ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Ciche dni domów przysłupowych

Napisany: 2020-05-26

Ciche dni domów przysłupowych

Nie musimy rezygnować z podziwiania domów przysłupowych

Przysłupy zawsze cieszą oko, nawet kiedy nie są otwarte na oścież

Zgorzeleckie stowarzyszenie Dom Kołodzieja koordynujące przez kilka lat Dzień Otwartych Domów Przysłupowych po polskiej stronie Krainy Domów Przysłupowych, poinformowało o odwołaniu zwiedzania domów, zaplanowanego na 31 maja br. Przyczyna jest oczywista — pandemia wirusa SARS-CoV-2. Gospodarze zgłosili w lutym chęć otwarcia dla turystów 40 domów. Pośród nich doskonale znane miłośnikom przysłupowych konstrukcji budynki, jak choćby DOM KOŁODZIEJA w Zgorzelcu, czy też DOM ZEGARMISTRZA w Bogatyni, ale także domy nigdy dotąd zwiedzającym nie pokazywane od środka. Cóż, beniaminki muszą jeszcze poczekać.
Stowarzyszenie aby ten wyjątkowy dzień dla wyjątkowych budynków nie był smutny, pracowało nad audiowizualną aplikacją internetową prezentującą najciekawsze domostwa przysłupowe krainy. Niestety wciąż nie nadeszło niezbędne wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci. Także pomoc regularnie od lat wspierającej DODP gminy zgorzeleckiej, w tym roku została cofnięta. Nie można mieć do samorządu żalu. Wszak kryzys wywołany zastopowaniem gospodarki i problemy finansowe niemal każdej jej gałęzi, wymaga skierowania funduszy gdzie indziej.

Majowe dni domów przysłupowych mogą być fascynujące, choć nie wejdziemy do środka!

Jest jednak szansa na zorganizowanie święta przysłupowej architektury w innym terminie. Już raz, w 2014 roku korzystaliśmy z okazji wrześniowych Europejskich Dni Dziedzictwa. Podówczas redakcja "Gór Izerskich" wraz z Domem Kołodzieja, zorganizowała inspirującą konferencję w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie pt. Dom przysłupowy pomysłem na życie. Kraina Domów Przysłupowych z jej architektonicznymi perełkami jest wyjątkowym dziedzictwem europejskim. Warto więc wykorzystać wrześniowy czas na pokazanie Polakom i Europejczykom naszych pięknych domów.

Także i teraz, na koniec maja, można wrócić do pierwotnej formuły Dni Otwartych Domów Przysłupowych i urządzić je sobie indywidualnie, bez organizacyjnego szlifu, jeżdżąc od miejscowości do miejscowości, czy to rowerem, czy to autem, motocyklem, bądź spacerując od domu do domu i podziwiać te piękne, świetnie zachowane, i te mające mniej szczęścia domy przysłupowe. A jeśli któryś z gospodarzy zechce nas wpuścić, lub chociaż przez płot chwilę z nami pogawędzić o swym przysłupowym doświadczeniu, będzie to niemniej atrakcyjny sposób na ciche dni domów przysłupowych. Zróbmy to i pochwalmy się co widzieliśmy!
Zdjęcia ukazujące gdzie byliście i co widzieliście zamieszczajcie na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/luzyckie .

A. Lipin

Tagi: · domy przysłupowe · Górne Łużyce

Linki: · Kraina Domów Przysłupowych · https://www.facebook.com/groups/luzyckie

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl