ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Namieszali w garnkach

Napisany: 2018-11-04

Namieszali w garnkach

Prawdziwe życie, zwłaszcza kulinarne, zaczyna się po sześćdziesiątce

Polscy i niemieccy seniorzy spotkali się we wtorek 23 października na wspólnych, polsko-niemieckich warsztatach kulinarnych (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Kulinarne warsztaty dla dojrzałych mogłyby wydawać się nieco chybione. Wszak starsze pokolenia, zwłaszcza panie, potrafią na ogół doskonale gotować. Lata praktyki, tysiące godzin doświadczenia... Jednak w tym spotkaniu przy garach, nie chodziło wyłącznie o gotowanie. Smakiem było spotkanie dwóch kulinarnych kultur. Czasem do siebie podobnych, czasem zupełnie różnych. We warsztatach bowiem uczestniczyli seniorzy z Nowogrodźca, Lubania i Wittichenau, a więc ze Śląska oraz polskich i niemieckich Górnych Łużyc. Polskie seniorki przyjechały z Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Ośrodku Wsparcia Dziennego w Lubaniu

Każde międzykulturowe spotkanie, warto rozpocząć od teoretycznej podbudowy. Dobrym miejscem do integracji był wiekowy zamek w Suchej (CZOCHA). Zaś w gościnnych progach szkoły im. Marii Konopnickiej w Biedrzychowicach, pod czujnym okiem nauczyciela przedmiotów zawodowych Danuty Dudkiewicz, uczestnicy przystąpili do pichcenia. Wyczarowali smakowite i zdrowe dania: począwszy od zupy porowo-ziemniaczanej, aż po główną atrakcję dnia – zapiekanego dorsza. W menu nie zabrakło też kolorowych sałatek oraz surówek.

Przed gotowaniem seniorzy posłuchali historii z zamku CZOCHA (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Warsztaty kulinarne zakończyły się gromadną degustacją. Seniorzy nie po raz pierwszy udowodnili, że energia, radość i pozytywne nastawienie do życia nie są kwestią wieku, ale stanu ducha i umysłu. Kolejne spotkanie polsko-niemieckiej grupy kulinarnej już w listopadzie.

Prawdziwe życie zaczyna się po sześćdziesiątce – projekt edukacyjno-integracyjny dla seniorów, realizowany przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.

red., źródło: P-ZFST POGRANICZE

Tagi: · Górne Łużyce

· fb.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław