ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Dziecięcy Dzień z Wiłą Izeriną na Jizerce

Napisany: 2017-09-20

Dziecięcy Dzień z Wiłą Izeriną na Jizerce

Po raz siódmy, w Jizerce 7 października 2017 r. w gościnnych progach Sklárni

Główny program Dziecięcego Dnia w Jizerce, w godz. 10-16; a od 16:45 do 21 – prelekcje i projekcje o Izerskich Parku Ciemnego Nieba oraz obserwacje nocnego nieba przez teleskopy

Każde góry mają swego patrona. My swego nie mieliśmy, więc zaczęliśmy sprawdzać kogo czcili w Górach Izerskich nasi przodkowie. Jedna legendarna postać jest tutaj od bardzo dawnych czasów. To Wiła Izerina.
Swe imię zawdzięcza rzece Izerze biorącej w Górach Izerskich początek. Jej pierwotne, celtyckie miano Isar / Iser wyjaśnia, jak powstało imię wiły. Opowieść o kruchej wile była spisana już przez wielu kronikarzy i zrelacjonowana we wielu pamiętnikach wędrowców, którzy na własne oczy ją widzieli.

Jeśli chcecie spotkać ją i Wy – musicie się wybrać w serce Gór Izerskich. Na pewno już po pierwszym rzucie oka ją ujrzycie. Ukazuje się wszak tym, którzy zachowują się wobec naszych gór i przyrody łaskawie i uczciwie.
Wiła jest postacią, która ma mnóstwo pracy z ochroną naszych gór, z napominaniem nieposłusznych turystów i z baczeniem na wszystko i wszystkich tak, aby panował ład i porządek Matki Natury.

Postanowiliśmy, że okres równonocy i pięknej jesieni jest tym najlepszym czasem, kiedy możemy Wile za jej całoroczną pracę i ochronę podziękować małą uroczystością – zanim zaśnie zimowym snem, otulona białą pierzyną.
Tak oto narodził się Dziecięcy Dzień organizowany w starej hucie szkła (Sklárni) w Jizerce – najpiękniejszej i najwyżej położonej osadzie Gór Izerskich, pod górą Bukovec, gdzie żyje nasza patronka.

Dzień rozpoczniemy piosenką o Wile Izerinie!

A co dla Was przygotowaliśmy i czym będziecie się mogli cieszyć?

 • Pamiątkowe dyplomy dla każdego.
 • Spotkanie z Wiłą Izeriną.
 • Rękodzieło dla całej rodziny, pod okiem regionalnych artystów.
 • Tworzenie lampionów i czczenie Żywego Ognia.
 • Legendy w wykonaniu Kociego teatru Róży Blechovej (godz. 1030, 1230 i 15).
 • Śpiewy z regionalnym muzykiem Honzą Vopařilem (autorem piosenki o Wile Izerinie).
 • Obserwacje astronomiczne (w dzień Słońca, a po ściemnieniu nocnego nieba) i prelekcja o Izerskim Parku Ciemnego Nieba.
 • Ściankę wspinaczkową w Sklárni (darmo) pod okiem instruktorów.
 • Możliwość odwiedzenia jednego z "Tajemniczych miejsc Gór Izerskich" i rozpoczęcie wędrówki z www.vilaizerina.cz .

Wahadłowy dowóz do Jizerki: godz. 9 z korzeniowskiego dworca, przez Horní Polubný do Jizerki; z powrotem o godz. 1630, a po wieczornym programie odjazdy autobusów z Jizerki o 1630, 1730, 1830, 1930, 2030 oraz o 2115 (wedle pogody). Bilety: dorośli – 20 Kč, dzieci: ^10 lat – 10 Kč, ˇ10 lat – darmo.

Stowarzyszenie dla Gór Izerskich, o. p. s. zapewnia:

 • otwarcie Muzeum Gór Izerskich od godz. 14,
 • ognisko i pieczenie własnych wiktuałów
 • spacery Ptasią ścieżką od Sklárni do domu nr 2 oraz pokazy latawców (od ok godz. 11)

Przyjdźcie do nas razem użyć radości z beztroskiego jesiennego czasu i uroczyście spędzić 7. rodzinny Dziecięcy Dzień z Wiłą Izeriną w Jizerce.

Tegoroczni goście będą się cieszyć już siódmy raz Dziecięcym Dniem w Jizerce. Ten barwny dzień przebiegnie dzięki pomocy wielu wolontariuszy, regionalnych wytwórców z Turystycznego Regionu Góry Izerskie, wsparty przez Hotel Pański Dom, Astronomiczny Instytut Akademii nauki Republiki Czeskiej i Klub Astronomów Liberecka, ČSOP – Muzeum Gór Izerskich, Stowarzyszenie dla Gór Izerskich, ośrodkiem Domov Maxov oraz przedsiębiorstwami BusLine i Cesta Česka.
Tegoroczna akcja wsparta jest finansowo przez budżet Kraju Libereckiego, a patronat honorowy nad Dziecięcym Dniem w Jizerce objęła radna Rady Libereckiego Kraje pani Květa Vinklátová.

Na Waszą wizytę cieszy się Wiła Izerina!

Tagi: · Jizerské hory · wydarzenia kulturalne

Linki: · Wiła Izerina · Jizerka (Izerka, Klein-Iser) · Święto patronki · www.vilaizerina.cz · www.facebook.com/VilaIzerina

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe blokady skrzyni biegów plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław