ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Buk i kniha

Napisany: 2018-10-21

Buk i kniha

Książka i drzewo na pięćdziesiątą rocznicę CHKO Jizerské hory

Przed siedzibą CHKO Jizerské hory w Libercu zostanie wysadzony buk (fot. A. Lipin)

Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Izerskie (Chráněná krajinná oblast Jizerské hory - CHKO JH) powołano przed 50. laty. Fundacja Ochrony Przyrody Ivana Dejmala powstała ćwierć wieku temu. Obie te okrągłe jubileusze mogą uczcić wszyscy przyjaciele Gór Izerskich we wtorek 23 października o godzinie 16. przed zrębowo-przysłupową siedzibą zarządu CHKO Jizerské hory przy libereckiej ulicy U Jezu 10. Przy tej okazji zostanie wysadzony typowy dla G. Izerskich buk i odbędzie się promocja nowej książki Siegfrieda Weissa pt. O wiecznych przemianach lasu.
"Przyjdźcie wszyscy powspominać nielekkie czasy, które Góry Izerskie przeszły, poopowiadajmy sobie o ich przyszłości i wykorzystajmy okazję do spotkania z niektórymi ważnymi osobowościami Gór Izerskich", zachęca gości Kamila Madejová z Agencji Ochrony Przyrody i Krajobrazu Rep. Czeskiej, pod którą Zarząd CHKO Jizerské hory podlega. Wieczór uświetni gra zespołu NAČAS, a wstęp jest oczywiście darmowy.

Leśny buk, który z Górami Izerskimi nierozerwalnie jest związany, wysadzą przyrodnicy jako symbol jego postępującego powrotu do krainy. W przeszłości, wraz z jodłą, dominował w miejscowych lasach, ale z czasem został zastąpiony nasadzeniem świerka. Dziś znów wraca i pomaga wytworzyć pierwotną różnorodność gatunkową, typową dla izerskich lasów mieszanych.
"Jest to małe święto postępującej odnowy Gór Izerskich i podziękowanie wszystkim, którzy się do tego przyczyniają", mówi Jiří Hušek, dyrektor Regionalnej Pracowni Libereckiej Agencji Ochrony Przyrody i Krajobrazu RCz.

Siegfried Weiss: O WIECZNYCH PRZEMIANACH LASU (źródło: Fundacja Ivana Dejmala)

Poza fundacją i CHKO uroczystość przypadających na ten rok jubileuszów uświetni znany jablonecki publicysta, fotograf, znawca i miłośnik Gór Izerskich, Siegfried Weiss.
"Na ten okrągły jubileusz postanowiliśmy wydać książkę pana Weissa pod tytułem "O wiecznych przemianach lasu" i umówiliśmy się, że jej promocję uczynimy przy tej właśnie okazji", wyjaśnia Ondřej Petrovský, dyrektor Fundacji Ochrony Przyrody Ivana Dejmala. "Pan Siegfried Weiss tu swą książkę przedstawi, a zainteresowanym na miejscu podpisze. Sprzedawać ją będziemy za 490 koron, zaś dochód przeznaczymy na pomoc Górom Izerskim i ich otoczenia, które dbając o swe lasy i przyrodę nadal jej potrzebuje", dodaje Petrovský.

Na ponad 130 stronach autor przedstawia nie tylko swój osobisty pogląd na Góry Izerskie i odkrywa historie, które się z nimi wiążą, ale prowadzi czytelnika przez całe ostatnie 50 lat, kiedy to pasmo przechodziło burzliwe zmiany i wszystkie ekologiczne katastrofy, z których leczy się do dziś. Cala książka jest oparta na szeregu zachwycających fotografiach Siegfrieda Weissa z często powtarzalną atmosferą i po raz pierwszy zaprezentowanymi jego linorytami i olejnymi obrazami.

Źródło: Fundacja Ivana Dejmala

Tagi: · ochrona zagrożonych gatunków · ochrona przyrody

· www.nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław