ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Bach nad Nysą

Napisany: 2018-08-21

Bach nad Nysą

Saksończyk w XVIII stuleciu stał się Europejczykiem

EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ przybliży Bacha Górnołużyczanom (źródło: materiały prasowe ECA, fot. Paul Glaser)

Chociaż Jan Sebastian Bach spędził życie w Saksonii i Turyngii, a najdalej podróżował do Hamburga, Lubeki, Berlina i Karlowych Warów, to jego kompozycje podbiły cały świat.
Jedno z głównych jego dzieł, Pasja według Św. Jana, będzie trzonem wspólnego przedsięwzięcia EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ (ECA). Opracują ją w ramach nowej akademii chóralno-orkiestrowej, od 24 sierpnia do 4 września 2018 r., liderzy głosu symfonicznego i europejscy młode talenty. Symfonicy Hamburskiej Orkiestry Symfonicznej oraz stypendyści »ThinkINg Orchestra« z Hamburga zaprosili do wspólnego muzykowania wybranych kandydatów z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. ECA podjęła współpracę także z wieloma muzykami z Polski, krajów bałtyckich, Węgier i Hiszpanii.

W trudnej sytuacji politycznej młodzi muzycy z całej Unii Europejskiej spotkają się, by wspólnie pracować w geograficznym centrum Europy. W Görlitz-Zgorzelcu, gdzie ponad 70 lat temu przedefiniowano pojęcia Wschód i Zachód, a z jednego miasta powstały dwa – zajmą się również teologicznymi i muzycznymi aspektami wielkiego dzieła Bacha, rolą solistów, chóru i orkiestry. Postarają się odpowiedzieć na kwestie: jak dziś rozumieć Bacha?; jak uczynić z niego "swojego" Bacha?; czy istnieje stylistyczna różnica między muzyką sakralną a świecką?, co łączy Pasję z Dreznem 1945, Coventry 1940 i dzisiejszymi ruchami migracyjnymi w Europie?
Kulminacją wspólnej pracy będą trzy koncerty dla publiczności. W historycznie znaczącym miejscu – na terenie STALAG-u VIIIA, w którym francuski kompozytor Olivier Messiaen w roku 1941 skomponował i po raz pierwszy wykonał Kwartet na koniec czasu.

Wieczorem 2 września, słuchacze zostaną wprowadzeni w dzieło, zaś dwa kolejne wieczory 3 i 4 września, będą muzycznym dialogiem z akademików z publicznością. Koncerty opatrzone komentarzem, przedstawią najpiękniejsze momenty z mistrzowskiego dzieła Jana Sebastiana Bacha.

EUROPA CHÓR AKADEMIE w Görlitz, jako centrum nowego ruchu chóralno-orkiestrowego, nie chce postrzegać kompozycji li-tylko jako zapisu nutowego. Ma ambicję patrzeć głębiej i podjąć próbę zrozumienia politycznych i społeczno-kulturowych uwarunkowań epoki powstania utworu.
Wspólna praca z Symfonikami Hamburskimi ma ożywić i wyraziście zaprezentować jednoczącą tożsamość kulturową. Przeniesienie do Görlitz założonej w 1997 roku przez prof. Josharda Dausa EUROPA CHOR AKADEMIE jest zatem czymś więcej niż kolejnym ambitnym przedsięwzięciem kulturalnym. Jest bowiem zarówno historycznym wyzwaniem jak i szansą stulecia.
Ważnym etapem koncepcji jest szybka renowacja STADTHALLE GÖRLITZ, mającej szansę ponownego stania się jedną z najważniejszych sal koncertowych w Niemczech jako VIA REGIA KONZERTHALLE. Czy tak właśnie ziści się wielka idea EUROPERY zaproponowana wkrótce po upadku komunizmu w Środkowej Europie?

Wydarzenia otwarte dla publiczności w ramach akademii chóralno-orkiestrowej PASJA WG ŚW. JANA:

  • niedziela, 2 września, godz. 1830, wprowadzenie do dzieła
  • poniedziałek, 3 września, godz. 1930 koncert z komentarzem cz. I
  • wtorek, 4 września, godz. 1930 koncert z komentarzem cz. II

Partie solowe: soliści EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ: tenor Stephan Rcigamer, bas Hans Christoph Begemann, EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ, akademia orkiestrowa Symfonicy Hamburscy wraz ze studentami Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu; wprowadzenie do dzieła i prowadzenie koncertu – Jürgen Blume, kierownictwo artystyczne – Joshard Daus.

Spotkania z publicznością odbędą się w Europejskim Centrum PAMIĘĆ, EDUKACJA, KULTURA STALAG VIII A w Koźlicach k. Zgorzelca.
Wstęp wolny, na 30 min. przed każdym wydarzeniem, wolny wybór miejsc.

red., źródło: EuropaChorAkademie gGmbH

Tagi: · Zgorzelec · koncert · Górne Łużyce

Linki: · Martwa-żywa historia Górnych Łużyc · europachorakademie.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław