ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Ludzie dołożyli do lasu

Napisany: 2017-09-05

Ludzie dołożyli do lasu

Wystarczy półtora dnia, by ludzie swymi sportowymi ćwiczeniami zarobili 50 tys. na wysadzenie buków i jodeł

Nowe sadzonki jodeł i buków wzmocnią izerskie lasy (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)

Projekt Fundacji Ivana Dejmala dla Ochrony Przyrody był dołączony do aplikacji EPP POMAGAJ RUCHEM. Jego celem, we współpracy z ośmioma gminami, jest zwiększenie stabilności miejscowych lasów i zwiększenie ich bioróżnorodności. Każdy kto miał na swym mobilnym telefonie zainstalowaną aplikację EPP, za swe sportowe ćwiczenia, czy to za spacer, bieg, czy jazdę na rowerze, dostawał punkty, które mógł przyznać jednemu z wybranych projektów.
„Bardzo mnie cieszy, że właśnie nasz projekt wybrało tak wielu ludzi, i że tak wiele punktów zyskaliśmy tak szybko. Widać, że ludzie mają do przyrody pozytywne nastawienie i są chętni podobne projekty wspierać”, chwali się Ondřej Petrovský, zarządca fundacji.
Całą aplikacją zarządza fundacja ČEZ, która teraz przeniesie punkty na pieniądze. Dzięki temu Fundacja Ivana Dejmala dla Ochrony Przyrody przeznaczy na wysadzenie drzewek kwotę 50 tysięcy koron. Cały projekt kosztować będzie niespełna 700 tysięcy koron, a same sadzonki, które Fundacja Ivana Dejmala opłaci, kosztują 209 tys. koron. Pozostałe 485 tys. koron, z których będą opłacone wysadzenia, ochrona drzewek przed zwierzyną i dalsza opieka, wypłacą gminy ze swych budżetów.
„Gminy w ten sposób przyczyniają się do budowania swych lasów, albowiem różnogatunkowe i wiekowe lasy są z długookresowego punktu widzenia stabilniejsze i perspektywiczne. Jestem rad, że gminy wytwarzają bliskie naturalnym lasy, które docenią przyszłe pokolenia”, mówi Petrovský.
W bieżącym roku do projektu przystąpiły gminy: Rynoltice, Bílý Kostel, Hrádek nad Nisou, Kryštofovo údolí, Šimonovice, Dlouhý Most, Rádlo i Rychnov u Jablonce nad Nisou. „Wspieramy nasze lasy, bowiem wiemy, że pielęgnowane, utrzymywane i uprawiane posłużą naszym dzieciom. Środki finansowe, które teraz do lasów włożymy, wielokrotnie się zwrócą. Dzięki wkładowi fundacji oszczędzamy niemałe nakłady, które możemy przeznaczyć na potrzeby naszych mieszkańców”, mówi Josef Horinka, starosta Gródka nad Nysą.

Drzewka po wysadzeniu wymagają długotrwałej ochrony (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)

Na 3,69 ha leśnych upraw łącznie wysadzone zostanie 15 450 jodeł i 3 800 buków. Sadzonki jednak potrzebują długotrwałej opieki i ochrony przed obgryzaniem przez zwierzynę. Z tego powodu niezbędne są wokół nich dostatecznie trwałe płoty, za którymi jodły będą rosły około 15 lat. Przy bukach zaś konieczne jest stosowanie repelentów przez około 6 lat. Regularnie trzeba też prowadzić doglądanie sadzonek i wykrycie tych, które zaczną usychać.

Fundacja Ivana Dejmala dla Ochrany Przyrody w ostatnim roku przekazała do wysadzeń już 108 100 sadzonek buków, dębów i jodeł – zarówno do izerskich biocentrów jak i do lasów gminnych. Pomaga to zbudować lasy, które zapewnią długookresową, naturalną i zdrową egzystencję. O finansową pomoc fundacja zwraca się przeważnie do regionalnych przedsiębiorstw.
„Bez ich pomocy cały projekt byłoby trudno zrealizować. Jestem bardzo zadowolony, że z każdym rokiem spotykamy się ze stale rosnącym uznaniem. Kiedy uda nam się uzyskać więcej niż planowanych 209 tysięcy koron, rozszerzymy naszą pomoc na pokrycie kolejnych wydatków poszczególnych gmin. Bardzo sobie cenimy wszystkich, którzy ten projekt za pośrednictwem aplikacji EPP wsparli”, podsumowuje Petrovský.

Odmłodzone lasy będą służyć długo po naszym odejściu (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)

Fundacja Ivana Dejmala dla Ochrany Przyrody działa od 1993 roku (do 2017 pod nazwą Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor) i jest znaczącą ogólnopaństwową fundacją w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Chroni i odnawia środowisko przyrodnicze i motywuje do tego społeczeństwo. Zapewnia niezależne finansowanie pomocy organizacjom i działaczom, których działalność pokrywa się z przesłaniem fundacji. Wspiera projekty ochrony i odnowy wartościowego przyrodniczo krajobrazu. Swą uwagę aktualnie skupia na naprawie reżimu wodnego w krainie, odnowie stabilnych leśnych ekosystemów i ochranie cennych przyrodniczo miejsc. Regularnie przechodząc audyty i procedury certyfikowania została uhonorowana znakiem zaufanej fundacji przez Forum Darczyńców.

red., źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody

Tagi: · las · ochrona przyrody

Linki: · Ruch pomaga · Dwa miliony na edukację · www.nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław