ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Ludzie górom - góry ludziom

Napisany: 2018-01-17

Ludzie górom - góry ludziom

Spotkaliśmy się, by spędzić czas w zacnym gronie i wyróżnić najlepszych

Ludzie gór w Szklarskiej Porębie (fot. A. Lipin)

Doroczne Spotkanie ludzi gór w szałasie SIELANKA przy schronisku Kamieńczyk, w poniedziałek (15 stycznia) zaszczycili w tym roku stali bywalcy, tacy jak Zofia Czernow – posłanka na Sejm RP, czy ks. bp Stefan Cichy. Po raz pierwszy w dwunastoletniej tradycji spotkań, przybył marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. W Karkonosze i Góry Izerskie sprowadziła marszałka uroczystość wkopania kamienia węgielnego pod budowę ośrodka sportowego na Polanie Jakuszyckiej. Innymi, godnymi wymienia gośćmi byli: Anna Konieczyńska – starosta powiatu jeleniogórskiego, Andrzej Raj – dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, Mirosław Górecki – prezes Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz samorządowcy i przedstawiciele lokalnego biznesu turystycznego, przewodnicy sudeccy, ratownicy górscy i osoby związane z miejscową turystyką. Uczestników powitał gospodarz miasta, burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, a wszystkich ludzi gór ugościli państwo Sieleccy, prowadzący schronisko Kamieńczyk. W podziękowaniu za coroczne ciepłe przyjmowanie otrzymali pamiątkową fotografię z poprzedniego spotkania.

Wieczór rozpoczęła modlitwa biskupa Cichego w towarzystwie proboszcza Bogusława Sawaryna i ojca Zygmunta Mikołajczyka. Eminencja przekazał kilka dobrych rad na nowy rok. Pierwsza z nich to zalecenie byśmy kierowali się w życiu poszukiwaniem dobra, a unikali wszelkiego zła. Druga – by nie bać się tego co nas czeka, ale stale uczyć się czegoś nowego. Trzecia poleca modlitwę i pracę jako zawsze dające pociechę. Kolejna rada – by zawsze mieć pogodę ducha i cieszyć się czynionym dobrem, którego doświadczamy. Ostatnia rada mówiła, że aby żyć radośnie i szczęśliwie nie należy narzekać. Nigdy.

Laureat tytułu zasłużonego dla promocji Szklarskiej Poręby Zbigniew Bogaczyk (po prawej) z Karkonoszem, w którego rolę wcielił się Maciej Stanisz (fot. A. Lipin)

Doniosłym punktem wieczora, było uhonorowanie wyróżnieniem Ducha Gór najbardziej zasłużonego dla promocji Szklarskiej Poręby człowieka gór. Przyznawane przez miasto od kilku lat, trafiło już w ręce m.in. J. Gozdowskiego, bp S. Cichego, Z. Trylańskiego. W tym roku zdaniem miejskich włodarzy zasłużył na statuetkę i tytuł Zbigniew Zbychełek Bogaczyk. To człowiek nie znający słowa „nie”, zwłaszcza wobec lokalnej społeczności. Jego działania promujące Szklarską Porębę wynikające z życzliwości, sympatii, a przede wszystkim bezinteresownej miłości do miejsca, w którym się urodził i żyje, służą budowaniu dobrego wizerunku miasta nad Kamienną. Zbyszek to żywa legenda przewodników sudeckich, ale też niezmordowany ratownik GOPR. Poświęceniem i rzetelną pracą zasłużył się miastu, a swą postawą zaraża kolejne pokolenia działające w górach.

Piotr Gryszel wręcza Krystynie Trylańskiej odznaczenie ZASŁUŻONY PRZEWODNIK (fot. A. Lipin)

Z. Bogaczyk nie był jedyną wyróżnioną tego dnia osobą. Piotr Gryszel, prezes Koła Przewodników Sudeckich, działającego przy oddziele PTTK Sudety Zachodnie wywołał na środek szałasu nestorkę przewodnictwa w Karkonoszach – Krystynę Trylańską. Od teraz Zasłużony przewodnik nie kryła wzruszenia, ale też podkreśla skromnie, iż nie czuje się nikim wyjątkowym.

Ostatnim w poniedziałkowy wieczór uroczystym akcentem w szałasie SIELANKA, było przekazanie przez Mariana Sajnoga białych kruków. W dowód wdzięczności za współpracę z Regionalną Pracownią Krajoznawczą Karkonoszy przy Związku Gmin Karkonoskich, przekazał na moje ręce (jako kierownika pracowni), roczniki czasopisma „Wierchy”.

Krzysztof Tęcza

Tagi: · Szklarska Poręba

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław