ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Cztery spektakle i Kantor

Napisany: 2018-10-19

Cztery spektakle i Kantor

Spotkania teatralne w Zgorzelcu - jesienny punkt sezonu kulturalnego - będą różnorodne

Program tegorocznych Zgorzeleckich Spotkań z Teatrem, od kilku lat, zawsze na przełomie października i listopada, przybliży zgorzeleckiej publiczności wartościowe zjawiska teatralne i artystyczne.

Na deskach sceny MDK zobaczymy m.in. spektakl muzyczny BYLE NIE O MIŁOŚCI z piosenkami Agnieszki Osieckiej i przedstawienie FRIDA - ŻYCIE, SZTUKA, REWOLUCJA opowiadające o życiu i twórczości meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Będzie też coś na wesoło. W spektaklach ŻONA DO ADOPCJI oraz SEX DLA OPORNYCH zobaczymy znanych i lubianych polskich aktorów: Olgę Borys, Magdalenę Dąbrowską, Marka Pitucha, Jakuba Wonsa i Jacka Grondowego. Spotkania zamknie wykład o Tadeuszu Kantorze - wielkim wizjonerze teatru.

Byle nie o miłości – piosenki Agnieszki Osieckiej

To będzie wyjątkowy koncert. Choć poetki nie ma z nami już od ponad 20 lat ONA z nami będzie. Poprowadzi swój własny koncert, bo nigdy od nas nie odeszła... To za sprawą za sprawą fragmentów wywiadów z Agnieszką Osiecką. Będą wyświetlane pomiędzy utworami. Filmy wybrano z namysłem, a pojawiać się będą w chwili najwłaściwszej. Budując klimat koncertu są zwornikami piosenek. Na ogół znanych, ale odmienionych aranżacjami, i tymi nieznanymi, wyszukanymi przez Nulę Stankiewicz i Janusza Strobla w zakamarkach radiowych archiwów.
To koncert dla tych, którzy lubią nucić przeboje tekściarki, ale i dla ciekawych nowych, jazzowych interpretacji, nierzadko zaskakujących. "Małgośka" na nowo być może znów zostanie nagrodzona owacją!
Kilkanaście utworów, miniaturowych opowieści w nieprzypadkowej kolejności wystarczy, by Osiecka wróciła w słowie, w muzyce, i na ruchomej fotografii.
To więcej niż koncert...

Występują:

  • Nula Stankiewicz – śpiew
  • Janusz Strobel – gitara, aranżacje
  • Włodzimierz Nahorny – fortepian

{list}Sobota 20 października, godz. 18, MDK w Zgorzelcu.
Bilety, już do nabycia, po 30 zł.

Nad koncertem „Byle nie o miłości” patronat objęła Fundacja im. Agnieszki Osieckiej OKULARNICY.

Nula Stankiewicz (występująca dawniej jako Anna Stankiewicz) to artystka znana przede wszystkim w kręgach piosenki literackiej. Zadebiutowała jako laureatka kilku konkursów poezji śpiewanej, ale szybko odkryła, że konkursy nie są zadowalającą ją formą. Występowała w różnych składach, ale od kilkunastu niemal lat, na stałe współpracuje z Januszem Stroblem. W 2013 r. wspólnie stworzyli dwupłytowy album „Strobel Kofta Wołek” (21 piosenek do słów Jonasza Kofty i Jana Wołka z muzyką Janusza Strobla, śpiewane przez Nulę Stankiewicz), który wyczerpał się niemal natychmiast. Płyta została wznowiona w formie jednopłytowego albumu pt. „Wybrane”. Nula Stankiewicz w swoim dorobku fonograficznym ma również udział w płycie „W hołdzie wolności” (2015) oraz „Patroni Europy i Polski. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie” (2009). Cechą charakterystyczną Nuli jest zachowanie poetyckości i subtelności, w połączeniu z jazzowymi aranżacjami wykonywanych utworów. Ta kompilacja to znak firmowy artystki.

Frida - życie, sztuka, rewolucja

Pierwszy polski spektakl teatralny inspirowany życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Wzruszająca opowieść o życiu i miłości, a także o walce o artystyczną niezależność. W przejmującym monodramie Martyny Kliszewskiej, absolwentki wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydziału malarstwa ASP w Łodzi to wielkie emocje, namiętność, porywająca muzyka oraz wspaniałe obrazy inspirowane twórczością Meksykanki.
Aktorka i malarka, wcielając się w postać Fridy, przenosi nas w świat nasyconej kolorem meksykańskiej kultury, z wrodzonym wdziękiem i temperamentem opowiada o najważniejszych zdarzeniach z życia niezwykłej malarki. Pełen zmysłowości spektakl jest nie tylko spotkaniem z Fridą Kahlo, najsłynniejszą na świecie meksykańską artystką, ale również próbą przyjrzenia się doświadczeniu malujących kobiet, ich szczególnego udziału w historii światowej sztuki.
Poetycki zapis dramaturgiczny pomaga zrozumieć malarski świat Fridy, w którym radość i szczęście stało w cieniu cierpienia, będąc jednocześnie wewnętrznym głosem pełnym nadziei i siły do walki o własną twórczość i życie.

  • Występuje Martyna Kliszewska
  • Reżyseria Jakub Ehrlich

  • Niedziela 4 listopada, godz. 18, MDK w Zgorzelcu.
  • Bilety po 30 zł.

Żona do adopcji

To komedia grana od 2 lat w całej Polsce, zazwyczaj kończąca się owacją widzów.
Historia jest prosta: proste życie Adama to dom-praca, praca-dom. Od czas do czasu jakieś kontrolowane szaleństwo. Tyle, że w świecie zawsze przychodzi chwila, kiedy najlepiej naoliwiona maszyna przestaje pracować. Niebo wali się człowiekowi na głowę.
U Adama zaczyna się od wyjazdu żony. Mieszkanie nawiedza natrętny domokrążca i wróżbita. Niespodziewanie pojawia się Filip - kolega z podstawówki. Do drzwi puka przedstawicielka ośrodka adopcyjnego, o której wizycie Adam zupełnie zapomniał...
Spokój zamienia się w chaos. Potok niedomówień, pomówień i absurdalnych insynuacji. Wszystko przykryte pozorną normalnością.

Jak rozwikła się ten węzeł? Czy prawdziwych przyjaciół rzeczywiście poznaje się w biedzie?

  • Sobota 17 listopada, godz. 18, MDK Zgorzelec.
  • Bilety po 50 zł.

Źródło: MDK w Zgorzelcu

Tagi: · Zgorzelec · teatr · Górne Łużyce

· mdk.zgorzelec.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław