ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Z miłości do gór

Napisany: 2017-10-12

Z miłości do gór

Niełaskawa pogoda kilkuset wędrowców nie odstraszyła od Gór Izerskich i Karkonoszy

Deszcz i wiatr nie mógł przeszkodzić rajdowiczom przemierzać Gór Izerskich i KARKONOSZY w dorocznym rajdzie łużyckiego PTSM (fot. Janusz Baranowski)

Dom Wypoczynkowy RZEMIEŚLNIK w Szklarskiej Porębie zapełnił się w sobotnie popołudnie 7 października 2017 r. tłumem turystów. Gwarnym, wesołym, o rozpiętości wiekowej kilkudziesięciu lat. Wędrowcy, mimo deszczu i wiatru, wzięli sobie do serca motto wydarzenia, w którym uczestniczyli, i WĘDROWALI Z NAMI - POKOCHALI GÓRY. Przeszli przez niezwykle atrakcyjne zakątki Gór Izerskich i Karkonoszy.

Do RZEMIEŚLNIKA zeszli z gór na finał XIX Międzynarodowego Rajdu Górskiego Euroregionu NYSA - KARKONOSZE 2017 organizowanego przez Łużycki Oddział Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu, przy współudziale Osiedlowego Koła PTTK nr 35 w Lubaniu, Polskiej Federacji Popularyzacji Turystyki w Szczecinie, lubańskiego Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Lubań oraz Urzędu Miasta Szklarska Poręba.

Trochę zmęczeni rajdowicze KARKONOSZY wypełnili szczelnie salę w RZEMIEŚLNIKU (fot. A. Lipin)

W rajdzie wzięło udział ponad 420 turystów, w tym 50 drużyn. Wyszli na 10 tras o różnym stopniu trudności i długości, wiodących przez Góry Izerskie i Zachodnie Karkonosze. Poza uczestnikami z woj. dolnośląskiego przemaszerować przez Sudety Zachodnie przybyli turyści z odległych zakątków Polski, Republiki Czeskiej, a nawet grupa studentów z Ukrainy i Białorusi.
Rajdowcy nocowali m.in. w schroniskach PTTK: :Na Hali Szrenickiej" i "Pod Łabskim Szczytem", "Na Stogu Izerskim", w schronisku na Szrenicy, w Stacji Turystycznej ORLE, i oczywiście w DW Rzemieślnik w Szklarskiej Porębie.
Jak zwykle na zakończenie wędrowania były quizy sprawdzające wiedzę krajoznawczą, konkursowe śpiewanie i uroczyste wręczanie nagród, wyróżnień i gratulacji. Turystyczną, wesołą atmosferę dopełniły życzenia dla uczestników obchodzących urodziny w trakcie rajdu.

BOG-TUR z Bogatyni, zwycięzcy XIX Międzynarodowego Rajdu Górskiego Euroregionu NYSA - KARKONOSZE 2017, zdobył łącznie 327 pkt.; (fot. A. Lipin)

"W ubiegłym roku mieliśmy śnieg po kolana, a w tym tylko wiatr i ulewne deszcze", z niegasnącym humorem podsumowuje rajd Henryk Sławiński, prezes zarządu Łużyckiego Oddziału PTSM w Lubaniu, organizujący KARKONOSZE. "Zbieramy już siły na kolejny, jubileuszowy rajd za rok. Finał odbędzie się w Karpaczu, bo od lat organizujemy rajd tak, by kończył się naprzemiennie raz w Szklarskiej, raz pod Śnieżką", dodaje działacz turystyczny.

Organizatorzy ustalili już termin - XX Rajd Karkonosze 2018 odbędzie się w dniach 4-8 października.

Najlepszymi turystami podczas Rajdu okazali się być:

  • Czesław Szmelter z Bolesławca
  • Katarzyna Ziółkowska z Miłoszowa
  • Mariusz Wiatr ze Świeradowa-Zdroju

Henryk Sławiński, organizator wielu wydarzeń turystycznych na Pogórzu Izerskim, Górnych Łużycach, w Górach Izerskich i Karkonoszach, zaprasza na kolejne rajdy już 21 października i 4 listopada br. (fot. A. Lipin)

Najlepsze drużyny KARKONOSZY 2017:

  • BOG-TUR przy OSiR Bogatynia (drużyna A)
  • Turystyczna Czwórka z Bolesławca
  • Koło PTTK 29 ze Świeradowa-Czerniawy-Zdrój

Zaś najlepszą drużyną spośród szkół średnich byli licealiści ze Szczecina, a ze szkół gimnazjalnych - gimnazjaliści z Zawidowa, którzy zarazem byli najliczniejszą grupą - aż 85-osobową. Uczniowie z Bralina zwyciężyli spośród drużyn reprezentujących szkoły podstawowe.

Już 21 października br. z Lubania wystartuje kolejny rajd - organizowany od wielu lat, JESIEŃ NA ŁUŻYCACH, a 4 listopada - Marsze na Orientację BUKOWA GÓRA 2017.

Zachęcamy do udziału!

Magazyn krajoznawczo-turystyczny GÓRY IZERSKIE był patronem medialnym rajdu KARKONOSZE 2017.

al

Tagi: · rajdy górskie · trasy piesze

Linki: · To był bardzo udany rajd · www.ptsmluban.vipserv.org

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław