ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » Dlaczego fotografują Karkonosze?

Napisany: 2018-09-20

Dlaczego fotografują Karkonosze?

...bo są. Rozwiane, naśnieżone, rozkwitłe, uwodnione, zamieszkane, niedostępne... 1000 powodów wciąż aktualnych!

Karkonosze (fot. Tomasz Mielech, źródło: fotografiakarkonoszy.blogspot.com)

Od piątku 21 września można obejrzeć wystawę towarzyszącą Fotografia w Karkonoszach w XIX w. A w sobotę 22 września w Książnicy Karkonoskiej odbędzie się seminarium pt. Karkonosze w Fotografii. Fotografia w Karkonoszach.

Fotografové Krkonoš

Niezwykle ciekawa publikacja autorstwa Jiříego Dvořáka w języku czeskim, wydana przez Krkonošský Národní Park. Monografia prezentuje sylwetki fotografów, przez ponad 150 lat kierujących obiektywy w stronę Karkonoszy, uznając to pasmo górskie za ciekawy fotograficzny temat.
Trzon albumu stanowią biogramy 55 fotografów Gór Olbrzymich, wybranych według trzech kryteriów: długofalowa działalność w regionie, przechowywanie fotografii w zbiorach oraz publikacje. Ogromną wartością dodatkową jest obszerny wstęp, w którym opisana została historia karkonoskiej fotografii od samych jej początków, a przynajmniej od najstarszych zachowanych do dziś dokumentów.

Pierwszym takim udokumentowanym twórcą był Francuz Adolphe Braun, który w latach 1858-62 odwiedzając Europę Środkową, zajechał w Riesengebirge. Kilka lat później sfotografował je, urodzony we Wrocławiu, Hermann Krone. Duży zbiór jego prac znajduje się m. in. w zbiorach Muzeum Karkonoskiego. Zaś pierwszym miejscowym fotografem był Anton Carl Pitzek, osiadły w Trutnovie.
Różne tematy interesowały kolejnych miłośników gór i fotografii: ludzie, architektura, rzemiosło, krajobrazy, sport, zjawiska atmosferyczne, flora i fauna. Z czasem rozwijała się technika, fotografia stała się dostępna dla szerszego grona. Mimo, że książka została napisana w języku czeskim, to warto spędzić z nią dłuższą chwilę, poczuć klimat sprzed lat, wyruszyć w podróż w czasie, kiedy na stokach Karkonoszy królowały sanie rogate, konie i turyści odziani we wełnę. Dzięki chronologicznemu układowi odkryjemy jak zmieniała się fototechnika, i jak niezmienna jest karkonoska przyroda.
W publikacji prócz autorów czeskich, ujęci zostali również fotografowie z Polski, jak choćby dobrze nam znani z Jeleniej Góry: Ewa Andrzejewska, Janina Hobgarska, Tomasz Mielech, Janusz Moniatowicz, Andrzej Raj, Roman Rąpała, Jerzy Wiklendt, Wojciech Zawadzki.

Fotografové Krkonoš

  • Fotografové Krkonoš. Od počátků fotografie po současnost / texty, výběr a úprava obrazového materiálu, Jiří Dvořák
  • Vrchlabí: Wyd. Správa Krkonošského národního parku, 2016

Dostępna w wypożyczalni regionalnej Książnicy Karkonoskiej oraz serwisie KrNaP.

Program wydarzeń w ramach XX Biennale Fotografii Górskiej

A trochę więcej o karkonoskiej fotografii na blogu Fotografie z Karkonoszy.

JJ, AG

Tagi: · czytanie · galeria · wystawa fotograficzna

Linki: · Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach · Skrzydlate Karkonosze · Zapomniane punkty widokowe · biblioteka.jelenia-gora.pl · www.dzb.pl · webserv.krnap.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław