ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Pasaż synów Jakuba

Napisany: 2017-05-09

Pasaż synów Jakuba

Nowe miejsce na mapie niezwykłych miejsc w Görlitz

JAKOBPASSAGE przy Jakobstrasse 5A - nowe miejsce na mapie niezwykłych miejsc w Görlitz (fot. R. Burdosz)

Rok od uruchomienia Jakobpassage (przy Jakobstrasse 5A w Görlitz) jego trzej założyciele-pasjonaci rozszerzają działalność o restaurację nieortodoksyjnie wegetariańską. I… zapraszają do współpracy młodych, kreatywnych przedsiębiorców z Polski, którym oferują przestrzeń do prezentacji ich wyrobów.

Jakobpassage to oryginalne przedsięwzięcie łączące nowatorski pomysł na kreatywny biznes z zaskakującym pomysłem na rewitalizację Jakobstrasse – zasypiającej, śródmiejskiej ulicy Görlitz. Równoległa do Berlinerstrasse, położona na tyłach pasażu Strassburga, jest przez to mało uczęszczana.
Jak dotąd, ten swoisty eksperyment społeczno-ekonomiczny, działa. Oprócz pierwszego, otwartego w kwietniu ubiegłego roku Jakobpassage – łączącego sklep, salon designu i rowerowego warsztatu, działają kolejne przedsięwzięcia młodych przedstawicieli kreatywnego biznesu.

Pokaż się w Jakobpassage

Pionierami zmian byli trzej młodzi designerzy-pasjonaci: Clemens – zajmujący się modą uliczną i sprzedażą ubrań wykonanych zgodnie z zasadami fair trade, Sebastian – odnawiający stare 20-calowe rowery BMX-y i składaki oraz Robert – projektant unikatowych mebli. Otwarty przez nich przed rokiem Jakobpassage – siedziba trzech firm: carlo.eco, 20zoll Fabrik i Moebelmelcher – to nowoczesna, funkcjonalna przestrzeń, wkomponowana w zabytkowe wnętrze kamienicy.

Twórcy JAKOBPASSAGE zapraszają do współpracy kreatywnych rzemieślników i artystów z Polski (fot. R. Burdosz)

Założyciele zapraszają innych młodych przedsiębiorców i artystów z regionu, także z Polski, do prezentacji swych wyrobów i dzieł sztuki użytkowej. Kilka miesięcy temu z oferty skorzystała projektantka biżuterii Anika. Dzięki współpracy, którą Jakobpassage nawiązał z Manufakturą Bolesławiec, ich kolejne przedsięwzięcie – restauracja Jakobssöhne, zostanie wyposażona w zastawę ceramiczną z kolekcji Renesans, stworzonej przez młodą, dolnośląską projektantkę Dorotę Koziarę.

Lokalnie, ekologicznie, wegetariańsko…

Przytulona do Jakobspassage restauracja Jakobssöhne swoje podwoje otworzy już niebawem, w sobotę 13 maja 2017 r. W zamyśle Clemensa, Sebastiana i Roberta lokal ma być nowoczesny i otwarty na regionalne smaki, dlatego zapraszają do współpracy lokalnych producentów żywności ekologicznej z Dolnego Śląska. Kooperacja z Jakobssöhne to szansa na zaistnienie w niebanalnym miejscu. W restauracji zostanie wydzielone specjalne miejsce na produkty lokalne i ekologiczne, które klient będzie mógł zabrać do domu. Zaś przyrządzane z nich dania wegetariańskie będą dominowały w jakubowej karcie dań. Ambitni gospodarze chcą też warzyć na miejscu i serwować własne piwo. Zamierzają też regularnie organizować polskie wieczory z typowo polskimi daniami i napojami, z polską muzyką w tle. Uczestniczyć w nich będą także polscy artyści i muzycy z regionu.

Połączenie sklepu, salonu designu i rowerowego warsztatu wzbogaci się teraz o restaurację (fot. R. Burdosz)

Jakobpassage i Jakobssöhne na Facebooku:

  • fb.com/jakobpassage
  • fb.com/jakobssoehne

Renata Burdosz

Tagi: · Górne Łużyce · Zgorzelec

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: blokady skrzyni biegów regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław