ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Niebiosa pomóżcie!

Napisany: 2019-10-24

Niebiosa pomóżcie!

Dyskusja EUROPAMIASTA o kościele a polityce w PRL, NRD i aktualnie

Polsko-niemiecka dyskusja o kościele i polityce, 30 października o 19:30

W ramach Europastadttalk – Panel Europamiasta 30 października br. odbędzie się polsko-niemiecka dyskusja panelowa nt. Niebiosa pomóżcie! Kościół a polityka w PRL, NRD i obecnie.
Trzydzieści lat temu na żelaznej kurtynie powstała rysa. Upadek dyktatur socjalistycznych na Wschodzie utorował drogę do wolnej gospodarki rynkowej i praworządności, a tym samym do poszerzenia Unii Europejskiej.
Podczas tego przełomu historycznego kościoły odegrały decydującą rolę. Papież Jan Paweł II zachęcał swoich rodaków do przeciwstawiania się komunizmowi. W NRD kościół ewangelicki stanowił siłę napędową dla pokojowej rewolucji. Kościół katolicki natomiast przyjął w NRD postawę bardziej defensywną i apolityczną.
Przedstawiciele dużych kościołów chrześcijańskich w Niemczech i w Polsce podejmą dyskusję na temat związku kościoła z polityką.

Rozmówcami będą: dr Kazimierz Wóycicki – filozof, socjolog i publicysta (Warszawa); ks. Kazimierz Sowa – teolog i publicysta (Warszawa); Joachim Rudolph – teolog katolicki, współzałożyciel Nowego Forum i zastępca przewodniczącego Okrągłego Stołu w Görlitz 1989/90; Frank Richter – teolog katolicki, opozycjonista w NRD, poseł Landtagu z ramienia SPD; Thomas Pilz – ewangelik, opozycjonista w NRD – rzecznik partii Zieloni w powiecie Görlitz i Kreistagu; Markus Kremser – przewodniczący Związku Rodzin Katolickich w Saksonii, były rzecznik prasowy diecezji Görlitz i Augsburg.
Moderować dyskusję będzie Frank Seibel – przewodniczący Fundacji Św. Wacława.

Europastadttalk – Panel Europamiasta

Dyskusja odbędzie się w Sankt-Wenzeslaus-Stift w Diecezji Görlitz, przy Dorfstr. 30 w Markersdorf k. Goerlitz. Rozpoczęcie o godz. 1930
Wstęp wolny.
Dyskusja odbywać się będzie w języku niemieckim i polskim z tłumaczeniem ustnym.
Organizatorem jest Meetingpoint Music Messiaen e.V., a partnerami: Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura oraz Sankt-Wenzeslaus-Stift w Diecezji Görlitz.

Europastadttalk — Panel Europamiasta jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz z budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów INTERREG Polska-Saksonia 2014-2022.

Źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.

Tagi: · Zgorzelec · Górne Łużyce

· www.meetingpoint-music-messiaen.net

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław