ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Nasza wieś Grabiszyce

Napisany: 2017-06-12

Nasza wieś Grabiszyce

Na dzikim zachodzie historia wciąż żyje

Spotkanie z Żywą Historią w Grabiszycach, 19 czerwca 2017 r.

Fundacja DZIKI ZACHÓD zaprasza do Grabiszyc na wyjątkowe Spotkanie z Żywą Historią, 19 czerwca 2017 r., o godz. 16. w holu szkoły podstawowej w Grabiszycach. Dzieci z klas 4, 5 i 6 zaprezentują wyniki swoich historycznych dociekań. Przez kilka ostatnich tygodni uczniowie zgłębiali historię swojej wsi w ramach projektu Grabiszyce: nasza wieś, nasza historia.

Grabiszycka szkoła (źródło: fundacja DZIKI ZACHÓD)

Najpierw odkrywali skarby z przeszłości w przestrzeni wsi – odszukiwali ślady dawnego życia w starych budynkach i drogach, poznawali budowę licznych domów przysłupowych. Następnie w ramach warsztatów Żywe Źródła, dzieci przeprowadzały wywiady z najstarszymi mieszkańcami Grabiszyc, poznawały historię ich życia, słuchały opowieści, często dramatycznych, o czasach wojny, przesiedleniach, o pierwszych chwilach osadników na Ziemiach Odzyskanych w przygranicznej wiosce, a także wiele barwnych historii z życia codziennego wsi za czasów PRL. Teraz zadaniem uczniów jest własnymi słowami przekazać je innym – będzie można ich wysłuchać na finałowym spotkaniu w grabiszyckiej szkole w poniedziałek 19 czerwca o godz. 16.

W programie spotkania:

  • Żywe Historie czyli wspomnienia najstarszych mieszkańców wsi opowiadane przez dzieci z Grabiszyc
  • Żywe Księgi - wystawa opowiadaków
  • pokaz starych fotografii z Grabiszyc
  • poczęstunek.

Zebrane przez dzieci wspomnienia najstarszych mieszkańców Grabiszyc zostaną opublikowane w książce, która ukaże się jesienią tego roku.

Wywiady z najstarszymi mieszkańcami Grabiszyc (źródło: fundacja DZIKI ZACHÓD)

Projekt Grabiszyce: nasza wieś, nasza historia został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu PATRIOTYZM JUTRA.

Organizatorem jest fundacja DZIKI ZACHÓD wraz z partnerami:
Szkołą Podstawową im. J. Brzechwy w Grabiszycach, Stowarzyszeniem Grabiszyce, przedsiębiorstwem Kruszywa Polskie – Kopalnia Grabiszyce.

Fundacja DZIKI ZACHÓD, powołana do życia w 2016 roku przez grupę przyjaciół z Grabiszyc i Stankowic, za cel stawia sobie wspieranie szeroko pojętego rozwoju regionalnego południowo-zachodnich rubieży Polski, zwłaszcza Pogórza Izerskiego i pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. Obecnie podejmuje działania przede wszystkim na rzecz kultury, edukacji, turystyki oraz inicjatyw obywatelskich.

Źródło: fundacja DZIKI ZACHÓD

Tagi: · II wojna światowa · Górne Łużyce

Linki: · Historia jutra na Dzikim Zachodzie · www.facebook.com/fundacjadzikizachod

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław