ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » Doktor Ducha Gór

Napisany: 2018-10-25

Doktor Ducha Gór

Poszukiwacze skarbów, ziół i zaginionej o nich historii

Teich im Riesengebirge [Staw w Górach Olbrzymich], Gustav Karl Ludwig Richter, olej na płótnie, 1839, oryginał w Starej Galerii Narodowej w Berlinie (domena publiczna)

Dziś prezentujemy dwie książki zacnego mieszkańca Gór Izerskich. Obie łączy nie tylko autor, nie tylko geograficzna lokalizacja tematu, ale przede wszystkim bohaterowie. Otóż obie objaśniają historię pozyskiwaczy tego, co Góry Izerskie i Karkonosze miały w sobie najcenniejszego...

Walen, Walh, Wale...

Minęło osiem lat od pierwszego wydania księgi o walonach*, której autorem jest niestrudzony tropiciel ich śladów w Górach Olbrzymich, historyk i krajoznawca, kustosz dyplomowany w Muzeum Karkonoskim, wykładowca kilku uczelni – dr Przemysław Wiater. Książka trafiła pod strzechy, a dla wielu głęboko zainteresowanych Górami Naszymi, jak mawia sam autor, była skarbnicą wiedzy o średniowiecznych poszukiwaczach skarbów.

Przemysław Wiater składa autografy we WALONACH 24 października 2018 r. w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej (fot. AL)

Drugie wydanie dedykowane jest Juliuszowi Naumowiczowi (1942-2013) – Wielkiemu Mistrzowi Sudeckiego Bractwa Walońskiego, nestorowi w Zachodnich Sudetach kolekcjonerstwa mineralogicznego. Autor dopisał rozdział o znaczeniu kamieni szlachetnych w insygniach władzy oraz na nowo napisał rozdział o alchemikach na dworze Rudolfa II Habsburga; zamieścił nowe informacje o wahadełkach i transmutacji metali.
Dr Przemysław Wiater Walonów u Ducha Gór wzbogacił też o wiele ilustracji: fotografii, map, rycin i reprodukcji. Przybyły też aneksy, w tym esej Ericha-Willa Peuckerta o Antoniuszu der Wale, przełożony przez Tomasza Prylla oraz wywiad prasowy z Juliuszem Naumowiczem. Te wszystkie nowości utuczyły korpus książki o 30%.
Zmieniona została nieco szata graficzna i okładka – w konwencji zeszłorocznej publikacji P. Wiatera Laboranci u Ducha Gór. Wraz z Księgą Ducha Gór Carla Hauptmanna, którą wraz z Emilem Mendykiem, Przemysław Wiater przekładał, stanowią niejako trylogię Ducha Gór.
Być może do kompletu brakuje tylko Hutników szkła u Ducha Gór...

___
*) Przemysław Wiater postuluje, aby walonowie w rozumieniu profesji górskich poszukiwaczy skarbów pisać, jak każdy zawód, małą literą. To ma odróżniać sudeckich walonów, pochodzących z bardzo różnych stron Europy, w tym Wenecji i Szwajcarii, od narodowości walońskiej zamieszkującej Walonię na południu Królestwa Belgii.

WALONOWIE U DUCHA GÓR, Przemysław Wiater

  • WALONOWIE U DUCHA GÓR. Podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich, wydanie drugie poszerzone i uzupełnione, Przemysław Wiater
  • Jelenia Góra: Wydawnictwo AD REM, 2018
  • Oprawa miękka ze skrzydełkami, 192 strony

Dostępna w czytelni regionalneej Książnicy Karkonoskiej.

Książkę można także kupić w Księgarni Karkonoskiej AdRem.

Laborare, czyli pracować...

Zanim dr Wiater przystąpił do odświeżenia Walonów..., popełnił drugą pozycję literacką poświęconą równie barwnej, ciekawej i nieco tajemniczej profesji górskiej. Bez jednego dnia rok temu, 25 października 2017 r., spotkaliśmy się w Książnicy Karkonoskiej z Przemysławem Wiaterem by celebrować wydanie książki pt. Laboranci u Ducha Gór. Ponieważ obszernie opisaliśmy samo dzieło, ale i spotkanie autorskie – odsyłamy do tych tekstów: Z duchem laborantów oraz Dr Wiater radzi.

A po niej, jeśli ktoś jeszcze nie przeczytał, także do lektury owej publikacji.

LABORANCI U DUCHA GÓR, Przemysław Wiater

  • LABORANCI U DUCHA GÓR. Dawne ziołolecznictwo w Karkonoszach i Górach Izerskich, Przemysław Wiater
  • Jelenia Góra: Wydawnictwo Ad Rem, 2017

Dostępna w wypożyczalni regionalnej Książnicy Karkonoskiej.

red.

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław