ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Muzyczne dni w obozie

Napisany: 2018-01-02

Muzyczne dni w obozie

Druga edycja Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec

II Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec, 12-15 stycznia 2018 r.

Wybitni wykonawcy muzyki XX i XXI wieku zgromadzeni w jednym miejscu, kojarzonym z historią – taka idea przyświeca twórcom Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec. Po udanej pierwszej edycji w 2017 r. festiwal Messiaena znów zaprasza melomanów od 12 do 15 stycznia do polsko-niemieckiego miasta Görlitz-Zgorzelca.

Minęło dziesięć lat od ponownego zagrania na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A pod Zgorzelcem jednego z kluczowych dzieł muzyki kameralnej XX wieku, Kwartetu na koniec czasu Oliviera Messiaena. Jak podczas prapremiery w 1941 r., tak i 15 stycznia 2008 r. panowało przenikliwe zimno – w lesie, za miastem, w słabo nagrzanym namiocie...

Sinfonietta Dresden (fot. Jakub Purej, źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Od tamtego czasu stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen co roku przypomina to wyjątkowym prawykonanie z czasu drugowojennej kaźni. Przez wiele lat poprzez organizację namiotowych koncertów, a od 2015 r. w nowo wybudowanym Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura MEETINPOINT MUSIC MESSIAEN w Koźlicach.
Z roku na rok koncertom zaczęły towarzyszyć inne wydarzenia kulturalne, co w styczniu 2017 r. zaowocowało organizacją pierwszej edycji festiwalu muzyki współczesnej i klasycznej. W tym roku między 12 a 15 stycznia 2018 r. Międzynarodowe Dni Messiaena w Görlitz-Zgorzelcu odbędą się po raz drugi. Z biegiem czterech dni goście festiwalowi będą odkrywali mało znaną muzykę kompozytorów XX i XXI wieku, w wykonaniu artystów sceny kameralnej z Polski i Niemiec.

Duo Liepe (źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Festiwal otworzy w piątek 12 stycznia występ Sinfonietty Dresden, orkiestry znanej już zgorzeleckiej publiczności z doboru w swoich koncertach odważnego i zróżnicowanego repertuaru. W sobotę 13 stycznia przed południem zagłębimy się w historię Zgorzelca z okresu II wojny światowej, oprowadzani po muzeach dwu-miasta. Wieczorem publiczność skosztuje występu innowacyjnego duetu kameralnego Duo Liepe w restauracji Vino e Cultura oraz zobaczy zwizualizowaną muzykę elektroniczną Franza Danksagmüllera podczas koncertu nocnego.

Franz Danksagmüller (źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Niedzielę rozpocznie o godz. 10 Msza Św. w Katedrze Św. Jakuba w Görlitz. Zabrzmią w jej trakcie utwory organowe Oliviera Messiaena. Półtorej godziny później w Atelier Kremser odbędzie się spotkanie muzyczno-literackie pt. Wezwanie do wolności. Aktorka Blanche Kommerell przedstawi portret Oliviera Messiaena.
Popołudniem, o godz. 17 w görlickiej synagodze zabrzmią utwory z repertuaru polsko-niemieckiego, podczas ostatniego wydarzenia tego dnia – koncertu polskiego zespołu Lutosławski Quartet.

Blanche Kommerell (źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Specjalnymi honorami podczas festiwalu cieszyć się będzie młodzież. Dlatego na poniedziałek, 15 stycznia br. przed południem w podzgorzeleckim Europejskim Centrum PAMIĘĆ, EDUKACJA, KULTURA odbędą się dla niej projekty muzyczno-historyczne.
Zaś od godziny 1730 tego dnia, zainteresowani historią będą mogli skorzystać z oferty oprowadzania po terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A.
Dzień zakończy o godz. 19 tradycyjny koncert Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaen w wykonaniu polskich muzyków z Lutosławski Quartet oraz artystów gościnnych.

Lutosławski Quartet (fot. Łukasz Rajchert, źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Szczegółowy program II Międzynarodowych Dni Messiaena pod adresem www.festival-music-messiaen.net

Ceny biletów

Karnet festiwalowy: 140 zł
wstęp na wszystkie wydarzenia + program

Koncerty: 60 zł (normalny) i 20 zł (bilet ulgowy*)

Spotkanie muzyczno-literackie, koncert nocny (13 stycznia): 40 zł (normalny) i 20 zł (bilet ulgowy*)

Oprowadzanie: 12 zł

*) ulga obejmuje: uczniów, studentów, bezrobotnych i osoby z niepełnosprawnościami

Maciej Dobosz (fot. Łukasz Rajchert, źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Sprzedaż biletów na wydarzenia festiwalowe odbywa się przez Teatr Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau oraz w pozostałych punktach sprzedaży biletów teatru:

  • kasa teatru w Görlitz przy Demianiplatz 2, tel. (49) 3581 474747, service@g-h-t.de
  • kasa teatru w Zittau przy Theaterring 12, tel. (49) 3581 474747, service@g-h-t.de

(lista punktów sprzedaży i sprzedaż internetowa).

Mei Yi Foo (fot. Kaupo Kikkas, źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Istnieje możliwość dojazdu autobusem do Europejskiego Centrum w Zgorzelcu (bilet: 12 zł). Odjazd z przystanku Busbahnhof Görlitz. Autobus zatrzymuje się w Zgorzelcu na przystankach: 1. Afirmacja, ul. Partyzantów 2, 2. Stacja paliw ORLEN, ul. Warszawska 30A.
Rezerwacja miejsc w autobusie: music@themusicpoint.net lub tel. (49) 3581 661 269.

Źródło: Meetingpoint Music Messiaen

Tagi: · Zgorzelec · koncert · Górne Łużyce

Linki: · Początek kulturalnego czasu · Martwa-żywa historia Górnych Łużyc · Smyczki w obozie · www.festival-music-messiaen.net

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław