2017 r.(źródło: Meetingpoint Music Messiaen e.V.)

U schyłku roku szkolnego, 3 czerwca uczniowie ze Zgorzelca wezmą udział w ostatnim tego sezonu wyjeździe na próbę generalną do Opery Sempera w Dreźnie. Podczas próby 11. koncertu symfonicznego, w trakcie której zabrzmią dzieła Gustava Mahlera i Antonina Dvořáka, uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję podejrzeć pracę profesjonalistów, orkiestry oraz dyrygenta, od kuchni. Organizatorzy zachęcają do udziału grupy szkolne z gimnazjum lub liceum wraz z opiekunem. Koszt wyjazdu to 10 zł od osoby. Uczestnicy będą mieć zapewniony przejazd pociągiem na trasie Görlitz-Drezno i z powrotem oraz bilet wstępu do opery.

red., Źródło: Meetingpoint Music Messiaen e.V.

Tagi: · wydarzenia kulturalne · Zgorzelec

Linki: · Chung meets Messiaen · www.meetingpoint-music-messiaen.net

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław