ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » NNN

Napisany: 2019-04-25

NNN

Nietuzinkowy, Niepokorny, Nieoczywisty

Na styku Górnych Łużyc i Czech szesnastą okazję do wzruszenia, zamyślenia i dyskusji o środkowoeuropejskim kinie stworzy Nyski Festiwal Filmowy NEISSE-NYSA-NISA.

Tegoroczna edycja potrwa sześć dni: od 7 do 12 maja. Na program wydarzenia składa się ponad 100 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Będą prezentowane w sekcjach konkursowych i pozakonkursowych. Projekcjom towarzyszyć będą koncerty, spotkania autorskie, wystawy itp. w dwudziestu punktach dorzecza Nysy. Na polskich Górnych Łużycach – w kinie PozaNova i w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Koźlicach, a także w Zielonych Wiosłach w Sieniawce.

Focus: Homo politicus i Polski Blues

WĘGRY 2018 ZA KULISAMI DEMOKRACJI Esztera Hajdú - absurdalnie panoptikum lokalnej walki propagandowej (źródło: materiały promocyjne festiwalu)

Od szesnastu lat nadnyski festiwal pokazuje dorobek głównie młodych twórców filmowych. Dominujące w programie młode kino nie oznacza, że w nie znajdziemy w nim filmów znanych i doświadczonych reżyserów. Podział obrazów na kilka kategorii pozwoli ułożyć sobie indywidualny plan projekcji, dopasowany do zainteresowań i oczekiwań. Nyski Festiwal Filmowy nie unika aktualnych tematów politycznych, chętnie sięga po filmy traktujące o życiu społecznym i zachodzących w nim zmianach, pokazuje jednostki i grupy, dotyka historii. I tak na przykład, rok 2019 jest ważnym w Europie rokiem wyborczym. Przypomina o tym festiwalowa sekcja pozakonkursowa Fokus: Homo politicus. Publiczność znajdzie w niej wiele filmów bazujących na historycznych i politycznych postaciach oraz wydarzeniach opowiadających o przemianach minionego trzydziestolecia w Europie Środkowej i Wschodniej. W tym cyklu pokazany zostanie m.in. francuski dokument Obywatele K. Eyala Sivana. Traktuje o Polsce z okresu, gdy dwie najbardziej eksponowane funkcje w państwie: prezydenta i premiera, pełnili bracia Jarosław i Lech Kaczyńscy.

Wymykający się kategoryzacji film SYMFONIA FABRYKI URSUS Jaśminy Wójcik to nie tylko podróż sentymentalna do wielkiej fabryki… (źródło: materiały promocyjne festiwalu)

Polskiemu widzowi warto też polecić kategorię Polski Blues. Zaprezentowane w nim będą m.in. obrazy fabularne: Kler Wojciecha Smarzowskiego, Jak pies z kotem Janusza Kondratiuka, 7 uczuć Marka Koterskiego; świetne dokumenty: Dobra zmiana Konrada Szołajskiego, Symfonia Fabryki Ursus Jaśminy Wójcik oraz Daniel Anastazji Dąbrowskiej. Całości dopełnią formy krótkometrażowe: Rodzina Patrycji Widłak, Gość Sebastiana Webera i Trzy dni w Berlinie Kamila Bembnisty.
Polskich wątków nie zabraknie też w kategoriach konkursowych, gdzie o nagrody powalczą m.in. Fuga Agnieszki Smoczyńskiej, Wilkołak Adriana Panka, Córka trenera Łukasza Grzegorka, Urosłam kiedy spałaś Marcina Sutera.

WILKOŁAK Adriana Panka, szeroko komentowany w Polsce, będzie rywalizował o nagrodę dla filmu fabularnego (źródło: materiały promocyjne festiwalu)

Nie tylko czerwie będą toczyć

CZERWIE zagrają do NOSFERATU w Żytawie (źródło: materiały promocyjne festiwalu)

Nyski Festiwal Filmowy to nie tylko filmy, ale również rozmaite wydarzenia towarzyszące. Już pierwszego wieczoru, 7 maja, podczas ceremonii otwarcia w teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Żytawie, wystąpi czesko-niemiecki kwartet UMFYR. Kilka dni później, 10 maja, w żytawskim kino-klubo-teatrze Schauburg polski zespół CZERWIE zagra na żywo do filmu Nosferatu. W pobliskiej do Żytawy Sieniawce, w stanicy kajakowej Zielone Wiosła, zagrają koncert dwa polskie zespoły punkowe: CASTET i AFRONT, zaś w Großhennersdorf tego samego wieczoru wystąpi Sarah Olivier z Francji. To oczywiście nie wszystko – po więcej sięgnijcie do programu.

10 Nyskich Ryb

Nyskie Ryby (fot. Hannes Roensch, źródło: materiały promocyjne festiwalu)

NEISSE-NYSA-NISA to jednak przede wszystkim festiwal z konkursem. Przyznane nagrody w poszczególnych kategoriach trafią do rąk twórców 11 maja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Statuetki Nyskich Ryb powędrują do twórców nagrodzonych za najlepszy film: fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy, najlepszą rolę aktorską, scenografię i po raz pierwszy – za najlepszy scenariusz. Swoje nagrody odbiorą także laureat nagrody specjalnej Saksońskiego Związku Filmowego i zdobywcy nagród publiczności dla długiego i krótkiego metrażu. Łączna pula nagród tegorocznej edycji to aż 19 tysięcy €, z czego 10 tysięcy przypadnie zdobywcy nagrody głównej: Filmowej Nagrody Trzech Krajów, fundowanej przez Saksońskie Ministerstwo Kultury i Sztuki. Po 3 tys. € wypłacą zaś Miasta Zittau i Görlitz tytułem nagród za najlepszy dokument i scenografię. A kolejne 3 tysiące ufundował hejtman Kraju Libereckiego. Otrzyma ją zdobywca nowej Nyskiej Ryby za najlepszy scenariusz.

Honorowy JN

Jan Nowicki został laureatem Nyskiego Festiwalu Filmowego A.D. 2019

Laureatem Nagrody Honorowej 16. Nyskiego Festiwalu Filmowego jest polski aktor Jan Nowicki. Z dorobku ponad dwustu ról filmowych Nowickiego wybrano obrazy Sanatorium pod klepsydrą Wojciech Hasa, Ich liebe dich – April! April! (1988) Iris Gusner oraz 11 minut Jerzego Skolimowskiego. Pokazane zostaną w sekcji Retrospektywa, a sam laureat pojawi się osobiście na pokazie Sanatorium... w kinie PozaNova 10 maja. Następnego dnia, podczas uroczystości zakończenia festiwalu w Miejskim Domu Kultury osobiście odbierze nagrodę za całokształt swojej pracy artystycznej.

Zaciekawieni? Sprawdźcie szczegółowy program, ceny biletów i inne ważne informacje na stronie: www.neissefilmfestival.de (dostępna także po polsku). Bieżące doniesienia śledźcie na FB.com/neissefilmfestival .

Renata Burdosz, źródło: MDK w Zgorzelcu

16. Nyski Festiwal Filmowy NEISSE-NYSA-NISA, 7-12 maja 2019 r., Górne Łużyce i Czechy

Tagi: · Zgorzelec · konkurs · Górne Łużyce

· www.neissefilmfestival.de · FB.com/neissefilmfestival · mdk.zgorzelec.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław