ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Zróbmy kalendarz na 2019!

Napisany: 2018-04-11

Zróbmy kalendarz na 2019!

Wystartował konkurs na najładniejsze zdjęcie Gór Izerskich

Jedno z wyróżnionych zdjęć: Kapliczka w Tesarovie Jaroslava Moravca (źródło: NID)

Fundacja Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala ogłosiła ósmą edycję flagowego konkursu fotograficznego ZAOSTŘENO NA JIZERKY. Jego wyjątkowość polega nie na tym nawet, że trzynaście najładniejszych zdjęć tworzy doroczny kalendarz ścienny. Najdonioślejszy jest fakt, że dochód ze sprzedaży tych pięknych kalendarzów fundacja przeznacza na programy ochrony przyrody izerskiej.

Do konkursu może zgłosić się każdy. Wystarczy tylko przesłać 4 fotografie swoich ulubionych miejsc w Górach Izerskich (granica państwowa nie ma znaczenia). Czasu na wybranie zdjęć ze swych foto-łowów, albo zrobienie nowych jest dość – zamknięcie przyjmowania fotografii nastąpi 1. czerwca.
Szczegółowe informacje i regulamin znajdziecie na internetowych stronach fundacji www.nadaceivanadejmala.cz ( języku czeskim) oraz w naszym magazynie.

"Celem konkursu jest prezentacja piękna tych gór szerokiej publiczności i zarazem ich ochrona przez sprzedaż kalendarza. Cały dochód wędruje corocznie na programy pomagające Górom Izerskim", mówi Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji.
W minionych latach fundacja pomogła w ten sposób torfowiskom na Nowej Łące, odbudowie ścieżek turystycznych oraz wysadzeniu 84 tysięcy drzewek pierwotnych gatunków izerskich.
"O kalendarz pyta co raz więcej chętnych i w tym roku planujemy zwiększyć nakład, bowiem z ubiegłorocznych 1500 sztuk nie został nam żaden. Bardzo mnie cieszy, że ludziom się podoba kalendarz, ale największą radość mają sami fotografowie, którzy zdjęcia do konkursu zgłaszają", dodaje Petrovský.
Na autorów nagrodzonych fotografii czekają atrakcyjne prezenty, a każdy uczestnik otrzyma jeden egzemplarz kalendarza.

Aby fotografia mogła trafić do reprodukcji na stronicy kalendarza musi być w odpowiedniej jakości. Fotografie można przesłać e-pocztą w wersji cyfrowej, bądź papierowe odbitki do siedziby fundacji. Po zamknięciu przyjmowania zdjęć jury złożone z szeregu fotografów, wybierze 13 najlepszych fotografii do kalendarza, ale też ok. 37 innych fotografii, z których powstanie kolekcja wystawowa. Jej wernisaż, wraz z promocją nowej edycji kalendarza, odbędzie się jesienią w libereckim Centrum BABYLON. Jedną fotografię na wystawę wybierze publiczność w ramach internetowego głosowania, przebiegającego podczas wakacji.
Wystawa co roku jest przewożona do różnych miejscowości Kraju Libereckiego.

ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2018 - konkurs na najpiękniejsze zdjęcia z Gór Izerskich

"Każdego roku przysyłacie nam ponad 200 fotografii i jury ma wiele trudnej pracy by wybrać najpiękniejsze, lecz zawsze jakoś udaje się tego dokonać. Najwięcej fotografii jest jesiennych i zimowych, zaś tych letnich nie bywa za wiele", zauważa dyrektor fundacji organizującej konkurs.

Na bieżący rok przypada 50-lecie założenia Obszaru Chronionego Krajobrazu JIZERSKÉ HORY. Fundacja w ramach konkursu będzie propagować ten znaczący jubileusz i na niektórych wydarzeniach organizowanych przez dyrekcję CHKO JH kalendarze będą dostępne.
"Przygotowaliśmy szereg akcji dla profesjonalistów i publiczności, podczas których będziemy prezentować, co się z Górami Izerskimi przez ostatnich 50 lat działo, oraz jaka jest ich przyszłość. Ze względu na to, że Fundacja Ivana Dejmala ściśle z nami współpracuje od jej założenia, a więc od 25 lat, jest to kolejny krok ku wspólnemu celowi – zrównoważonej egzystencji środowiska naturalnego Gór Izerskich. Jako jeden z jurorów konkursu fotograficznego cieszę się, że w tym roku poszerzyliśmy współpracę", mówi Jiří Hušek, dyrektor libereckiego regionalnego biura Agencji Ochrony Przyrody i Krajobrazu, pod które podlega Dyrekcja CHKO.

Fundacja organizuje konkurs fotograficzny od roku 2011 r., a z tym pomysłem wyszedł wówczas przewodniczący rady fundacji František Pelc. W trakcie tych ośmiu lat fotografowie przesłali 1,5 tysiąca zdjęć i ukazało się łącznie 8,5 tysiąca sztuk kalendarza. Do konkursu zgłaszają się autorzy nie tylko z Czech, ale też z Polski. Choć jak dotąd nie udało się żadnemu Polakowi zdobyć miejsca w kalendarzu – warto próbować. Zdjęcia z polskiej części były już wyróżniane.
"Jestem wielce rad, że się nam udało uruchomić cykliczną akcję, która cieszy się powodzeniem wśród fotografów i publiczności. Wierzę, że tym sposobem możemy ludziom nie tylko pokazać piękno Gór Izerskich i ich przyrodę, ale też uwrażliwić na potrzeby jej ochrony", zaznacza Petrovský.

"Góry Izerskie" propagują konkurs wśród polskich czytelników – turystów i fotografów – od pierwszej jego edycji. Od kilku lat nasz magazyn jest partnerem medialnym konkursu w Polsce. Chcielibyśmy, aby polscy miłośnicy Gór Izerskich, a zarazem ich dzielni fotografowie, zaznaczyli jak największą liczbą swój udział w konkursie. Gorąco do tego namawiamy!

red.

Tagi: · ochrona przyrody · konkurs fotograficzny

Linki: · Nowy izerski rok · Ścienna pomoc górom · Dla środowiska naturalnego · www.nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław