ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Letni Bieg Piastów

Napisany: 2017-07-31

Letni Bieg Piastów

Prawie tysiąc sto osób zgłosiło swój udział w Letnim Biegu Piastów na miesiąc przed zawodami

Letni Bieg Piastów na izerskich trasach (fot. Marcin Petkowicz)

Zawodnicy pobiegną po pięknych trasach Gór Izerskich na dystansach 11, 21 i 50 kilometrów. Wezmą też udział w marszu rekreacyjnym nordic walking. Dla dzieci przygotowano Wyprawę Zuchów i Bieg Przedszkolaka.

Bieg Piastów, znany przede wszystkim z zimowej wersji – pod względem frekwencji w głównej konkurencji ósmym największym narciarskim biegu na świecie, rozwija od czterech lat swoją letnią edycję. Zawody w biegu bez nart rozgrywane są częściowo na tych samych trasach, co zimą. Start, meta i baza logistyczna zawodów usytuowane są na Polanie Jakuszyckiej w Jakuszycach.

Letni Bieg Piastów to przede wszystkim Jakuszycki Ultramaraton na dystansie 50 kilometrów, Jakuszycki Półmaraton (niespełna 22 km) i Jakuszycka Jedenastka (11 km). Trasy mają urozmaicone nawierzchnie: od asfaltu poprzez trawę z korzeniami, po szuter. Profile tras pełne są długich i krótkich zbiegów i podbiegów oraz płaskich prostych.

Są zatem wymagające, ale nie należą do trudnych – zestawiając z innymi trasami górskimi. Średniej klasy biegacz-amator jest w stanie niemal w całości je pokonać biegiem, bez przerw w marszu. Dzięki temu wiele osób przygodę z biegami górskimi zaczyna właśnie od Letniego Biegu Piastów.

Udział w LBP to także możliwość odwiedzin wielu pięknych miejsc w Górach Izerskich. Trasy prowadzą m. in. przez Cichą Równię, osadę Orle, tuż obok kładki granicznej pomiędzy Polską a Czechami na Izerze. Ultrasi, czyli uczestnicy biegu na 50 km, zmierzą się również z podbiegami na Wysoki Kamień i Kopalnię STANISŁAW.
Wicemistrzyni świata w biegu 24-godzinnym – Aleksandra Niwińska, która w ubiegłym roku zwyciężyła w Jakuszyckim Ultramaratonie, oceniła jego trasę, jako bardzo dobrze przemyślaną oraz doskonale zabezpieczoną i oznakowaną, bardzo wysoko.

Mirosław Graf - burmistrz Szklarskiej Poręby, Jacek MEZO Majer - gość specjalny LPB, Kaja Sznajdrowicz - dyrektorka Biegu Piastów, Maciej Pawłowksi - prezes zarządu stow. BIEG PIASTÓW, Zyta Bałazy - nadleśnicza Nadleśnictwa Szklarska Poręba, Julian Gozdowski - honorowy prezes i komandor Biegu Piastów przyblizyli program Letniego Biegu Piastów podczas konferencji prasowej w NORWESKIEJ DOLINIE w Szklarskiej Porębie (fot. A. Lipin)

W sobotę, 26 sierpnia, odbędą się biegi na 50 i 21 km. W pierwszym wezmą udział 76-letni Leszek Dacewicz z Jeleniej Góry – jeden z najstarszych Ironmanów świata (uczestników triathlonu na dystansach 3,86 km w pływaniu, 180,2 km na rowerze i maratonu biegowego), 43-letni Robert Faron z Zalesia – najlepszy biegacz narciarski wśród biegaczy bez nart i odwrotnie (zwycięzca Jakuszyckiego Maratonu w 2016 i 2015) oraz Ewa Szmel z Piechowic: druga – po Justynie Kowalczyk – Polka na mecie ostatniego zimowego Biegu Piastów na dystansie 50 km.

Na liście startowej Jakuszyckiego Półmaratonu uwagę zwracają panie – zwyciężczyni biegów narciarskich zaliczanych do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet: 20-letnia piechowiczanka Róża Łyjak (najlepsza w ostatnim Biegu Piastów na 30 km) i 27-letnia zawodniczka z Supraśla Emilia Romanowicz – pierwsza na mecie Biegu Piastów na 25 km i 9 km.

Na Jakuszycki Ultramaraton zgłosiło się jak dotąd 245 osób, na Jakuszycki Półmaraton 393, a na Jakuszycką Jedenastkę 322.

Najwięcej zgłoszeń przysłano z Wrocławia (122), Jeleniej Góry (80) i Poznania (48). 659 zgłoszonych to mężczyźni, a 302 to kobiety.

Sztandarowe zawody BIEGU PIASTÓW - bieg zimowy na nartach, to jak przypomniał Julian Gozdowski – pierwsze masowe bieganie w Polsce (źródło: stow. BIEG PIASTÓW)

Stowarzyszenie Bieg Piastów przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących: rekreacyjny marsz nordic walking na 11 km (zgłoszone już 82 osoby) oraz zawody dla dzieci: Wyprawę Zuchów i Bieg Przedszkolaka.

Zawodników zagrzewać będzie do walki najlepszy polski biegacz wśród artystów, raper Jacek MEZO Majer. Nie wystartuje, ale będzie w sobotę na starcie, w trakcie zawodów, a następnie powita uczestników na mecie.

Letniemu Biegowi Piastów towarzyszyć będzie akcja społeczna Ratujemy ludzkie życie. W jej programie akcja krwiodawstwa, pokaz pierwszej pomocy i panele dyskusyjne.
Będą też gry i zabawy dla dzieci, animacje dla dorosłych, miasteczko strażackie, koncert, bezpłatna projekcja filmowa i inne atrakcje.

Zapisy na Letni Bieg Piastów są otwarte. Do 25 sierpnia wpisowe na Jakuszycki Ultramaraton wynosi 100, na Jakuszycki Półmaraton 90, a na Jakuszycką Jedenastkę – 80 zł. Zapisy na stronach www.bieg-piastow.pl i www.datasport.pl.

Program LETNIEGO BIEGU PIASTÓW 2017

Polana Jakuszycka i trasy w Górach Izerskich

26 sierpnia 2017 (sobota)
Ultramaraton Jakuszycki (50 km), start o godz. 9
Półmaraton Jakuszycki (21 km), start o godz. 10
Wyprawa Zuchów (1 km), start o godz. 1020

27 sierpnia 2017 (niedziela)
Jakuszycka Jedenastka (11 km), start o godz. 10
Marsz Nordic Walking (11 km), start o godz. 1015
Bieg Przedszkolaka (250 m), start o godz. 1030

Wydarzenia towarzyszące:

 • Występ rapera Jacka MEZO Mejera
 • akcja społeczna RATUJMY LUDZKIE ŻYCIE (akcja krwiodawstwa, panele dyskusyjne, pokaz pierwszej pomocy)
 • plenerowa projekcja filmu
 • koncert
 • biegi dla dzieci (wyprawa zuchów, bieg przedszkolaka)
 • gry i zabawy dla dzieci
 • animacje dla dorosłych
 • biathlon laserowy
 • miasteczko strażackie
 • zumba
 • wspólna rozgrzewka
 • konkursy (Poczta Polska, Germaz, Koleje Dolnośląskie)
 • zawody na ergonometrze
 • targi Expo
 • pomiary składu ciała – AWF Wrocław

Źródło: stow. BIEG PIASTÓW

Tagi: · Bieg Piastów · zawody biegowe · Jakuszyce

· bieg-piastow.pl/index.php/o-biegu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław