ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Święto pracy konia

Napisany: 2017-05-05

Święto pracy konia

W polskiej stolicy komedii na pochód wybrały się konie

V Izerska Parada Powozów w Lubomierzu - 1 maja 2017 r. (źródło: M. Walczak)

W Lubomierzu, już po raz piąty zgromadzili się na miłośnicy powożenia i jazdy konnej. Zaprezentowali swe piękne powozy i konie. Na lubomierski rynek, 1 maja punktualnie w południe, wjeżdżały udekorowane zaprzęgi i jeźdźcy. Licznie przybyli do Lubomierza turyści podziwiali tę wyjątkową atrakcję.
Po kilkukrotnym objechaniu rynku – każdego woźnicę i konie przedstawił prezenter – kawalkada ruszyła na majowy spacer. Przejechawszy przez Milęcice i Wojciechów, Izerska Parada Powozów zakończyła się na Końskim Placu, przy ul. Majowej w Lubomierzu.

V Izerska Parada Powozów w Lubomierzu - 1 maja 2017 r. (źródło: M. Walczak)

Tutaj organizatorzy przygotowali kilka niespodzianek. Można było pojeździć bryczką, albo sprawdzić się jako jeździec na kucyku.
Widowisko nie zakończyło się tylko na Paradzie. Zaprzęgi zaprezentowały się także w konkursie zręczności powożenia. Woźnica musiał pokonać wyznaczoną trasę z ośmioma przeszkodami – keglami z piłeczkami, których nie można było zrzucić. Powożący wykazali się dużą precyzją i tylko kilku nie uniknęło błędów.

V Izerska Parada Powozów w Lubomierzu - 1 maja 2017 r. (źródło: M. Walczak)

Kolejną atrakcją podczas dnia była demonstracja pracy konia w lesie przy zrywce drewna. Na placu przygotowane były kłody, które przetransportować na rampę, skąd przy użyciu sprzętu mechanicznego drewno transportowane jest do tartaku. Wzorowo wykonał swoje zadanie Koń Kuba.
Na zakończenie wszystkie powozy i indywidualni jeźdźcy zostali udekorowani pamiątkowymi wstęgami i praktycznymi nagrodami.
Na finałowy poczęstunek zaproszono wszystkich zgromadzonych.

V Izerska Parada Powozów w Lubomierzu - 1 maja 2017 r. (źródło: M. Walczak)

Izerska Parada Powozów, organizowana od kilku lat, cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów z Polski i zagranicy. Powiat lwówecki słynie wszak ze hodowli koni rasy śląskiej, a majowa parada jest doskonałą promocją tej cenionej rasy koni.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję hodowcom koni z regionu – członkom Dolnośląskiego Związku Hodowców Koni. Przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Miasta i Gminy Lubomierz, Starostwa Powiatowego we Lwówku Śląskim i Dolnośląskiej Izby Rolniczej mogli w tym dniu zaprezentować swoją pracę i miłość do koni. Dziękujemy także za pomoc przy organizacji Ośrodkowi Kultury i Sportu w Lubomierzu, Stowarzyszeniu Przyjaciół Lubomierza, a także restauracji NORRA za zapewnienie kulinariów i upominków oraz nagłośnienia.

V Izerska Parada Powozów w Lubomierzu - 1 maja 2017 r. (źródło: M. Walczak)

Do zobaczenia za rok!

Małgorzata Walczak

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław