ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » MAPY JIZERSKÝCH HOR

Napisany: 2017-09-07

MAPY JIZERSKÝCH HOR

Wystawa w Muzeum Północnoczeskim w Libercu pokazuje stare mapy w nowym świetle

Mapy Gór Izerskich - nowa wystawa czasowa pokazująca nieodzowny atrybut turysty w nowym świetle (fot. A. Lipin)

Wystawa prezentuje stare i nowe mapy Liberecka i Gór Izerskich, opracowane podczas wspólnych badań Uniwersytetu Technicznego w Libercu i Muzeum Północnoczeskiego. Przedsięwzięcie miało na celu prezentację starych map w atrakcyjny sposób, w formie publikacji, wystawy i serii wykładów. Przybliża znaczenie starych map, a zwłaszcza ich użyteczności w obszarach praktycznych: hydrologii, geologii inżynieryjnej, turystyce itp. Nowo opracowane mapy ponownie łączą czeską i polską część regionu.

Autorzy expozycji: Ivan Rous i Jiří Šmída z Uniwersytetu Technicznego w Libercu, Wydziału Przyrodniczo-Humanistycznego i pedagogicznego (fot. A. Lipin)

Zgodnie z zapowiedzią autorów - wystawa jako przedsięwzięcie międzynarodowe, w którym uczestniczyli m.in. pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Gorze oraz Muzeum Karkonoskiego, będzie najprawdopodobniej gościła także w Archiwum Państwowym w Jleniej Górze. Zanim to jednak nastąpi - warto wybrać się do Liberca.

Wystawa towarzyszy XXII Konferencji Kartograficznej Czeskiej Towarzystwa Kartograficznego odbywającej się w libereckim Uniwersytecie Technicznym w dniach 6-8 września 2017 r.

AL

Na wernisaż przybył tłumek kilkuset osób! Więcej niż na niejeden wernisaż artystyczny. Budujące, że mapy cieszą się taką popularnością... (fot. A. Lipin)

Kilkadziesiąt rysowanych od XVI aż do połowy XX w. przykuwały wielką uwagę widzów wystawy (fot. A. Lipin)

Eksponaty, przeważnie oryginalne mapy, nie tylko na papierze, ale też malowane olejem, a także elektroniczne prezentują w Góry Izerskie w różnych ujęciach: turystycznym, geologicznym, gospodarczym czy tez hydrotechnicznym (fot. A. Lipin)

Niektóre mapy zostały pokazane w zupełnie nietuzinkowy sposób - na zdjęciu mapa Gór Izerskich w formie plastrów warstwicowych (fot. A. Lipin)

Tagi: · wystawa

· www.muzeumlb.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław