ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Sezon na sadzenie

Napisany: 2018-08-27

Sezon na sadzenie

Lasy na Liberecku znów będą gatunkowo bogatsze

Lasy na Liberecku będą znów gatunkowo bogatsze(źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody)

Lasy Kraju Libereckiego w ośmiu gminach wzbogaci 13 tysięcy młodych jodeł. Nakłady na sadzonki i ich wysadzenie oraz późniejszą ochronę sięgną kwoty 700 tysięcy koron czeskich. Ponad połowę przeznaczy Fundacja Ochrony Przyrody Ivana Dejmala, która tym sposobem wspomoże zwiększenie bioróżnorodności miejscowych lasów. Jest niezbędna dla ich długookresowej, naturalnej i zdrowej egzystencji.
„Udział jodły w miejscowych lasach jest minimalny i naszą ambicją jest go przywrócić do stanu pierwotnego. Dostrzegamy wagę gatunkowego i wiekowego urozmaicenia lasów, a przez takie działania im pomagamy”, mówi Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji.

Dzięki przedsięwzięciu w minionych latach wysadzono 127 350 sadzonek za ponad 5,7 milionów koron. Dawniej fundacja realizowała rozległe obsadzenia w Górach Izerskich, teraz robi to w ich otoczeniu. Od lat te działania przygotowuje i wspiera merytorycznie leśnik Jan Duda. W tym roku do przedsięwzięcia dołączyły gminy Rychnov u Jablonca nad Nysą, Rádlo, Dlouhý Most, Šimonovice, Kryštofovo Údolí, Bílý Kostel, Gródek nad Nysą oraz Rynoltice. Gminy mają we swych budżetach zabezpieczone ponad 300 tysięcy koron na współfinansowanie ogrodzeń, które chronią małe drzewka przed zgryzaniem przez ok. 15 lat.
„Jeleniowate w lasach przeważają i opieka sadzonek jest niezbędna. Wydatki na ochronę corocznie wzrastają, lecz z punktu widzenia rozwoju lasu, od fazy wzrostu do dorosłego stadium, są konieczne”, tłumaczy Petrovský.

Środki finansowe fundacja pozyskuje przeważnie od przedsiębiorstw, bez których trudno byłoby zrealizować zamysł gatunkowego urozmaicenia lasów. Największe podziękowania należą się spółce ŠKODA AUTO, która od początku wysadzeń przeznaczyła 680 tys. koron.
„Z każdym rokiem fundacji udaje się namówić do pomocy kolejne przedsiębiorstwa, które dostrzegają wartość naszych lasów i konieczność ich ochrony. Naturalny i zdrowy las ma pozytywny wpływ również na zatrzymywanie wody w krainie, co jest w aktualnym czasie bardzo znaczące”, dodaje przedstawiciel fundacji.

Fundacja Ochrony Przyrody Ivana Dejmala działa już od 1993 r. i jest ważną ogólnopaństwową organizacją działającą w zakresie środowiska naturalnego. Chroni i odbudowuje przyrodę oraz motywuje do tego społeczeństwo. Zapewnia niezależną pomoc finansową organizacjom i działaczom, ich działania zgodne z przesłaniem fundacji. Wspiera przedsięwzięcia ochrony i odnowy wartościowych przyrodniczo i krajobrazowo środowisk. Swą uwagę w aktualnej dobie skupia na naprawie reżimu wodnego, odnowie stabilnych ekosystemów leśnych oraz ochronie miejsc cennych przyrodniczo.

red., źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody

Tagi: · ochrona przyrody

Linki: · Lasy się bogacą · www.nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław