ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » GRZYWACZ IZERY i PIANKA

Napisany: 2017-09-29

GRZYWACZ IZERY i PIANKA

To najpiękniejsza para wyłoniona podczas lubomierskiej wystawy koni

(Źródło: Małgorzata Walczak)

Od kilku lat we wrześniu Lubomierz jest miejscem spotkania hodowców koni. Za sprawą zorganizowanej 16 września br. wystawy koni, do urokliwego miasta przyjechali hodowcy koni ras śląskiej i polskiej. I w tym roku poddane zostały porównaniu młode konie roczne i dwuletnie. Hodowcy koników polskich – rasy prymitywnej, niezwykle łagodnej i wdzięcznej – skupiają się głównie w okolicach Leśnej i Mirska. Zaprezentowali bardzo ciekawą stawkę roczniaków. Tytuł najlepszego zyskał ogierek Grzywacz Izery hodowli i własności Joanny Chyłek ze Stankowic.

Dużo liczniejsza była grupa koni śląskich. Do nagród pretendowało aż 28 młodych ślązaków. Tytuł najlepszego konia wystawy zyskała dwuletnia klacz Pianka, własności Jarosława Zygnerskiego ze Strzeszowa.

(Źródło: Małgorzata Walczak)

W hodowli koni istotna jest selekcja i wybór najlepszych przedstawicieli. Dlatego wystawa w Lubomierzu doskonale wpisuje się w cykl najważniejszych spotkań w Polsce hodowców tych pięknych zwierząt. Warto dodać, że okolice Lwówka Śląskiego znane są w Polsce i w Europie z hodowli koni rasy śląskiej. Zapoczątkowano ją po 1945 r. i jak widać konie znalazły doskonałe warunki środowiskowe i klimatyczne do wspaniałego rozwoju.

Podobnie jak w latach ubiegłych, do Lubomierza przyjechali hodowcy z woj. dolnośląskiego i lubuskiego. W trakcie oficjalnych wystąpień skierowano wiele ciepłych słów do burmistrza Lubomierza Wiesława Ziółkowskiego udzielającego osobistego wsparcia wystawie.
Fundatorami pucharów i nagród dla najlepszych wystawców są: Dolnośląski Związek Hodowców Koni we Wrocławiu, Dolnośląska Izba Rolnicza, Gmina Lubomierz i Starosta Lwówecki.

Małgorzata Walczak

Linki: · Wio koniku, a jak się postarasz... · Śląskie piękności · Święto pracy konia

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław