ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » Skarby Jeleniej Góry

Napisany: 2018-09-27

Skarby Jeleniej Góry

Kończy się JELENIOGÓRSKI WRZESIEŃ. Nie kończy się wszak Jelenia Góra

Jeleniogórskie perełki można odkrywać bez końca. Warto rozpocząć od wizyty w Książnicy Karkonoskiej

Aby klimat wrześniowych spotkań z miastem, w mieście, o mieście przedłużyć, polecamy dwie lektury ze zbiorów Książnicy Karkonoskiej, które warto przeczytać. Nawet po raz drugi, trzeci, czy kolejny. Prezentują bowiem miasto, z którym warto się zaprzyjaźnić. Nawet jeśli mieszka się w nim wiele lat, poniższe biblioteczne pozycje z pewnością wniosą coś do wiedzy o Jeleniej Górze, utrwalą ją, bądź przypomną.

Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki

Publikacja towarzysząca zeszłorocznej wystawie w Muzeum Karkonoskim, jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy można mówić o jeleniogórskiej secesji w kontekście lokalnego nurtu, łatwego do zdefiniowania i posiadającego odróżniające cechy stylowe?
Niewątpliwie secesja jest do dziś widoczna w architekturze miasta. Zżyliśmy się z bryłą teatru, domami towarowymi w centrum miasta, budynkiem liceum przy ul. Żeromskiego, czy licznymi willami i kamienicami z przełomu wieku XIX i XX. Rozbudowa średniowieczno-barkowego miasta miała ścisły związek z życiem gospodarczym oraz kulturalnym, obszernie opisywanym w publikacji. Aktywni mieszkańcy domagali się budynków na miarę swoich potrzeb. Wspólnymi siłami i przy wsparciu sponsorów powstał jeden z najbardziej charakterystycznych dla miasta budynków secesyjnych. Do jego budowy dołożył się między innymi Carl Hauptmann. Miasto rozrastało się, przybywały nowe dzielnice, zgodnie z najnowszymi trendami mieszkańcy mieli mieć dostęp do zieleni, słońca i powietrza. Powstawały zatem pierwsze przyzakładowe osiedla.

Książka pozwala prześledzić kierunki urbanistycznego rozwoju Jeleniej Góry oraz poznać przeznaczenie konkretnych dzielnic i osiedli. Belle epoque zaznaczyła się również w wystrojach wnętrz, sztuce użytkowej i sztukach plastycznych. Umieszczone w publikacji wspaniałe przykłady ilustrujące piękno tego stylu uzupełniają obraz miasta i epoki, zwłaszcza o zachwycające detalami i kolorami wyroby szklane. Przełom XIX i XX wieku przyniósł też nowe techniki graficzne, trendy ilustratorskie oraz style oprawy, zmieniły się też mody czytelnicze i tematyka wydawnictw. W ciekawym stylu piszą o tym autorzy książki…

SECESJA I JELENIA GÓRA. OBRAZ MIASTA I EPOKI - decydujący o pięknie

  • Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki, red. Anna Jezierska i Dominik Kunysz
  • Jelenia Góra: Muzeum Karkonoskie, 2017

Dostępna w wypożyczalni regionalnej Książnicy Karkonoskiej

Skarby pod jeleniogórskim niebem

Wartki esej o historii regionu, napisany przez pracownice Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, porywa od pierwszego rozdziału. Dynamiczna zmiana wątków z wplecionymi ciekawostkami i detalami sprawia, że tej książki się nie czyta – tę książkę się pochłania. Kilka godzin spędzonych z jej treścią owocuje atrakcyjną wiedzą na temat Jeleniej Góry i najbliższej okolicy. Przydatną podczas rodzinnych wycieczek, bo pozwoli zabłysnąć w wielu miejscach! Z fragmentu poświęconego Duchowi Gór dowiemy się, że jeden ze znanych jeleniogórskich budynków zdobi płaskorzeźba jego wizerunkiem. Poznamy również historię spotkania Karkonosza z Neptunem. Autorki wyjaśniają dlaczego atrybutem św. Jadwigi jest trzymany w dłoni bucik oraz kto i za co dziękuje "Dobrej mateczce z Bukowca", co uwiecznione zostało na jednej z latarni w Cieplicach. Nie wszyscy z nas pewnie uświadamiają sobie, że kamienice przy Placu Ratuszowym nie mają nawet 60. lat, a sam jeleniogórski rynek był po wojnie symbolem szabrownictwa! Co zostało uwiecznione w jednym z polskich filmów. Tłumy odwiedzały to miejsce, tłumy turystów zadeptywały na początku XX wieku Karkonosze, jak wspomina Mieczysław Orłowicz "Były to góry najbardziej hałaśliwe, jakie widziałem w życiu". Z jeleniogórskiego lotniska można było dolecieć nawet do Berlina i Lipska, rozwijała się kolej, kwitła branża turystyczna. Zarówno przed, jak i po wojnie Kotlina Jeleniogórska przyciągała artystów. Przecież to w Jeleniej Górze mieszkała kontrowersyjna pejzażystka Katarina Kosack, a Alina i Czesław Centkiewiczowie napisali tu opowiadanie Odarpi, syn Egigwy.

Skarby pod jeleniogórskim niebem zawierają również wspomnienia pionierów Jeleniej Góry oraz zapis historii jeleniogórskiej ekonomicznej uczelni wyższej. Ta książka to niewątpliwie skarbnica ciekawostek, napisana w sposób lekki i często ze swadą, a oprócz zasygnalizowanych tematów jest w niej również kilka akapitów o Walonach, przemyśle, kolejnictwie, lotnictwie, turystyce i przewodnikach, zapomnianych pałacach, parkach, szkołach, rozrywkach, opiece zdrowotnej, uzdrowisku i higienie, i o wielu innych miejscach, osobach, wydarzeniach.

SKARBY POD JELENIOGÓRSKIM NIEBEM - Jelenia Góra nie każdemu znana

  • Skarby pod jeleniogórskim niebem, Tamara Chorążyczewska, Małgorzata Wereszczyńska
  • Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, 2014

Dostępna w wypożyczalni regionalnej Książnicy Karkonoskiej

JJ, AG, red.

Tagi: · czytanie · Jelenia Góra · atrakcje turystyczne

Linki: · CZYTAM! Bo umiem! ;-) · Dlaczego fotografują Karkonosze? · Zapomniane punkty widokowe · biblioteka.jelenia-gora.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław