ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Widoki warte miliony!

Napisany: 2020-05-08

Widoki warte miliony!

Szklarska Poręba poprzez budowę 5 tarasów w popularnych punktach widokowych podnosi atrakcyjność turystyczną

ZŁOTY WIDOK - jeden z 5 tarasów powstających w Szklarskiej Porębie w popularnych punktach widokowych (fot. Rafał Kotylak, źródło: UM Szklarska Poręba)

Złoty Widok, Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Karczmarz oraz plac przed stacją kolejową Szklarska Poręba Górna od zawsze są chętnie odwiedzanymi przez turystów miejscami. Góry Izerskie, w których te punkty się znajdują oferują bowiem najlepsze widoki na Karkonosze. Do tej pory jednak miejsca owe nie były odpowiednio zabezpieczone przed nieszczęśliwymi wypadkami, ani nie dawały komfortu dłuższego spędzania nań czasu.

Aby to zmienić Szklarska Poręba wespół z czeskimi Albrechticami w Górach Izerskich wdraża program pn. Wieże widokowe, punkty widokowe i trasy turystyczne w przygranicznych górach. Wartość polskiej części to 4 579 000 zł z czego 4 206 921 zł pokrywa unijne dofinansowanie.

Po latach dyskusji i różnych oryginalnych pomysłów, powstał nad Zakrętem Śmierci bezpieczny i funkcjonalny taras widokowy

Pierwszym tarasem oddanym turystom do użytku był ten nad Zakrętem Śmierci. Skałki z przepiękną panoramą Karkonoszy począwszy od Szrenicy na zachodzie, aż po Śnieżkę na wschodzie to trzy tarasy drewniane z ławeczkami i stylowymi, metalowymi barierkami.
Drugim, otwartym uroczyście, choć w epidemicznym reżimie bez udziału gości, a wyłącznie za pośrednictwem transmisji internetowej, był taras na Złotym Widoku. Ten brawurowo uczepiony 20-metrowej, skalistej skarpy taras, od razu okazał się hitem.

W Albrechticach w Górach Izerskich powstaje nowa wieża widokowa w ramach wspólnego działania ze Szklarską Porębą (źródło: Gmina Albrechtice v JH)

Wnet po zluzowaniu pierwszych obostrzeń sanitarnych odwiedziły go setki turystów. Nic dziwnego — widoki z niego, jego wielkość, a przede wszystkim urządzenie sprawia, że nie chce się stąd odchodzić. Położony na wysokości 585 m n.p.m. tonie w szumie drzew i wody rzeki Kamiennej, płynącej w głębokiej dolinie. Pobliskie inne atrakcje: Wlastimilówka, Wodospad Szklarki i skałka Chybotek czynią zeń popularne miejsce na szlaku wędrówek Górami Izerskimi.

Budowa platform i wież widokowych współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu IINTERREG V-A Republika Czeska-Polska.

red.

Tagi: · punkt widokowy · Szklarska Poręba · wieża widokowa

Linki: · Wieże widokowe Jizerských hor · http://szklarskaporeba.pl · https://www.albrechtice-jh.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław