ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Dla środowiska naturalnego

Napisany: 2018-01-03

Dla środowiska naturalnego

Fundacja pomaga Górom Izerskim i okolicy już 24 lat

Młoda jodła izerska posadzona dzięki fundacji Ivana Dejmala (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)

Fundacja Ivana Dejmala dla Ochrony Przyrody tylko w roku 2017 przekazała na dobroczynne przedsięwzięcia kwotę 962 313,- Kč. Wsparła m.in.: rewitalizację torfowiska na Nowej Łące, odbudowę izerskiej infrastruktury turystycznej, wysadzenia buków i jodeł, prośrodowiskową edukację dzieci, naprawę i urządzanie izerskich punktów widokowych, wydanie książek o Jizerce i Smiedavie oraz przyrodniczych skarbach Podjesztedzia, czasopismo "Krkonoše-Jizerské hory" i szereg świetnych, ochronnych i oświatowych projektów.

Między największymi sukcesami mijającego roku wymienić warto ukończenie ochrony torfowiska w rezerwacie Nowa Łąka, na którą fundacja przekazała 314 tysięcy koron. Pomogła w ten sposób współfinansować Górskiemu Towarzystwu Izersko-Jesztedzkiemu zbudowanie 380 drewnianych przegródek. Powstrzymują odwodnienie cennego obszaru i zabezpieczają biotop, aby mógł się naturalnie odnawiać i by wzmacniała się populacja chronionych roślin, a proces zarastania torfowiska nienaturalnymi dla niego gatunkami się zatrzymał.
"Ta rewitalizacja przyczyniła się do większej retencji wody w krajobrazie, co jest jednym z priorytetowych celów fundacji w nadchodzących latach. Długotrwałe letnie susze, po których następują intensywne, nawałnicowe deszcze, uzmysłowiły nam konieczność takiego zabezpieczenia", mówi dyrektor fundacji Ondřej Petrovský.

Kolejne dalekosiężny projekt koncentruje się na zwiększeniu różnorodności gatunkowej lasów – niezbędnej dla ich długowieczności, naturalnej i zdrowej egzystencji. Fundacja po pilotażowych wysadzeniach w Górach Izerskich, kontynuuje program już trzeci rok. Współpracuje w tym zakresie z gminami Kraju Libereckiego, wspierając zakup sadzonek. Przeważnie buków, jodeł i dębów. Gminy zaś finansują wysadzanie drzewek, ich ogrodzenia zabezpieczające przed ogryzaniem zwierzyny i dalszą ochronę.
"Od 2004 roku wysadziliśmy już 127 350 drzewek i corocznie ich liczba wzrasta. Program wpisuje się w naszą długodystansową strategię wparcia dla stabilnych i bogatych gatunkowo lasów", tłumaczy Petrovský.

Ochrona torfowisk izerskich wspierana przez fundację Ivana Dejmala (źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)

Fundacja już siedmiokrotnie zorganizowała konkurs fotograficzny, którego efektem jest kalendarz ścienny z najpiękniejszymi zdjęciami Gór Izerskich Zaostřeno na Jizerky. Cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Jego sprzedaż prowadzona przez fundację wspiera wspomniane działania.
"Tego roku wydrukowaliśmy 1,5 tysiąca egzemplarzy i praktycznie cały nakład został wykupiony. W biurze fundacji zostały nam ostatnie sztuki, a ja się bardzo cieszę, że jego sprzedaż z każdym rokiem rośnie", raduje się Petrovský.

Fundacja przeszła w ubiegłym roku wielką zmianę. Przyjęła nową nazwę, graficzną identyfikację i wygląd serwisu internetowego.
"Tak duża zmiana nie jest łatwa dla żadnej organizacji, ale nasza praca została doceniona w listopadzie przez Forum Darczyńców, gdy nasze doroczne sprawozdanie z działalności zajęło trzecie miejsce pośród fundacji", nie ukrywa dumy Ondřej Petrovský i dodaje: "nasza pierwotna nazwa Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor [Fundacja dla ochrony i odnowy Gór Izerskich] już nie odpowiadała rzeczywistości, bowiem chcemy także pomagać w innych regionach kraju".

Fundacja Ivana Dejmala dla Ochrony Przyrody działa od 1993 roku, w zakresie wspierania środowiska naturalnego. W ciągu tych lat pomogła już setkom mniejszych i większych przedsięwzięć opiewających na kwotę przekraczającą 19 milionów koron. Ochrania i odbudowuje środowisko naturalne oraz motywuje do tego społeczeństwo. Swą uwagę skupia ostatnio na naprawie reżimu wodnego w Górach Izerskich, odbudowie stabilnych ekostystemów leśnych i ochronie cennych przyrodniczo lokalizacji.

red., źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody

Tagi: · ochrona przyrody · ochrona krajobrazu · uprawy leśne

Linki: · Ścienna pomoc górom · Nowy izerski rok · Woda zatrzymana! · www.nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław