ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Jakuszyce olimpijskim centrum

Napisany: 2018-05-08

Jakuszyce olimpijskim centrum

Liberecki iDNES pisze o ambicjach marszałka woj. dolnośląskiego

Na Polanie Jakuszyckiej przez miesiące z pogodą i czasem będzie się zmagał ciężki sprzęt (fot. AL)

W tekście Polacy chcą olimpiady u granic, zawody rozgrywałyby się w Górach Izerskich i Karkonoszach czeski dziennik porusza temat rozpoczętej budowy obiektu sportowego w Jakuszycach. W tym kontekście przedstawia marszałkowską wizję zorganizowania zimowych igrzysk olimpijskich w Górach Izerskich i Karkonoszach.

"A dlaczego nie? To nie jest żaden żart, ja to mówię poważnie ", mówi Cezary Przybylski czeskiej dziennikarce Janie Pavlíčkovej.

Urzędnicy we Wrocławiu zdają sobie jednak sprawę, że tak wielkiego wydarzenia nie da się zorganizować tylko w polskiej części gór. Marszałek wymienia jako partnerów Czechów i Niemców. Wydaje się jednak, że nikt przed ogłoszeniem idei nie konsultował się z zagranicznymi odpowiednikami.

"Dla mnie to kombinacja humoru z horrorem. Z jednej strony ambicje Dolnego Śląska by mieć na swym terenie igrzyska olimpijskie są interesujące, ale oni liczą na to, że część dyscyplin miałaby się rozgrywać w Kraju Libereckim i w Saksonii. Przypominam praskie starania o igrzyska i wydatki związane z promocją oraz studium wykonalności. Prawdopodobnie uczestnictwo Kraju Libereckiego w tym [przedsięwzięciu] nie byłoby realne. Kto by za to zapłacił?", odpowiada hetman Kraju Libereckiego Martin Půta.

Pomysł igrzysk w 2030 r., przypominający kształtem raczej balon wypełniony marzeniami sennymi, opiera się na niepowstałym jeszcze ośrodku w Jakuszycach.

"Wybudujemy boisko piłkarskie, siatkarskie, kryty basen, ścieżki dla rolek, bieżnię lekkoatletyczną, tor saneczkowy, drogi rowerowe dla dzieci i dorosłych, siłownię. Dopełnią to wypożyczalnie nart, rolek i rowerów", dodaje marszałek Przybylski.

Dziwne — marszałek wszak był w Jakuszycach — nie widział, że wypożyczalnie i drogi rowerowe są tam już od dawna? I czy aby C. Przybylski nie myli igrzysk letnich z zimowymi?

Polecamy cały tekst (w języku czeskim): Poláci chtějí olympiádu u hranic, závodilo by se v Jizerkách i Krkonoších.

red.

Tagi: · Jakuszyce · zawody narciarskie

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław