ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Rok z górami

Napisany: 2018-10-01

Rok z górami

Fundacja zaprezentowała dobroczynny kalendarz ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2019

Okładkowe zdjęcie kalendarza pt. PEŁNIKOWY PORANEK, aut. Daniel Cervan

Podczas ubiegłotygodniowego wernisażu dorocznej wystawy Zaostřeno na Jizerky zaprezentowany został najnowszy dobroczynny kalendarz ścienny na 2019 rok. Złożony jest z najpiękniejszych zdjęć Gór Izerskich. Wybrało je jury z ponad 170 nadesłanych do konkursu fotograficznego zdjęć, wykonanych przez pięćdziesiątkę miłośników naszych gór. Kalendarz jest już w sprzedaży przez serwis internetowy Fundacji Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala: www.nadaceivanadejmala.cz a dochód zostanie prze-znaczony na projekty pomagające ochronie przyrody w Górach Izerskich.
"W marcu ogłosiliśmy już ósmą edycję konkursu Zaostřeno na Jizerky i nadeszły naprawdę niezwykłe fotki. Jury w tym roku nie miało lekko, ale jestem pewien, że wybrali najlepsze" mówi Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji.
Oprócz fotografii wydrukowanych w kalendarzu, komisja wybrała także 35 zdjęć, które można było zobaczyć podczas wernisażu.

Wernisaż wystawy pokonkursowej ZAOSTŘENO NA JIZERKY ściągnął do Cesarskiego Ogrodu w Centrum BABYLON kilka dziesiątek miłośników fotografii i Gór Izerskich

Na uroczyste otwarcie wystawy i promocję kalendarza przyszło ponad osiemdziesiąt osób. Wybrani fotografowie odebrali cenne nagrody ufundowane przez Canona, książki od fundacji, oraz wejściówki do Centrum BABYLON. Na wszystkich uczestników konkursu fotograficznego czekał w podziękowaniu za udział egzemplarz kalendarza Zaostřeno na Jizerky 2019. Niektórzy z nich dokupili za 300,- Kč kolejne sztuki, a taką możliwość mają też inni za pomocą strony internetowej fundacji oraz w październiku w wybranych informacjach turystycznych Libereckiego Kraju.
"Kalendarz zakupują także przedsiębiorstwa, których logo na dolnym pasku kalendarza widoczne jest przez cały rok. Nadrukowujemy ich logosy, bądź dowolny znak, jaki chcą. Nie tylko, że w ten sposób dostają przepiękny prezent dla swych partnerów, czy pracowników, ale w ten sposób także pomagają Górom Izerskim. Doceniamy to, że społeczna odpowiedzialność wobec miejsca, gdzie żyjemy i robimy interesy u szeregu ludzi i przedsiębiorstw corocznie zwyżkuje", podkreśla Petrovský.

Fotografie wybrane do kalendarza na 2019 rok

Jedno zdjęcie na wystawę wybrała publiczność w internetowym głosowaniu, które przebiegało w letnich miesiącach. Oddano w nim niespełna 9 tysięcy głosów. Ludzie mieli możliwość za pośrednictwem zdjęć wybrać się w Góry Izerskie i przejrzeć wszystkim znane oraz tajemnicze w nich miejsca. Fotografowie zdobywają ujęcia w czasie, kiedy turysta w góry nie chodzi, albo z miejsc , do których tury-styczne znaki na szlakach nie prowadzą.
„Podziwiam pilność i wytrwałość fotografów ponieważ dla niektórych zdjęć muszą wybrać się wysoko w góry, zanim pojawi się odpowiednia pogoda i światło. Na wypracowanych zdjęciach widać, iż są godnym podziwu wyczynem”, wyraża uznanie dyrektor fundacji.

Ondřej Petrovský i František Pelc dokonali uroczystego chrztu kalendarza polewając strony musującym winem

Wystawa fotografii będzie do końca października w Centrum BABYLON w Libercu. Później powędruje do kolejnych miejscowości nie tylko w Libereckim Kraju. Będzie wędrować aż do września przyszłego roku. Kalendarz zaś będzie można zakupić zarówno podczas wystaw, jak i przez stronę internetową oraz w wy-branych informacjach turystycznych, ale też w kancelarii fundacji przy ul. Matoušovej 453/21 w Libercu. Każda z 300 koron jakie trafią do kasy fundacji za jeden egzemplarz kalendarza pomoże ochronie przyrody w Górach Izerskich. W przeszłości udało się za te pieniądze wysadzić dziesiątki tysięcy drzew, ochronić przez zanikaniem torfowiska, naprawić ścieżki turystyczne albo wybudować przepławki na rzece Witce.
„Zainteresowanie ludzi kalendarzem sprawia mi wielką radość. Zaczynaliśmy od 800 egzemplarzy rocznie. A w tym roku musieliśmy zamówić w drukarni już 1600! Kalendarz ma cieszyć nie tylko pięknymi zdjęciami Gór Izerskich, ale w równym stopniu im pomagać”, zauważa O. Petrovský.

Wystawa w ciągu roku objedzie wiele miejscowości nie tylko w Libereckim Kraju. Czy zawita także do Polski?

Fundacja ogłasza konkurs fotograficzny już od 2011 roku, kiedy to z takim pomysłem przyszedł przewodniczący jej rady nadzorczej, František Pelc. W ciągu jego historii fotografowie wysłali już ok. 1,5 tysiąca zdjęć, wydano ponad 10 tys. kalendarzy, a do konkursu przystąpili nie tylko fotografowie z Czech, ale i Polski. Magazyn "GÓRY IZERSKIE" jest partnerem medialnym konkursu i od początku jego organizowania informujemy o nim.
"Bardzo się cieszę, że się nam udało zorganizować cykliczną akcję, która ma powodzenie u fotografów i publiczności. Wierzę, że tym sposobem pokażemy ludziom nie tylko piękno Gór Izerskich i przyrody jako takiej, ale zwrócimy uwagę na potrzebę jej ochrony", podsumowuje Ondřej Petrovský.

ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2019 - trzynaście najpiękniejszych fotografii roku

Nagrodzone fotografie zamieszczone w kalendarzu:

 • Strona tytułowa: Daniel Cervan – Pełnikowy poranek
 • Styczeń: Roman Grebeníček – Kiedy mróz uderzy
 • Luty: Zdeněk Holubec – Černá Desná
 • Marzec: Petr Erben – Wiosenna odwilż
 • Kwiecień: Jiří Fejkl – Gorejący zachód słońca z Ořešníka
 • Maj: Petr Erben – Skała Dzwon
 • Czerwiec: Radek Štrupl – W kroplach rosy
 • Lipiec: Jiří Fejkl – Ořešník podczas zachodu słońca
 • Sierpień: Jaroslav Moravec – Przerwanka
 • Wrzesień: Milan Pilař – Pajęczyna
 • Październik: Aleš Ječmeň – Przedzimie na Hájeném Potoku
 • Listopad: Václav Špetlík – Nad obłokami
 • Grudzień: Jaroslav Málek – Widok z Pięknej Marii

Źródło: Fundacja Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala

Tagi: · wystawa fotograficzna · konkurs fotograficzny · ochrona przyrody

Linki: · Biwak na Smrku · Sezon na sadzenie · Zróbmy kalendarz na 2019! · www.nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław