ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Wybiegali remont ścieżek

Napisany: 2018-02-19

Wybiegali remont ścieżek

Sportowcy na Jizerskiej 50 pomogli izerskim przyrodzie

Przekazanie symbolicznego czeku, którego wartość 50 tys. koron wesprze remonty szlaków turystycznych w Górach Izerskich (źródło: Fundacja Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala)

Swoje sportowe osiągnięcia zawodnicy biegnący w dorocznych zawodach narciarskich – biegu na 50 kilometrów – mogli przeliczyć na punkty programu EPP Pomagaj ruchem. W ten sposób wsparli wybrany cel dobroczynny. Po osiągnięciu odpowiedniej liczby punktów Fundacja ČEZ przeliczyła je na pieniądze i dotacja w wysokości 50 tys. koron pomoże odnowie dwóch ścieżek turystycznych w Górach Izerskich. Symboliczny czek, z rąk dyrektorki Fundacji ČEZ Michaeli Zikovej, po uroczystym ogłoszeniu zwycięzców Izerskiej Pięćdziesiątki, przyjął Ondřej Petrovský – dyrektor Fundacji Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala.
"Bardzo dziękujemy wszystkim sportowcom, którzy postanowili biegając na nartach wesprzeć naszą działalność. Cieszę się, że jest wielu ludzi, mających pozytywny stosunek do przyrody, co było widać po szybkości, z jaką odbudowa ścieżek uzyskał potrzebne punkty", mówił po uroczystości Petrovský.

Fundacja zobowiązała się do współfinansowania odnowy ścieżek i pozyskuje na to fundusze z wielu źródeł. Główną część potrzebnych finansów zdobyło Górskie Stowarzyszenie Izersko-Jesztedzkie z dotacji UE, które będzie jednocześnie inwestorem remontu.
Obie ścieżki znajdują się w Narodowym Rezerwacie Przyrody IZERSKIE BUCZYNY i wiodą przez górę Poledník i doliną Bílého Štolpichu. Niektóre ich odcinki są już zniszczone i dla turystów mogą być niebezpieczne. W ramach remontu, polegającego na zabezpieczeniu przed erozją i zapobieżeniu naruszaniu biotopów, będą uzupełnione brakujące lub odnowione istniejące elementy infrastruktury turystycznej: drewniane chodniki, drewniane i kamienne schodki, korytka odprowadzające wodę i zostanie też wykonane niezbędne zagospodarowanie terenu. Inwestor kładzie nacisk na jakość używanego materiału, aby wytrzymał długi czas.
"Jakość i utrzymanie infrastruktury turystycznej są niezbędne dla spokoju i bezpieczeństwa ludzi, ale w równym stopniu przysługuje się ochronie przyrody, albowiem dzięki temu nie są wydeptywane nowe ścieżki", wyjaśnia Petrovský i dodaje, że "stawiamy sobie za cel, aby turystyka i przyroda współistniały ze sobą w zgodzie. Jestem rad, że tę potrzebę uświadamia sobie szereg ludzi".

Fundacja Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala działa od roku 1993 r. i za cele obiera finansowe wspieranie ochrony przyrody w całej Republice Czeskiej. W przeciągu minionego ćwierćwiecza pomogła już setkom mniejszych i większych przedsięwzięć, na całkowitą kwotę przewyższającą 20 mln koron. Chroni i odnawia środowisko naturalne oraz motywuje do tego społeczeństwo. Aktualnie swą uwagę skupia na naprawie reżimu wodnego w Górach Izerskich, odbudowie stabilnych ekosystemów leśnych i ochronie miejsc cennych przyrodniczo. Wizją fundacji jest czyste, naturalne, różnorodne gatunkowo środowisko i krajobraz oraz społeczeństwo, które szanuje zasady zrównoważonego życia.

Źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody

Tagi: · ochrona przyrody · ochrona krajobrazu · biegi narciarskie

Linki: · Ludzie dołożyli do lasu · Zmieniają się, by zmieniać Czechy · Dla środowiska naturalnego · www.nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław